Recenze: Kakurenbo

30. července 2014 v 11:35 | Sara Whitney |  Anime
Název: Kakurenbo (Hide and Seek)
Počet epizod: 1 (film - 25 minut)
Rok vydání: 2004
Studio: -
Režie: Shuuhei Morita
Žánr: horor, nadpřirozený, psychologický
Anotace:
Mezi ruinami starobylého města se hraje hra, které se mohou účastnit pouze děti. Říká se jí Otokoyo, hra na schovávanou. Tahle verze se ale liší od všech ostatních. Všechny děti, které ji dosud hrály, jedno po druhém zmizely v bludišti budov a úzkých ulic.
Nová hra právě začíná, do města společně s dalšími šesti dětmi vstupuje i Hikora, aby našel svou sestru Sorinchu, která stejně jako mnoho dětí před ní hrála tuhle podivnou hru na schovávanou a již se nevrátila...


Vlastní názor:
Kdo z vás jako malý nemiloval hru na schovávanou? Ten opojný pocit, když jste se někam zašili tak dobře, že vás nikdo nemohl najít? Možná právě to děti přitahuje na téhle hře nejvíc, napětí. Děti z Kakurenba si ho ale na svůj vkus užijí až příliš, když se obyčejná hra na schovávanou, zvaná Otokoyo, promění v boj o život s nepředvídaným nebezpečím.
Film má svůj základ ve hře zvané Hitori Kakurenbo, neboli volně přeloženo Schovávaná pro jednoho, která je mezi mladými lidmi v Japonsku poměrně populární. Zjednodušeně, potřebujete plyšovou hračku vycpanou rýží, kterou ponoříte do vany napuštěné vodou a pak rychle odejdete, na cestě zhasínajíc všechna světla v domě. Tím jste hru začali a jste "to" neboli démon. Vaším úkolem je nyní najít hračku. Když se vám to povede, ona se nyní stává "tím". A musí najít vás, takže se dobře schovejte. Říká se, že lidem, jež se neukryli dost dobře, se staly hrozné věci, jako se všemi nadpřirozenými úkazy je to ale sporné. Jako námět pro anime je to ale skvělé.
Samotný námět ale celý film táhnout nemůže, byť by byl sebelepší. A to se u Kakurenba přesně děje. Ve všech anotacích je slibováno mistrné budování atmosféry a okamžiky, z nichž nás bude mrazit, sama za sebe ale musím říct, že takových bylo bohužel poskrovnu. A přitom vyděsit mě není nijak těžké.
Je to o to horší, že patřičná atmosféra je u mysteriózních děl jedna z nejdůležitějších ingrediencí. Když se tedy k nedostatečnému budování napětí přidá ještě fakt, že všechny děti nosí masky, což znamená, že nevidíme, jak se tváří, a že ve dvaceti pěti minutách nezbývá na jejich představení žádný čas, je jasné, že ani překvapivý konec tohle anime nezachrání od špatného hodnocení. Aby se za tak krátký čas stihlo vše podstatné odvyprávět, vše ne tak důležité se oseká. To způsobuje, že některé scény působí až absurdně, vše se děje příliš rychle, důležité objevy se dějí jen tak mimochodem a nevyznívají tak působivě, jak by měly.
Myslím si, že kdyby autoři neztráceli tolik času na představování města, zbylo by jim ho více na podstatnější věci. Vždyť jen záběr, který ukazoval, jak je město rozlehlé a jak jsou všechny budovy vysoké, trval snad patnáct vteřin, ve kterých se zas tolik neudálo.


Během sledování jsem se cítila opravdu jako nezaujatý pozorovatel. Místo toho, abych se o děti bála a zavírala oči pokaždé, když se někde něco šustlo, seděla jsem před obrazovkou a říkala si, že ať už se těm maličkým v liščích maskách stane cokoliv, vlastně mi to nebude vadit. Anime samo ve mně nevyvolalo žádné pocity, ať už pozitivní či negativní, a to je snad ještě horší, než kdybych od něj odcházela rozčilená, stěžující si na to, co vše na něm bylo špatně. Neschopnost Kakurenba vyvolat ve mně jakékoliv emoce mě zanechala rozladěnou a zklamanou.
Každé dílo by v nás totiž mělo zanechat alespoň nějaký pocit, nějaký otisk, nabídnout nám novou zkušenost. Když se to tvůrcům povede, mají napůl vyhráno, protože když se do něčeho či někoho dokážeme vcítit, snadněji přehlédneme chyby dané věci či osoby.
Nemyslím si, že je nutné se nijak dále zmiňovat o postavách, protože jsou to vlastně pouze figurky, které se hýbou, tak jak jim bylo určeno. Největší charakterizace se dostane hlavnímu hrdinovi Hikorovi, o němž se dozvíme, že do podivného města přišel hledat svou sestru Sorinchu, která Otokoyo hrála před ním a stejně jako všechny statní děti zmizela, což mluví za vše.
Hudební doprovod nění nijak rozmanitý, ale k anime se hodí a svou funkci také plní dobře, díky němu se přece jen našlo pár chvilek, kdy mnou přešlo lehké mrazení.
Kresba je asi největším pozitivem anime, město s rozličnými uličkami je ztvárněno velmi hezky, paleta tmavých barev mu sluší, kdybych nebyla takovým strašpytlem a město nebylo takříkajíc prokleté, určitě bych se do něj ráda podívala. Postavy jsou také kresleny pěkně, nápad dát dětem liščí masky mi nepřijde špatný, bohužel je v kombinaci s nulovou charakterizací postav trochu nešťastný a v mých očích mu navíc ubírá i zjištění, že k tomuto kroku autoři přistoupili čistě z finančních důvodů.
Kakurenbo je film, které nemá kromě poměrně překvapivého závěru (ovšem pouze jen v případě, že nejste znalec hororů, jinak vám konec přijde jako vystřižený z každého druhého) a líbivé kresby co nabídnout, takže pokud se doma doslova nekopete do hlavy nudou a váš anime list nezeje prázdnotou, doporučovala bych se poohlédnout po nějakém jiném anime.
Hodnocení na MyAnimeList: 7.19
Vlastní hodocení: 50%
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Dada Dada | Web | 30. července 2014 v 14:52 | Reagovat

Ňah, ňah, a anotácia znela tak dobre! Plus sa mi páči, že ide "iba" o film a mám chuť na horor, len... ani tvoje hodnoteni, ani hodnotenie na MAL nevyzerá bohvieako dobre... Tak asi nič, no...

2 Pal Pal | Web | 30. července 2014 v 20:10 | Reagovat

Děti v maskách ztrácející se ve městě zní dobře. Oblíbená hra, která se evidentně trochu zvrtla, zní skvěle. A atmosféra temných uliček, v nichž se evidentně něco skrývá, může být úžasná. O to víc mě mrzí, že je to evidentně dost špatně zpracováno. Od něčeho podobného bych očekávala něco temného (něco, po čem nebudu moc, jak se znám, večer usnout :>) a zejména zajímavé postavy rozličných vlastností, protože to, jak různí lidé jednají ve vypjatých situacích je důležitou součástí každého příběhu s obdobnou tématikou. I v případě, že to jsou nezkušená děcka. Podle toho, co píšeš, tam něco takového asi člověk nezahlédne ani z rychlíku. Škoda, protože ze začátku to znělo přinejmenším dost zajímavě.

3 Trish Trish | Web | 3. srpna 2014 v 22:14 | Reagovat

Anotace zněla skvěle! Takže je škoda, že tě to tak zklamalo. Já osobně na horory vůbec nekoukám, vlastně jsem neviděla ani jeden, takže bych se na to asi nepodívala ani tak, ale je fakt, že jsem měla celkem chuť, když jsem četla anotaci :D

4 Aya Aya | Web | 9. srpna 2014 v 10:58 | Reagovat

Anime zní vážně velmi zajímavě, takže mě trochu mrzí jeho zpracování a souhlasím s tebou, že by to v divákovi mělo zanechat, ale já se nemůžu ubránit pocitu  Kakurenbo vidět. Mám ráda mysteriózní anime a už jsem viděla tolik nepodařených kousků, že si pořád myslím, že to nemůže být tolik špatné, haha. Toto anime vysílá tak ohromný potenciál z temného příběhu, že je mi z toho přicházejícího zklamání trochu do breku. :D

5 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 11. srpna 2014 v 17:48 | Reagovat

A já se na to stejnak mrknu, protože jsem zvědavá. :)

6 Yune Yune | Web | 14. srpna 2014 v 18:46 | Reagovat

No, ze začátku mi to připadalo dost zajímavé, ale když jsem došla nakonec a viděla tvé hodnocení, říkám si, zda to má cenu zkouknout. :D No, každý na to může mít jiný názor, třeba si na to tu chvilku najdu. Já mám mistery a hororová anime ráda. Kdyby se mi to nelíbilo, aspoň mám něco do hate challenge, kterou chystám >:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama