První dojmy - Podzim 2014 (#1)

29. října 2014 v 18:47 | Sara Whitney |  Anime
Nemusíte se bát, ještě jsem neumřela a blogu se hrob také nechystám vykopat, jen se jednoduše sešlo několik věcí najednou, které mi zabránily věnovat se mu. Ale zpátky k tématu, nově vycházející anime jsem si ujít nenechala a samozřejmě jsem nemohla odolat, abych se s vámi nepodělila, co si o nich myslím.
Jako každou sezónu tu máme anime, od nichž jsme kvalitu očekávali a ona naše očekávání bohatě splnila i taková, jimž se to tak úplně nevyvedlo, anime, jimiž jsme byli příjemně překvapeni a bohužel i anime, u kterých si rveme vlasy a říkáme si, proč jsme naivně doufali, že se s tím či oním tématem autoři poperou se ctí. (Přehled je opět rozdělen na dvě části, tato pokrývá žánry akční anime, sci-fi, seinen a thriller.)

Kiseijuu
Rozhodně jedno z nejočekávanějších anime podzimní sezóny, ale konečně po dlouhé době mohu s potěšením říct, že nezůstalo jen u očekávání. Parasythe je vším, co nám naslibovali. Dovedně mixuje několik žánrů dohromady, aniž by to působilo nepatřičně, má zajímavý a napínavý příběh, v jehož rámci se nebojí klást provokativní otázky o morálce či soužití lidí se zvířaty i perfektní kresbu a animaci. Třešničkou na dortu jsou pak oba hlavní protagonisté, kteří nejsou zajímaví jen sami o sobě, ale jejichž povahy vytváří zajímavý kontrast, na němž se dá stavět i do příštích epizod. Shinichi, hostitel parazita, je teenager - idealista se silnými morálními principy, kdežto Migi, parazit, jenž vyrostl díky tomu, že snědl pravou ruku Shinichiho, je pragmatická vytost, které záleží jen na vlastním přežití a rozvoji.
Dalo by se říct, že Kiseijuu v podstatě zpracovává stejné téma jako Tokyo Kushu, stačí si za ghúly požírající lidi dosadit parazity požírající lidi, ale první jmenované se mnohem lépe popasovalo s aspekty, na nichž Tokyo Ghoul ztroskotal. Je ale také pravda, že Parasytha se ujalo studio Madhouse, což je špička v oboru, takže to snad ani jinak dopadnout nemohlo. Pokud tohle anime ještě nesledujete, začněte! Rozhodně si zaslouží jak vaši pozornost, tak i čas.
Hodnocení: 85% (váhám nad devadesáti, ale zatím takto)
Budu dál sledovat? ANO


Psycho-Pass 2nd Season
Na pokračování Psycho-Passu jsme se opravdu těšila, současně jsem se ho ale také obávala, přece jenom první sezóna, ač skončila poměrně otevřeně, řekla téměř vše, co chtěla. První díly druhé sezóny mě nenadchly tolik jako první díly té první, ale stále jsem spokojená. Zatím to vypadá na důstojné pokračování, které by mohlo poskytnout nová témata k zamyšlení a diváka ještě více vtáhnout do tohoto zvláštního světa, který nefunguje tak dobře, jak by se na první pohled mohlo zdát. Dějová linie vypadá zajímavě, Sibyla se totiž zřejmě dá přechytračit ještě jinak a tento způsob je dostupný více jedincům než jen pár vyvoleným, jejichž kriminální index se nezvedne, ať už budou páchat cokoliv.
Mé hlavnívýtky směřují k až přespřílišnému vysvětlování - jak se říká, skutečný mistr nevypravuje, nýbrž ukazuje, divák není hloupý a většinu si zvládne domyslet, a pak také k nedostatečnému představení nových postav. Máme za sebou tři díly z dvanácti, takže by nezaškodilo je trochu více poznat. Také nová inspektorka se mi moc nepozdává, zatím je neustále v opozici a nabručená, ale nic víc, její charakter nemá žádnou hloubku. Bohužel se trochu obávám, že na charakterizaci postav nebude tolik času, jelikož autoři nemají k dispozici tolik epizod jako v první sezóně.
Rozhodně jsem zvědavá, jak bude Psycho-Pass pokročovat, zatím se drží velmi dobře, a doufám, že budu moci své hodnocení ještě zvednout.
Hodnocení: 75%
Budu dál sledovat? ANO


Terra Formars
Z tohoto anime jsem rozhodně na vážkách, po první epizodě to byl téměř jasný kandidát na vyškrtnutí z listu, po druhé už si nejsem tak jistá. Terra Formars trpí mnoha nešvary, ale má také pár poměrně silných stránek.
Jak se dalo podle označení seinen očekávat, není to podívaná pro slabé povahy a přestože bych se za jednu neoznačila, občas to i na mě bylo trochu moc. Myslím si, že je ale stále lepší sledovat necenzurovanou verzi než mít půl obrazovky pokrytou černými kruhy či trojúhelníky. Dalším problémem jsou postavy a jejich nereálně chování a reakce. Kdybych já letěla na nebezpečnou misi, z níž se pravděpoobně nevrátím, rozhodně celou cestu nebudu žertovat a přemítat, jestli mám říct kapitánovi, že se mi líbí. Dialogy také zrovna nefungují, většinu času je to prázdné tlachání o nedůležitých věcech a i když není, rozhovory působí nepřirozeně a vynuceně. Také en fanservis si tvůrci mohli opustit, není ho sice mnoho, ale k dílu, jako je tohle, se to dle mého názoru hrubě nehodí.
V tuto chvíli si asi pravděpodobně říkáte, co je zde k rozhodování. Druhá epizoda anime ale skončila přesně v tu nejnapínavější chvíli, navíc se ukázalo, že Terra Formars umí poměrně zdatně využívat retrospektivy a přeskakování mezi několika příběhovými liniemi. Vypadá to také, že epizody mají co se týče hodnocení vzestupnou tendenci, takže to vidím tak, že budu pokračovat ve sledování a uvidím.
Hodnocení: 60%
Budu dál sledovat? NEVÍM


World Trigger
Anime podle mnoha negativních ohlasů nestojí za sledování, takže jsem se jej ozhodla z listu vyškrtnout bez shlédnutí prvních epizod. Animace je očividně velmi statická, příběh se mangy příliš nedrží a postavy jsou ploché. Námět tanime aké nebyl nijak oroginální nebo skvělý a pokud se mu nedostalo ani nijak zvlášť dobrého zpracování, nezůstává zde nic, co by mě přitáhlo ke sledování.

Zdroje obrázků: zde, zde a zde
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Pal Pal | Web | 29. října 2014 v 20:37 | Reagovat

Vidíš, já tě předběhla s recenzí na Gekkan Shoujo Nozaki-kun a ty mě zase s článkem o podzimní sezóně :D

Parasyte začalo hodně dobře a jsem zvědavá na nové díly (dost se těším na vývoj vztahu a názorů mezi Shinichim a Migim). Vcelku konstrastuje s Tokyo Ghoul, protože - jak jsi zmínila - zpracovává podobnou tématiku, ale s úplně jiným přístupem. Zatím do něj vkládám velké naděje.

Psycho-Pass začal důstojně a udržuje si laťku, ale souhlasím s tvými připomínkami, taky bych se radši naplno vrhla do děje a poznávala nové charaktery. Nová inspektorka zatím slouží jen jako kontrast k vývoji Akane a enforceři jsou podezřelí, ale taky se zatím moc nepředvedli (i když to, hádám, přijde). Ale i přes prvotní nejistotu nečekám nic menšího, než brilantně napsané finále. (A taky by se mohl objevit Kougami, na tom se shodnou všichni :>)

Podle mě má Terra Formars obrovský potenciál, ale neustále si ho zabíjí cenzurou a špatně napsanými postavami. Mám ohledně toho rozporuplné pocity a ještě ne tak docela ucelený názor. A švábi mě děsí :> Ve sledování hodlám pokračovat, ale oproti výše zmíněným to žádná sláva není.

World Trigger jsem zvažovala, ale letmé proklikání se pár scénami prvního dílu mě přesvědčilo o tom, že to není nic pro mě c:

2 Dada Dada | Web | 1. listopadu 2014 v 18:57 | Reagovat

Tamto Terra-atď. je o tých šváboch na Marse, či? :D Korigujem k tomu slovenské titulky a väčšinou je moja práca veľmi bizarný, lebo bez obrazu a zvuku si z titulkov často vytvorím pozoruhodné dojmy. :D Ako napr. pri tomto tu, mám pocit, že je to absolútna blbosť. A kto vie prečo som si myslela, že je to skôr... komédia ako niečo pre silné žalúdky. :-D

3 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 4. listopadu 2014 v 21:05 | Reagovat

Tak já se lakonicky vyjádřím jenom k Psycho-pass pokračování. :D
Já jsem naopak ráda, že se příběh nezabývá novými postavami, když si to uvědomíš, že máš jen jedenáct epizod a určitou část bys zabrala příběhy různých postav, tak ti nevybyde místo na ten komplikovaný děj. Kdyby série měla tolik dílů jako ta předchozí, bylo by to jistě o něčem jiném. Možná tento příběh se nemá postavami zaobírat a řešit opravdu tu atmosféru a děj, že ty nové postavy prostě nebudou tak výraznější (třeba Makišimovi se těžko může někdo vyrovnat, dle mého).
Co se týče mladé vyšetřovatelky Miky, myslím, že její chování ačkoliv je opravdu otravné je i opodstatněné, jestli si vzpomínáš Mika je ta nedůvěřivá studentka, které Rikako Orjo (? nevzpomenu si přesně) pozabíjela, rozřezala kamarádky na kousíčky a pak je složila, takže dle mého, Mika prostě přilnula k pravidlům zákona a na rozdíl od Akane v tom nehledá nic dalšího (nemá pochopení pro osoby z koeficientem nad tři stovky například). Ale je fakt, že bych ji někdy nejradši liskla :D

4 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 6. listopadu 2014 v 15:21 | Reagovat

[3]: Určitě si nepředstavuju, že by každá postava dostala svou epizodu, na to opravdu při dvanácti epizodách není čas, ale takhle na mě nové půstovy působí poněkud dvojrozměrně, všechna pozornost je jen na Akane.
Děkuji za nové informaceco se týče nové inspektorky, to jsem si nějak vůbec nespojila.^^ (No jo, už je to dlouho, co jsem viděla první sezónu :D) V novém světle se přeci jen jeví trochu snesitelnější a její jednání opodstatnitelné.^^
Jinak, nevím, jestli nakonec budu procenta přidávat, spíš mám pocit, že po posledním epizodě bych šla s hodnocením dolů, nějak to dle mého názoru není ono...

5 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 8. listopadu 2014 v 13:37 | Reagovat

[4]: Tak pátou epizodu jsem viděla včera taky :/ a je fakt, že to tvůrci ženou hodně dopředu. Nechybí tomu dynamika, ale s trochou více dílů by to nemusela být celou dobu jenom akce a vysvětlování postav, co se tam děje (mám pocit, že situaci okecávají víc než je nutné). A když se to vezme kolem a kolem, divák občas netuší jak se to tak rychle seběhlo a než se rozkouká bude konec, přeci jen se řítíme do první poloviny série.
Mika rozhodně nepatří mezi mé oblíbence a bez toho zpětného záběru bych jí asi pohrdala, ale když si zažila něco takového podobného z čehož se vlastně ani Kógami nedostal (ale to zase moc odbočuji), tak si zaslouží alespoň trošičku té tolerance, ale když Sibyla vzala do řad inspektorů nezletilou, zadělala kolegům o dalších pár problémů navíc (Mika nastupovala v sedmnácti, Akane ve dvaceti).
Ano, ano, kolem Akane se to hodně točí, už v předchozí sérii měla slibně naběhnuto, ale prostor jí tam zabrali Kógami s Makišimou, ale i tak to opravdu není to co jsem očekávala, ale snad se to slibně obrátí ještě k lepšímu nebo to zůstane aspoň důstojné ;-)

6 Aya Aya | Web | 9. listopadu 2014 v 18:34 | Reagovat

Kiseijuu se mi úplně vykouřilo z hlavy a na žádném blogu jsem na něj ještě nenarazila, to bude asi ono! Celkem mě potěšilo, že se jeho start povedl, protože jsem ho měla vyhlédnuté. Sice zatím nic nesleduju z podzimu, ale tohle by byl jasný kandidát. To stejné u PP2! Četla jsem už asi 4 dojmy na toto anime a všichni jsou zatím spokojení, což mi činí radost.:3 Na nové charaktery jsem zvědavá, ale pořád se nemůřu smířit s pocitem, že toto anime pokryje svým vysíláním jenom jednu sezónu, že bude tak krátké... Terra Formars jsem měla také vyhlédnuté, nicméně jsem od něj nic extra neočekávala... Příjde mi to na svůj žánr takový obyčejný titul... A ještě jak popisuješ to zpracování... No nevím, jestli to za to stojí. Přečetla jsem teď jeden velmi dobrý, legendární seinen - Gantz, takže si nemyslím, že by se tohle dalo vůbec kvalitně srovnávat...
O World Trigger jsem občas něco zaslechla, ale nebylo to nic, co by mě přimělo to vidět. Nevím vůbec, co to je za příběh, takže nechávám bez zájmu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama