Recenze: První stříbrná kniha snů

10. července 2014 v 10:45 | Sara Whitney |  Knihy
Název: První stříbrná kniha snů (Silber: Das erste Buch der Träume)
Autor: Kerstin Gier
Série: Stříbrná (#1)
Přeložila: Tereza Pecáková
Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2014
Počet stran: 352
Žánr: fantasy, romantický
Oficiální anotace:
Tajuplné dveře s klikou ve tvaru ještěrky, mluvící sochy a zdivočelá chůva se sekerou... sny Liv Silberové jsou poslední dobou docela strašidelné. Obzvlášť jeden ji neustále pronásleduje. V tomhle snu je v noci na hřbitově a pozoruje čtyři kluky během jakéhosi podivného magického rituálu. Ti kluci jsou jí ale povědomí a není to náhoda, skutečně existují, chodí totiž s Liv do školy a vlastně jsou docela fajn. A někteří teda obzvlášť.
Opravdu strašidelné - ještě strašidelnější něž jakýkoliv hřbitov v noci - je to, že tihle kluci o ní vědí věci, které by ve dne mikdy nahlas neřekla, leda ve snu. Jak je tohle možné? Je to pořádně zamotaná hádanka, ale hádankám nemohla Liv nikdy odolat...

Vlastní názor:
Po napsání úspěšné knihy či série se autorova další tvorba nikdy nevyhne srovnávání, i kdyby byla od předchozích děl odlišná jako noc ode dne, a co teprve pak, když jsou obě srovnávaná díla stejného žánru a nabývají i dalších shodných rysů. Zopakovat úspěch je těžké (a nadchnout mě taktéž) a já byla velmi zvědavá, jestli se to Kerstin Gier povedlo.
Kniha zaujme již svou obálkou, nesoucí se tak trochu v duchu Drahokamů - předchozí série autorky, málokdo si na ní totiž v dnešní době plné křiklavých barev vybere černou. Celá její kompozice je složitá, nepůsobí ale přeplácaně, všechno spolu dobře ladí. Jediné, co bych na grafické úpravě změnila, je velikost písma, to je ale spíše jen kosmetická úprava.
Kerstin Gier je německá spisovatelka románů pro ženy a nově i fantasy knížek pro mládež. Svoji první knihu nazvanou Mafie matek vydala ještě jako nezaměstnaná učitelka, velkou popularitu si pak vydobyla zejména trilogií Drahokamy, pojednávající o cestování časem, jejíž první díl - Rudá jako rubín, se dočkal již i zfilmování. První stříbrná kniha snů je začátkem její nové trilogie.
Již od prvních stránek mě trkla jistá podobnost s Drahokamy a začala jsem se obávat toho, že autorka pouze vykrádá sama sebe. Podobnost se ale s ubíhajícími stránkami vytrácela a nakonec zůstaly jen maličkosti. Příběh se odvíjel jinak, složení postav bylo také jiné, hlavní hrdinka Liv také nebyla Gwendolyn jen v jiném hávu.
Téma knihy není nic, co by už někdy nebylo k vidění, Kerstin Gier se s tím ale opět poprala po svém, stejně jako v případě cestování časem. V jejím podání totiž i ty nejčastěji používané náměty působí svěže a nově a vy nikdy nevíte, co vás ještě překvapí. Navíc k hlavnímu tématu snění, snů a vstupování do nich se přidalo ještě několik vedlejších námětů a vznikl z toho nakonec originální a zajímavý mix.
Moc se mi líbil obzvlášť nápad s dveřmi, vedoucími do snů ostatních lidí, taková schopnost by se mi opravdu zamlouvala. Autorka má navíc všechno jako obvykle propracované do detailů, nikde nejsou žádné nesrovnalosti.
V knize se střídají pasáže plné humoru napínavými, jako by to byla ta nejpřirozenější věc na světě. Přestože opravdu dramatická začne být Stříbrná až ke konci, jakmile knihu otevřete, už se od ní neodtrhnete a po dočtení budete nedočkavě vyhlížet druhý díl, to vám mohu slíbit.
Trochu zklamaná jsem byla z konce, který, ačkoliv byl nečekaný, shledala jsem ho krapet slabým. Navíc přišel příliš náhle a příliš brzo. Sekvence s rozuzlením se mi zdála neukončená, odseknutá příliš brzy, rozhodně by jí neškodilo trochu natáhnout. Navíc taktéž přišla z ničeho, najednou se všechno dalo do pohybu, aniž bychom na to byli upozorněni nějakými předchozími náznaky.


Maličko zmatená jsem byla z proložení jednotlivých kapitol blogem Secrecy, tajemné osoby, která sama sebe prohlašuje za největší drbnu v okolí, přestože její informace jsou až překvapivě pravdivé, a to z toho důvodu, že vlastně s příběhem téměř nesouvisely, nijak ho neposouvaly dále. Doufám, že do budoucna se to změní, a Secrecy třeba bude mít větší dopad na samotný děj.
Olivii, častěji zvanou Liv, si opravdu nelze neoblíbit, je bezprostřední, vtipná, drzá i odvážná. Občas dříve mluví, než myslí, a slovní přestřelky zvládá bravurně. Není to ale žádná superhrdinka, je to vlastně obyčejná dívka, která jen ráda strká nos do všeho, co jen zavání dobrodružstvím, což ji často přivádí do průšvihů. Je snadné se s ní ztotožnit a ještě snadnější je mít ji rád.
Disponuje stejnými problémy, jako my, ať už jsou to trable s kluky, neochota přijmout nového přítele své matky a jeho děti či snaha zapadnout do nové školy. Liv se se vším snaží poprat, jak nejlépe dovede, ne vždy se jí ale daří vyřešit všechno podle jejích představ, a to je velmi sympatické.
Ani co se týče hlavních hrdinek obou sérií, neubránila jsem se srovnávání, s čistým srdcem ale mohu říct, že Liv a Gwendolyn mají společné jen pramálo věcí. Mezi ty patří, že se o sebe umí postarat a o vtipné odpovědi nemají nikdy nouzi, ale především to, že si obě dvě dozajista oblíbíte.
Tentokrát tu místo jednoho kluka máme hned čtyři, ale obávat se milostného n-úhelníku opravdu nemusíte (upřímně doufám, že ani do budoucna ne), Liv se totiž více sblíží pouze s jedním z nich. Každý z kluků je navíc jiný, spojují je vlastně jen barva vlasů, hra za školní basketbalový tým a jejich tajemství. Grayson je tak trochu zadumaný, navíc se má stát Liviným nevlastním bratrem, pak je tu Artur, neoficiální vůdce party, tajnůstkář, který tak trochu nahání hrůzu, Jasper, který má štěstí, že je hezký, jelikož moc rozumu opravdu nepobral a Henry, který rád sní a také má svá tajemství.
Kerstin Gier píše velmi lehce, dokáže vás během několika vět vtáhnout do příběhu, při čtení tak ubíhá stránka za stránkou a najednou jste na konci, ani si nevšimnete. Její styl je opravdu čtivý, možná i proto, že vše vidíme očima hlavní hrdinky. Ta je také důvodem, proč jsem se často u knihy smála tak nahlas, až se mě rodina ptala, zda se něco neděje. První stříbrná kniha snů je prošpikovaná skvělými vtipy, které nikdy nepůsobí vynuceně, situačním humorem a úsměvnými přestřelkami Liv s kýmkoliv. Je jich tam tolik, že i kdybych si mohla místo jednoho vybrat deset nejlepších vtipů, nebudu se moci rozhodnout.
Tentokrát jsem byla spokojená trochu méně, než tomu bylo u Rudé jako rubín a jejích pokračování, stejně ale knihu doporučuji. Už kvůli velmi sympatické hlavní hrdince, dalšímu zajímavému dobrodružství, byť s trochu neuspokojivým koncem, a především výbornému humoru. Navíc První stříbrná kniha u mě získává nejméně dalších pět procent jen za to, že mě dokázala rozesmát a rozveselit, když mi duševně nebylo zrovna nejlépe.
Hodnocení: 80%

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Maemi Maemi | Web | 10. července 2014 v 11:08 | Reagovat

Nečtu moc knihy, ale tohle bych si víc než s radostí přečetla! *o* Tak jak jsi tu knihu popsala, tak vypadá opravdu dobře. :3 Popravdě mi přijde, že vypadá hodně dobře každá  věc, na kterou uděláš recenzi. :D Píšeš ty recenze fakt moc pěkně! ^^

Když jsi zmínila, že jsou tam 4 kluci a sblíží se jen s jedním, spadl mi kámen ze srdce. :'D Už jsem se bála že to bude nějaký (s prominutím) shoujo sh*t typu ten je zamilovaný do ní, ta je zamilovaná do jiného a ten je zase zamilovaný do úplně někoho jiného. :D Takže jsem opravdu ráda, že to, čeho se u knížek obávám nejvíc tam není. :3

Ještě jednou ti musím pochválit tu recenzi, je opravdu skvělá! :3 Myslím, že kdybys zkusila někdy napsat nějakou povídku, tak bych si ji s radostí přečetla! ^^ Vážně píšeš moc dobře.

2 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 10. července 2014 v 11:24 | Reagovat

Opravdu moc děkuju za pochvalu, moc si jí vážím.^^
V šuplíku je toho rozepsaného spousta, jenže já prostě nejsem schopna nic dokončit, většinu si představuju, jak strašně epická bude ta která věc, jenže pak napíšu dvě kapitoly a řeknu si, že tam mám strašné logických děr a že je to vlastně hrozné a nechám to být. :D

3 Maemi Maemi | Web | 10. července 2014 v 14:34 | Reagovat

Popravdě se mi tohle taky dostkrát povedlo :'D Většinou se to ale snažím překousnout a psát nějak dál :D

4 Mrs. Writer Mrs. Writer | E-mail | Web | 10. července 2014 v 14:57 | Reagovat

Drahokamy jsem sice nečetla, ale tahle knížka mě šíleně zaujala, ať už jen tou boží obálkou :D Pokukuju po ní už dlouho, sakra, asi si ji nakonec přece jen koupím :D

5 Maoky Maoky | Web | 10. července 2014 v 19:08 | Reagovat

Nejsem zrovna fanoušek do knih , ale tuto knihu si musím přečíst.

6 Myšlenka v koutě Myšlenka v koutě | Web | 10. července 2014 v 22:16 | Reagovat

Ahoj! Byla jsi nominována do Blogger tagu! :) Doufám, že se zúčastníš, protože je to moc fajn a zasměješ se u toho :)

7 Pal Pal | Web | 13. července 2014 v 16:55 | Reagovat

Anotace vypadají docela zajímavě, ale už jen z principu se bojím všeho, co je představováno jako "fantasy pro mládež". S young adult knihami jsem zatím neměla moc dobré zkušenosti, ale tohle třeba vůbec není tak špatné. Kór, když přítomnost jedné ženské hrdinky a skupiny mužských postav nevyústí v milostný úhelník, na ty jsem vyloženě alergická a cením si knih, které se tomu vyhnou.
Rozhodně si o tom ještě něco zjistím c:

8 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 13. července 2014 v 17:31 | Reagovat

[7]: S tím, co všechno jsou dnešní především autorky schopné vyplodit, se ti ani nedivím. :D
Ony tam jsou i další ženské hrdinky, ale nepovažovala jsem je za tak důležité/prozradila bych příliš z děje, takže jsem je nezmínila. :)

9 Pal Pal | Web | 13. července 2014 v 21:55 | Reagovat

Přesně tak, v poslední době jsem si žánr YA úspěšně spojila se štítky jako 'nedostatečná kvalita', 'osekaný děj' a 'kam se poděla krása literatury?'. O to víc mě pak mrzí, že i když se mezi knihami určenými pro mládež dají najít opravdové skvosty, je a/ těžké je objevit a b/ člověk už se po předešlých zkušenostech bojí začít něco číst.
Ale tohle zní dobře, jen kdyby můj seznam knih, co chci přečíst, nebyl tak dlouhý :'D

10 Laduka Laduka | Web | 27. července 2014 v 13:54 | Reagovat

Tuhle si chci hrozně moc přečíst :D Drahokamy jsem četla, tak jsem zvědavá :)

11 Clara Clara | 20. srpna 2014 v 21:56 | Reagovat

Četla jsem a můžu jen doporučit! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama