Od Belvederu až k Dómu sv. Štěpána (Vídeň #1)

16. srpna 2014 v 15:15 | Sara Whitney |  Reportáže
První den ve Vídni se nesl ve znamení poznávání samotného města a navštívení těch nejdůležitějších památek. Jako správní turisté vybaveni mapou v několika jazycích a seznamem toho, co jsme chtěli vidět táhnoucím se přes dvě strany a naivně si myslící, že to všechno skutečně stihneme obejít za dva dny, jsme náš poznávací okruh započali u jedné z nejznámějších památek ve Vídni - Belvederu.
Belveder byl postaven na příkaz prince Evžena Savojského, slavného vojevůdce a milovníka umění, jako letní sídlo před branami tehdejšího města. Belveder jsou ve skutečnosti dvě budovy - Horní a Dolní Belveder, přičemž naše oko nejdříve spočinulo na tom Horním.V Horním Belvederu dnes nalezneme sbírky umění, na zdech tu visí obrazy Gustava Klimta, jmenovitě slavný Polibek či Judita, Kokoschky či Schieleho, kochat se můžete sbírkami francouzského impresionismu a vídeňského biedermaieru. Z něj na mě dýchla atmosféra monarchie, okázalosti a Francie, tento dojem ve mě podpořily i pečlivě upravované francouzské zahrady s několika kašnami a kaskádovitým vodopádem nacházející se za Horním Belvederem. Mou pozornost obzvlášť upoutaly stromky pečlivě zastřižené do nejrůznějších tvarů.


V Dolním Belvederu je zase možné zhlédnout reprezantativní i obytné pokoje prince Evžena, za pozornost stojí Mramorová galerie, Zlatá komnata i Groteskensaal, pořádají se zde také příležitostné výstavy. Bohužel jsme nakonec nebyli vevnitř ani jedné budovy, ačkoliv bych moc ráda, jelikož nám na to nevyzbyl čas. Jako celek nás tento komplex opravdu uchvátil a já jen doufám, že při příští návštěvě Vídně budu moci tuto architektonickou nádheru obdivovat i zevnitř.


Další dvě zastávky byly neplánované, na našem seznamu původně nefigurovaly, ale co by to bylo za život, kdybychom občas neudělali něco neplánovaného, že? Naším cílem bylo dostat se k Dómu sv. Štěpána, který se nakonec stal až poslední zastávkou dne, cestou k němu jsme nejdříve narazili na Sovětský válečný památník, známý i pod formálnějším jménem Heldendenkmal den Rote Armee, pro neněmčináře - Monument hrdinů Rudé armády. Ten se nachází na Schwarzengbergplatzu, náměstí, kde se zároveň nacházejí ty nejdražší hotely ve Vídni, kde byli ubytováni třeba i Barack Obama nebo Vladimír Putin.


Z náměstí jsme potom putovali za věží dómu, která se rýsovala nad všemi domy, ale vtom nás upoutala zdobená kupole, taktéž vyčuhující zpoza domů a rozhodli jsme se zjistit, k čemu patří. A tak jsme měli to štěstí vidět asi jeden z nejmonumentálnějších kostelů, jaké lze minimálně v Evropě spatřit - Karlskirche. Se svou výškou sedmdesát dva metrů je to nejvyšší kostel s kupolí na sever od Alp.


Monumentální nebyl ale jen zvenku, ale i zevnitř. Bohatě zdobený strop i stěny, zlaté obložení, obrazy. Barokní kostel je zasvěcený svatému Karlu Boromejskému, stojí na Karlově náměstí a byl postaven v době vlády Karla VI. Alespoň že jeho stavitelé se nejmenovali Karel, jinak už by bylo skutečně překarlováno. Kostel byl postaven jako vyjádření díků za skončení epidemie dýmějového moru, na který ve Vídni zemřelo přes osm tisíc lidí.
Do kostela se nám podařilo dostat na poslední chvíli, za několik málo minut už nás vyháněli s tím, že se bude zavírat, jelikož večer se v něm měl pořádat koncert.


Konečně se dostáváme k další z památek, díky nimž je Vídeň známá. Katedrála svatého Štěpána, který se snad již ani nedá nazývat kostelem, přirovnala bych ho spíše k naší Svatovítské katedrále. Nejdříve vám ale ukážu ještě jinou budovu, Haasův dům, který je ukázkou moderní architektury, které je ve Vídni stejně požehnaně jako památek ze starších dob. Dům byl postaven architektem Hansem Hollainem jako administrativní a obchodní centrum a jeden čas vyvolával velkou kontroverzi právě díky svému umístění naproti dómu.
Ještě taková drobnost na okraj, pokud se na fotku zadíváte pozorněji, můžete si povšimnout, že ve skle domu se dóm odráží.


A teď už tedy k tomu slavnému Stephansdomu. Vidět tuto stavbu na vlastní oči bylo skutečně ohromující. Jen mě mrzí, že tentokrát už štěstí nestálo na naší straně a dóm již byl uzavřen a taktéž se v něm koncertovalo.
Snažila jsem se, jak nejlépe to šlo, ale nacpat do jednoho záběru celý dóm v jeho majestátnosti bylo zhola nemožným úkolem. Vlevo můžete vidět hlavní portál a vstup do kostela, vpravo pak nejvyšší věž gotické katedrály, jež je od konce 15. století sídlem biskupa. Zajímavostí katedrály, která bohužel není na snímku příliš patrná, je její dvoubarevnost, na některých místech je okrová až tělová, na jiných místech šedočerná. Tato zvláštnost byla půsbena dostavbami, které byly nutné po požáru katedrály.


Na fotce je možné povšimnout si střechy dekorované ornamenty, na jednom jejím místě je dokonce možné spatřit orlici v celé její kráse.


Tady jsme ukončili naši prohlídku a celý znavení jsme vděčně zalezli do metra, které je mimochodem opravdu skvělé. Jeho stanice sice nejsou nijak okázalé, jako je tomu u nás, zato mají spoustu vychytávek, třeba tabuli, která ukazuje, za jak dlouho jede příští a i přespříští metro a co je ještě lepší, tyto časy jsou skutečně dodržovány. Máme se ještě co učit.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Maemi Maemi | Web | 16. srpna 2014 v 21:13 | Reagovat

Ten článek je opravdu pěkně napsaný. ^^ Určitě sis to užila!

Obdivuju, že sis o těch památkách toho tolik zjistila. :3 Já bych tohle popisovala stylem:
"No~ byli jsme v nějaké katedrále~ a~ viděli jsme nějaký obraz." :D Vážně se umíš pěkně rozepsat. ^^

2 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 17. srpna 2014 v 14:06 | Reagovat

Wow, užívej Vídně. Já ji mám ráda a někdy mám pocit, že se tam vyznám líp než u nás :) dostanu se tam totiž často. Jen ve velkém vedru je tam nesnesitelně.
P.S: Navštívili jste i Albertinu? ;) (galerii)

3 Aya Aya | Web | 17. srpna 2014 v 14:44 | Reagovat

Letos jsem byla ve Vídni už dvakrát a moc ráda tam jezdím, i když je můj orientační smysl ve městech poměrně dost špatný, historická Vídenň je fakt nádherná a ráda tam cestuju. Pár z památek jsem taky navštívila a dala jsi nám k tomu super výklad! ^^

4 Pal Pal | Web | 18. srpna 2014 v 21:18 | Reagovat

Po tomhle článku se do Vídně musím rozhodně někdy podívat, všechny ty památky vypadají úchvatně a evidentně to není ani zlomek toho, co je tam k vidění. Všechna ta architektura, ah, perfektní.
Máš to moc hezky napsáno, je fajn se o všech místech dozvědět něco navíc, člověk pak mnohdy po dni stráveném chozením po městě nemá chuť vyhledávat si zajímavosti o místních pamětihodnostech :'D
Těším se na další díl! c:

5 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 19. srpna 2014 v 9:58 | Reagovat

[2]: Bohužel ne, ale pokud se ještě někdy do Vídně dostanu, je určitě na seznamu.^^

Všem ostatním moc děkuji za milé komentáře.^^

6 Yune Yune | Web | 21. srpna 2014 v 15:46 | Reagovat

Ta střecha Stephansdomu je naprosto parádní, strašně jsem ji obdivovala, když jsem ji viděla. Nějakým způsobem mi připomíná katedrálu sv. Víta. V Belvederu jsem bohužel nebyla, ale vypadá krásně a někdy bych se tam chtěla podívat... Loni jsem ve Vídni byla v době adventu a večer byla fakt nádherná. Hlavně ty trhy před radnicí, celkem mi připomínaly New York. Všude přecpaný lidma :D Nejlepší byl ale Schonbrunn, kde zrovna měli výstavu šatů Sisi.

Krásný článek :)

7 Jokí Jokí | Web | 21. srpna 2014 v 17:40 | Reagovat

Krásně se to tvoje povídaní čte :) Vídeň je krásná.. Strašně ráda bych se tam někdy podívala, protože ty památky jsou úžasné, tak snad to jednou vyjde ^^ ..a máš krásný fotky :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama