Recenze: Boogiepop wa Warawanai

12. září 2014 v 21:51 | Sara Whitney |  Anime
Název: Boogiepop wa Warawanai (Boogiepop Phantom)
Počet epizod: 12 (24 minut epizoda)
Rok vydání: 2000
Studio: Madhouse
Režie: Watanabe Takashi
Žánr: drama, horor, mysteriózní, nadpřirozený, pschologický
Anotace:
Jednoho dne zasáhl jedno nejmenované japonské město podivný sloup světla. A od té doby už nic nebylo takové, jako předtím. Někteří až doposud naprosto normální lidé na sobě začali pociťovat změny, získali zvláštní schopnosti. Objevily se případy záhadných zmizení i brutálních vražd. Nikdo neví, co se vlastně děje. Odpověď ale možná zná tajemná bytost, o níž si studenti středních škol jen šeptají, Boogiepop...


Vlastní názor:
Tohle anime pro mě nebylo láskou na první pohled, vlastně ani na druhý ne. Poprvé jsem jeho sledování dokonce po několika minutách vzdala, odradila mě veskrze ponurá atmosféra, množství faktů, jimiž mě autoři zahltili, i obraz, který vypadal, jako by ho někdo přelepil hnědou izolepou. Přesto mě k němu něco stále táhlo, a tak jsem mu nakonec dala druhou šanci. Tentokrát se co se týče udržení mé pozornosti zadařilo, ale ani tak nemohu říct, že bych byla úplně nadšená. Na druhou stranu vlastně ani nevím, jestli je Boogiepop wa Warawanai vůbec dílko, z něhož byste mohli být takříkajíc odvázaní či si ho zamilovat.
Tohle anime totiž ukazuje ty nejhorší lidské vlastnosti, poukazuje na lidské chyby a slabosti, odkrývá naši přetvářku. Častokrát se tváříme, kolik toho neděláme pro ostatní lidi a jejich dobro, aby se nakonec ukázalo, že je za tím náš prospěch. Předstíráme, že jsme nad něčím povzneseni, přitom se jen usilovně snažíme na to nemyslet. Myslíme si, že tím, co děláme, ostatním pomáháme, ale ve skutečnosti jim svou činností ubližujeme, jen to nevidíme.
Boogiepop ale neříká, že se nemůžeme změnit, být lepšími. Navádí nás na cestu, jak se vyrovnat se životem, jak ho přijmout takový, jaký je, nejen s tím dobrým, milým a veselým, ale i s tím zlým, nemilosrdným a krutým. Některé věci jsou nevyhnutelné, některým jsme možná mohli předejít, ale teď nezbývá, než jít dopředu, takové nám nabízí poselství.
Tahle zpráva je zabalená v lákavém obalu mysteriózna a záhadných událostí odehrávajících se v jednom nejmenovaném japonském městě, které bylo zasaženo podivným sloupcem světla, jenž narušil poklidný běh života jeho obyvatel, a předávána pomocí jednotlivých charakterů. Příběhy některých se táhnou přes několik epizod, jiné jsou dopovězeny za jedinou a některým je věnována jen letmá pozornost.
Tady ale narážíme na první kameny úrazu, Boogiepop Phantom se postavami skutečně jen hemží, každou epizodu jsou představeny alespoň dvě tři nové, takže ke konci jich je určitě alespoň ke čtyřiceti a pamatovat si je všechny se stává zhola nemožným úkolem. Často také do poslední chvíle není možné odhadnout, která z postav bude tou nejdůležitější, které se ještě objeví a které mají jen malou roli, jména se začnou míchat a můžete mi věřit, že po několika dílem jsem chvílemi nepoznávala ani hlavní postavy, natož abych rozlišila zbytek. Anime je opravdu náročné na pozornost, já si dokonce musela udělat tabulku charakterů, abych se vůbec orientovala, a to se mi ještě nikdy nestalo.


Dalším problémem, jenž byl pravděpodobně vinným za to, že jsem anime poprvé odložila, se stala první epizoda věnovaná v porovnání s ostatními postavami nepříliš zajímavé hrdince, jejíž příběh ve výsledném obraze nehraje příliš velkou roli a sloužil pouze k uvedení dvou důležitějších, které se objevily ke konci epizody.
Anime v podstatě pokrývá děj všech novel Boogiepop universa, většinu z nich ale jen velmi povrchně. Autoři v průběhu epizod sledujícímu podstrčí mnoho vodítek, většina z nich se ale dá považovat spíše za náznaky, naťuknutí, která divákovi neznalému novel bohužel nestačí k plnému pochopení celého příběhu. Korunu všemu pak nasadí prapodivný konec, neladící ke zbytku příběhu nejen svým obsahem, nýbrž i svou atmosférou a vizuálním zpracováním. Zklamání z něj je o to větší, že celých jedenáct epizod jsme napínáni a vnazeni, je nám slibován konec, v němž se konečně dozvíme, jak to všechno zapadá do sebe, abychom nakonec zjistili, že se nám půlka dílků ze skládačky poztrácela.
Naštěstí jsou tu ještě příběhy jednotlivých postav, které jsou brilantní. Obsahují mnoho zajímavých myšlenek a do podrobna rozpitvávají lidskou povahu a lidské nešvary. Obnažují skutečné lidské pohnutky skrývající se za mlhou dobročinnosti. Ocenila jsem i propojení jednotlivých epizod a vyprávění pomocí postav, když už se to autorům nepovedlo všechno sesumírovat do jednoho celistvého příběhu, a nahlížení na ty samé události z několika úhlů pohledu, pokaždé očima někoho jiného.
Opening na první poslech příliš nezaujme, ale v kombinaci s tím, co se děje v anime, se stává znepokojujícím, melancholickým, skoro až uchvacujícím. Každý další poslech nabízí novou zkušenost, navíc je to příjemné vybočení ze všech těch růžových, sladkých a někdy více než krapet uječených openingů. Ending se nese v energičtějším duchu a dobře se poslouchá a na rozdíl od openingu vám přiroste k srdci na první poslech.
Výtvarné zpracování tohoto anime je rozhodně velmi zvláštní, vše se nese v tmavých, ponurých barvách, jako byste se na svět dívali přes zašpiněné sklíčko. Ani postavy nejsou zobrazovány jako přehnaně pohledné, občas jsou spíše až ošklivé. Chvíli to sice trvá, ale i v tomto ztvárnění lze najít jakousi poetiku, stačí jen vydržet a nenechat se odradit.
Boogiepop Phantom osciluje mezi dramatem a nadpřirozeným hororem, bohužel ale občas neví, čím by byl raději. Příliš mnoho je ponecháno bez pořádného vysvětlení, mnoho je jen naznačeno, takže pokud si chcete anime vychutnat více než já, obeznamte se nejdříve alespoň letmo s novelami a dávejte dobrý pozor, aby vám nic neuteklo.
Hodnocení na MyAnimeList: 7.32
Vlastní hodnocení: 75%

Zdroje obrázků: zde a zde
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Aya Aya | Web | 14. září 2014 v 11:18 | Reagovat

Toto vypadá na hodně zvláštní dílo. Jak popisuješ ve svém názoru ten druhý odstavec, tak mě to dost zaujalo, připadá mi to jako dost neobvyklé anime vlastně úplně celým zpracováním a zajímalo by mě, jak ses k němu vůbec dostala.:D Animace jakoby s pohledem přes špinavé zrcátko, haha, to by si dneska nikdo nedovolil, to by bylo vypískáno úplně na dno. Celkově i ty žánry a množství postav vytváří nějaký zvláštní celek...Asi to nění něco, do čeho bych čas investovala, ale je fajn, že jsi o tom napsala.

2 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 14. září 2014 v 12:37 | Reagovat

[1]: K takovýmhle anime se většinou dostávám náhodou či přes nejrůznější žebříčky různých, především zahraničních blogerů a na seznamu jich mám teď hodně, nechci totiž recenzovat jen populární anime, ale ráda bych představila i něco trochu "alternativního", zvláštního či se starším datem vydání, co si zaslouží větší pozornost, kterou zatím nemá. Občas mi totiž přijde, že v české otaku komunitě se někdy točí jen několik populárních/právě vycházejících anime, ale když jsem hledala české recenze třeba na Akiru, Perfect Blue či právě Boogiepopa našla jsem jen jednu nebo žádnou. :D

3 Jokí Jokí | Web | 15. září 2014 v 19:49 | Reagovat

O tomhle anime slyším prvně. Vypadá dost zajímavě, hlavně dost neobvykle na dnešní poměry. Ale líbí se mi to. Zapisuju na seznam.. ráda se na něj podívám, až budu mít trošku času. Děkuju za recenzi :)

4 Aya Aya | Web | 17. září 2014 v 18:41 | Reagovat

[2]: To úplně chápu a děláš dobrou věc i pro ostatní! :D I já se v takových žebříčcích dostanu občas k nějakému skvostu, avšak je tu problém mé časové vytíženosti, takže se většinou sekne v plan listu. =n=

5 Amia Amia | Web | 19. září 2014 v 23:29 | Reagovat

Hm, i když tě to nezaujalo na první pohled, mě ta tebou popsaná hnusná atmosféra dost nalákala. A zvláštnost recenze jen evokuje zvláštnost anime, takže se na něj alespoň mrknu :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama