Výlet za Sisi (Vídeň #2)

24. srpna 2014 v 14:21 | Sara Whitney |  Reportáže
Druhý den našeho pobytu jsme se rozhodli věnovat památce, která je společně s Belvederem zřejmě vídeňskou nejznámější a stejně jako na první jmenované lze pouhým okem i na této zpozorovat velký vliv francouzské kultury. Navíc je od roku 1996 zapsána na seznamu UNESCO.
Většina z vás již jistě uhodla, že se jedná o Schönbrunn, bývalou letní rezidenci Habsburgů. Pozemek, na němž tento zámek stojí, byl majetkem císařské rodiny již od poloviny šestnáctého století, stavět se na něm ale začalo až v roce 1642, a to na příkaz manželky císaře Ferdinanda II., která si zde přála mít letohrádek a jako první mu také začala říkat jeho nynějším jménem. Letohrádek ale ve své podobě nevydržel příliš dlouho, v roce 1774 ho Marie Terezie, ano, mluvím o té milé paní, která zavedla povinnou školní docházku, dala od základů přestavět. Původně měl svou velkolepostí předčit i francouzské Versailles, tak zněly plány jejího otce Karla VI., ale spořivá Marie je trochu zredukovala, a tak zámek získal podobu, jakou má dnes.Narodil se zde také František Josef, její syn, jenž si vzal za manželku překrásnou Ažbětu, více známou pod jménem Sisi. Zde spolu žili po celou dobu jeho vlády, která trvala dlouhých šedesát osm let, což se zdá téméř nemožné. Stejně nemožné, jako vyfotit Schönbrunn bez hord turistů před ním. Abych ale neztratila nit, pouhé dva roky po smrti tohoto neobyčejně vitálního panovníka přešel zámek do vlastnictví nově vzniklé republiky. Stalo se tak po abdikaci posledního habsburského císaře Karla I. v roce 1918, po skončení první světové války, která pro Rakousko - Uhersko znamenala drtivou porážku a měla pro něj dalekosáhlé dopady.


Schönbrunn je skutečně velkolepý i takto, člvěk se tedy neubrání myšlenkám, jak by vypadal, kdyby Marie některé plány svého otce nezredukovala. Má celkem 1441 místností, z nichž je zpřístupněno celkem čtyřicet. Takový počet je téměř nepředstavitelný.
Paradoxně jsme se ale se zbytkem rodiny shodli, že Belveder nás přece jen uchvátil krapet více a když už tedy, že se nám barokní zámek líbí více zezadu. Můžete posoudit sami na druhé fotce.
Součástí zámeckého komplexu jsou i konírny, kde je výstava kočárů, a zámecká pekárna, kde prý podávají výborné jablečné záviny, sama to ale posoudit nemohu, jelikož jsem je neochutnala, do pekárny ale mířilo po celý čas poměrně dost lidí, takže špatné, si myslím, nebudou.


Pak byla v plánu návštěva samotného zámku, zjistili jsme ale, že naše vstupenka začíná platit až za tři čtvrtě hodiny, rozhodli jsme se proto nejdříve obhlédnout rozsáhlé zámecké zahrady opět upravené ve francouzském stylu.
Ze samotného vnitřku zámku vám bohužel fotky neukážu, jelikož v celém objektu bylo zakázáno fotit. Je to pochopitelné, protože kdo by pak byl ochoten platit poměrně drahé vstupné, když by fotky všech místností putovaly po internetu, že? Mohu ale poradit, jestli se na návštěvu zámku chystáte, rozhodně si raději připlaťte a jděte na Grand Tour místo Imperial, v té totiž uvidíte ty nejkrásnější pokoje, mezi něž patří Milionový pokoj vyložený vzácným růžovým dřevem, Bohatý pokoj s tou nejzdobnější a největší postelí, jakou jsme kdy spatřila i Zrcadlový sál, v němž pro Marii Terezii vystupoval samotný Mozart.


Ani v této zahradě nechyběla velkopelá fontána, tentokrát se sochami řeckých bohů, jimž vprostřed vévodí samotný pán moří, mocný Neptun držící v ruce pro něj tak charakteristický trojzubec. Ani tentokrát se mi nepodařilo zachytit stavbu bez turistů, a to jsem před fontánou postávala hodnou chvíli. Tři (a půl pána vpravo) se stali minimem, na které jsem dokázala počet návštěvníků na svých fotkách zredukovat.


Fontána byla zajímavě vyřešená, dalo se do ní vstoupit zezadu z vyvýšené terasy. Fotku bohužel nemám, protože kdybych se o to pokoušela, byla by to taky má poslední, jelikož fotoaparát by se díky tomu, že tato prohlubeň je těsně vedle padající vody, která stříkala všude okolo, vykoupal.
Díky vyvýšené terase ale bylo možné prohlédnout si detailně všechny sochy.


Naší předposlední zastávkou v komplexu, která se ale nakonec stala poslední, jelikož zahrady prince Evžena Savojského byly již zavřené, se stala Gloriette, stavba postavená za vlády císaře Josefa II. a císařovny Marie Terezie, jak dokládá nápis na ní. Gloriette je díky její monumentálnosti a faktu, že stojí na kopci, možné spatřit již z dálky. Dnes se v ní nachází kavárna, v té se každou neděli pořádají pozdní snídaně s živou hudbou. Ty jsme bohužel nestihli, jelikož jsme tuto stavbu navštívili již v sobotu a navíc odpoledne, ale ani nás to tolik nemrzelo, jelikož Gloriette dokáže zaujmout sama o sobě.


Po stranách tohoto archtektonického skvostu si můžete povšimnout soch vojáků, kteří jako by střežili vchod do stavby před nezvanými hosty. Byli vyvedeni do nejmenších detailů, stačí se podívat, s jakou pečlivostí byly vymdelovány chocholy na jejich přilbách brnění či štíty. Vedle takových obrů si člověk připadá skutečně maličký.


Již v té době si lidé cenili krásného výhledu, a tak byla na stavbě zřízena terasa s úžasným výhledem na Vídeň v celé její kráse. Tu jsme si samozřejmě také nemohli nechat ujít, trochu jsme ale nejprve pospíchali, protože nad celou Vídní se to začalo z ničeho nic mračit a bouřit. Nakonec jsme ale měli štěstí, Schönbrunnu se přeháňky vyhnuly, a my se tak mohli kochat vídeňským panoramatem.


Zde tedy skončilo naše putování Vídní, další den už nás čekal pouze odjezd domů, nebyl to ale odjezd smutný, jelikož jsme byli plní nádherých zážitků. Vídeň je opravdu překrásné město a já věřím, že tohle nebylo naposledy, co jsem se do ní podívala.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Maemi Maemi | Web | 25. srpna 2014 v 16:27 | Reagovat

Zase moc pěkně napsané. ^^ Jak už jsem psala v předešlém článku, obdivuju, že se dokážeš tak pěkně rozepsat a taky to, že máš s tím tu trpělivost. :3 Jsem ráda, že sis výlet užila. ^^

2 Aya Aya | Web | 29. srpna 2014 v 9:57 | Reagovat

Oh, Schönbrunn je nádherný. V zimě jsem viděla něco z interiéru a výstavy kočárů, v létě zase zahrady. Je to skovstný komplex a moc ráda tam zase pojedu znova, nemám toho dost. >///< Dokonce jsem byla i v té Zoo, co je tam někde poblíž.:) Děkujeme za sdílení hezkých kulturních zážitků.^^

3 Pal Pal | Web | 29. srpna 2014 v 19:46 | Reagovat

Ahh, vypadá to tam krásně. O důvod víc si někdy prosadit výlet do Vídně.
Další skvělý článek, směs dojmů a informací doplněná o fotky se vážně dobře čte a člověka skvěle naladí C: (Jen je pak trochu těžké se vrátit zpět do reality s tím, že Vídeň se tenhle rok nekoná a za dva dny začíná škola. Ugh.)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama