Recenze: Tsukumo

21. září 2014 v 15:41 | Sara Whitney |  Anime
Název: Tsukumo (Possessions)
Počet epizod: 1 (film - 14 minut)
Rok vydání: 2012
Studio: Sunrise
Režie: Shuhei Morita
Žánr: historický, nadpřirozený
Anotace:
Jednoho dne v osmnáctém století se v lese za hustého deště ztratí jeden muž. Motá se mezi stromy, nemohouc najít cestu ven a tu uvidí malý chrám na skále a rozhodne se, že v něm stráví noc. Jenže když vstoupí, začnou se dít podivné věci a ukáže se, že se rozhodně nejedná o žádnou obyčejnou svatyni...


Vlastní názor:
Těžko se věří, že za tímto minifilmem z nejnovější antologie Katsuhira Otoma nazvané Short Peace stojí stejný muž, který režíroval právě vycházející Tokyo Ghoul či mnou nedávno recenzované Kakurenbo. Tsukumo Shuheie Mority nominované na Oskara v kategorii nejlepší krátký film oplývá vším, co předchozí dva zmíněné tituly postrádají. Správné tempo, promyšlený příběh, mistrné budování atmosféry a sympatický hlavní hrdina, to vše z něj činí skvělý divácký zážitek.
Mohlo by se zdát, že ve čtrnácti minutách se snad ani plnohodnotný příběh odvyprávět nedá, opak je ale pravdou. A je to příběh silný, schopný vyvolat rozsáhlou škálu emocí od smíchu až po napětí a mrazení v zádech. Režisér spoléhá spíše na vizuály než na sílu slova a v tomto případě se to opravdu vyplatilo.
Ve filmu se střídají komické pasáže s vážnými, přechod tempa je ale přirozený, nic nepůsobí nepatřičně. Režisér si zahrává s divákem a jeho vnímáním, nechává ho přemítat, co je skutečné a co je jen výplodem jeho i hrdinovy mysli. Film nastavuje zrcadlo moderní konzumní společnosti, která místo toho, aby rozbité věci opravila, vyhodí je. Lidé si kupují stále nové a nové věci, jež by nepotřebovali, kdyby se opět naučili spravit ty, co mají nyní. Nehledí na to, že tyhle věci jim sloužily, jak nejlépe uměly. Vyhozené předměty toho už ale mají dost a rozhodly se, že si postěžují na lidskou bezohlednost.
Prostředek filmu, v němž se objevují právě duše jednotlivých předmětů, se pro mě stal tou nejpovedenější částí. Je to nápadité, skvěle zpracované, překvapivé, stylové. Zde ponejvíce hraje prim právě obraz podporovaný jen několika vhodně zvolenými replikami, všechno je navíc obestřeno příjemnou mlhou tajemna a nevědomí.
I charakterizace hlavního hrdiny probíhá téměř výhradě prostřednictvím obrazu, mluvit ho slyšíme jen několikrát. Je to krapet morous a na první pohled působí až děsivě, ukazuje se ale, že v srdce je to dobrá duše, oplývající i přes své mohutné ruce podivuhodnou zručností. Náhodou je to také opravář alá vše v jednom, takže spravit dokáže opravdu téměř cokoliv.
Hudební podkres je spíše sporadický, jedná se o tradiční japonskou hudbu a zvuky vyluzované tradičními japonskými hudebními nástroji. V tomto duchu se nese i píseň některých chrámových duší, stěžujících si na to, že je lidé odhodili, jež mě opravdu pobavila.
Již od prvních sekund film zaujme překrásnou, detailní kresbou, sytými barvami a plynulou animací, ale pravá vizuální blaženost nástává až ve chvíli, kdy náš hlavní hrdina vstoupí do svatyně a vše se dává do pohybu. Můžete mi věřit, že tehdy už své oči od obrazovky neodlepíte, ani kdybyste chtěli.
Tsukumo pro mě bylo velmi příjemným překvapením, je to stylová jednohubka, neztrácející své kouzlo ani po opakovaném zhlédnutí. Na jeho počátku stál dobrý nápad, ale jím to naštěstí neskončilo, protože celý tvůrčí tým se naštěstí zamyslel i nad samotným ztvárněním. V tomto případě skutečně opodstatněná nominace, která by si dle mého mínění výhru rozhodně zasloužila.
Hodnocení na MyAnimeList: 6.85
Vlastní hodnocení: 85%

Short Peace II. část - Hi no Youjin
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 22. září 2014 v 15:12 | Reagovat

Mohla bych se zeptat, kde ses na něj dívala nebo stahovala? :3

2 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 22. září 2014 v 18:06 | Reagovat

[1]: Short Peace se hrozně špatně shání, online pokud vím, tak stále nikde není, a to jsou to již dva roky od premiéry v Japonsku, já stahovala z této stránky: http://bakabt.me/details.php?id=176004&page=1#comments jako torrent.
Dá se říct, že jsem tenhle film chtěla tak moc vidět, až jsem se to kvůli tomu naučila. :D

3 Pal Pal | Web | 25. září 2014 v 21:13 | Reagovat

Tahle deseti, patnáctiminutová anime často dopadají dost dobře. Pokud dokážou autoři za tak krátký čas vystavět atmosféru a nadnést nějakou - klidně otevřenou - zajímavou myšlenku, člověka to nadchne a občas to bývá i skvělý mindfuck. (Skvělým příkladem je třeba Kigeki.) Tenhle kousek jsem neviděla, ale zní dobře a animace vypadá dost působivě. A dalším plus je samozřejmě délka, u něčeho takového snad večer neusnu :>
Děkuju za doporučení, snad se k tomu dostanu co nejdřív~

4 Michio Michio | Web | 28. září 2014 v 11:54 | Reagovat

není to úplně můj žánr, ale tvoje hodnocení mě docela zaujalo a vzhledem k tomu, že je to krátká záležitost, tak bych se na to mohla kouknout ^^

5 Aya Aya | Web | 1. října 2014 v 14:38 | Reagovat

Docela mě překvapilo, jak se dokáže odehrát hezký smysluplný příběh za pouhých 14 minut. Krásné a jednoduché. Tvoje poznámky o duších rozbitých předmětů mi připomínají jednu přednášku z Animefestu, týkající se podobných mytologických věcí. Ráda jsem si na to vzpomněla. :> Vypadá to velmi zvláštně. Skvělá recenze.:)

6 Saki Saki | E-mail | Web | 14. října 2014 v 22:47 | Reagovat

Woah, musím priznať, že na niečo podobného som sa dala zatiaľ len dvakrát; v prvom prípade to bol dosť veľký prepadák a v druhom prípade som bola naopak veľmi nadšená. Takže určite si na tento kúsok nájdem tú chvíľku, aby som si k tomu sadla, znie to ozaj zaujímavo, pretože si úprimne vôbec neviem predstaviť stvárnenie duší tých poničených predmetov, budem sa na to tešiť, díki za super tip ^^~

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama