Recenze: Sennen Joyuu

10. května 2014 v 20:58 | Sara Whitney |  Anime
Název: Sennen Joyuu (Millenium Actress)
Počet epizod: 1 (film - 87 minut)
Rok vydání: 2001
Studio: Madhouse
Režie: Satoshi Kon
Žánr: akční, drama, historický, romantický
Anotace:
Blíží se sedmdesáté výročí Studia Gin'ei a při této příležitosti je režisér Genya Tachibana pověřen natočením dokumentu o něm. Kvůli tomu i se svým kameramanem cestuje do chaty skryté v horách, aby vyzpovídal ikonu svého mládí, tajemnou Chiyoko Fujiwaru, která byla od třicátých do šedesátých let dvacátého století hlavní hvězdou studia a která od té doby neposkytla rozhovor.
Až nyní je ochotna hovořit o svém životě a rolích, jež ji proslavily. Jak Chiyoko nostalgicky vzpomíná na svou herecku kariéru a první lásku, Tachibana a jeho kolega najednou zjišťují, že se ocitli na okouzlujícím a vzrušujícím výletě časem. Filmové role a osobní vzpomínky Chiyoko se proplétají s přítomností a stírají rozdíly mezi realitou a fikcí.


Vlastní názor:
I tento anime film se pojí se jménem Satoshiho Kona, a právě proto jsem k němu již od začátku přistupovala s vysokým očekáváním. A možná právě proto jsem po jeho zhlédnutí byla lehce zklamána. Mezi průměrnou či lehce nadprůměrnou tvorbou bude Millennium Actress vždy vyčnívat, ale dle mého názoru to tenhle režisér umí lépe a již několikrát mě o tom přesvědčil.
Mnoho lidí tento film považuje za vrchol jeho tvorby, já bych jim ale oponovala a za Konova nejlepší díla bych označila Perfect Blue a Papriku. U těchto filmů je dovedné mísení reality a fikce jen jednou z ingrediencí, u Sennen Joyuu na něm stojí celý příběh, nebýt ho totiž, dostali bychom poměrně obyčejné vyprávění o dívce, ženoucí se za tajemným cizincem, do nějž se zamilovala. Navíc zde toto mísení dělá občas více škody než užitku a místo toho, aby byl divák jen mírně zmaten, v ději se ztrácí.
Přece jen to ale není tak zlé, jak by se z mých předchozích řádků mohlo zdát, většina sekvencí je zajímavá a napínavá, reřisér dovedně pracuje s tempem příběhu, jednou se s Chiyoko ocitáme mezi samuraji, potom zase v Kjótu v době největší slávy gejš a vše pak zakončímě sci-fi příběhem z daleké budoucnosti, jednotlivé éry navíc odráží emoce Chiyoko a pokaždé se jimi dovedně vine i romantická linka.
Anime ukazuje jednotlivé historické éry i vývoj japonského filmu, tyto reference ale nejvíce ocení lidé, co už o japonské hrané filmografii či dějinách něco vědí. Já osobně jsem kvůli tomu mnoho věcí jistě plně nedocenila, což se bohužel bude odrážet i na mém výsledném hodnocení.
Co jsem ale ocenila, byl dojemný a akurátní závěr, který osvětlí nejen tu nejpalčivější otázku a to, zda-li se Chiyoko nakonec setkala se záhadný cizincem, ale nabídne i jedno velkou moudro. Divákovi ho necpe, jen ho tak lehce naznačí jako jednu z možností. Já osobně si myslím, že kdyby ho znalo více lidí, život by byl o hodně veselejší.
Při závěru jsem měla na krajíčku a jen tak tak jsem se ubránila slzám, film ale rozhodně nehraje lacině na city a nesnaží se diváka dojmout za každou cenu, to se bát nemusíte. Všechno přijde samo a citlivé povahy by si kapesník možná přece jen nachystat měly.


Problém jsem měla i s motivací hlavní hrdinky. Nevím, kolik lidí by se rozhodlo stát hercem/herečkou jen proto, aby se mohlo potkat s cizincem, kterého poznali před třemi hodinami a kterého očividně stíhá policie. Vše mi přišlo příliš uspěchané a zbrklé a to, že hrdinka byla mladá a naivní jako uspokojivé vysvětlení nadcházejícího dění rozhodně neberu.
Musím říct, že jsem se s ní většinu času nemohla v průběhu filmu ztotožnit a často jsem nechápala její jednání. Konovy hrdinky jsou obecně emočně nestabilní a často se chovají iracionálně až paranoidně (výjimkou je snad jedině Paprika), ale obvykle to je prostě součást příběhu a já si nemohu pomoci, abych je nelitovala a strachuji se, jak to s nimi dopadne. Tady mě to spíše bylo do očí.
Mnohem více jsem si oblíbila režiéra Tachibanu s jeho komicky nekritickým obdivem k Fujiwaře, hrdinským komplexem a jeho obdivuhodnou schopností obléci se špatně do každé éry, ve které se s Chiyoko ocitnou, na což ho vždy svým cynickým způsobem upozorní až jeho kameraman. Nabízí se nám u této postavy až paralela se samotným Satoshi Konem.
O tajemném cizinci není moc co říci, není nám ukázána an jeho tvář, ale právě to podněcuje divákovu zvědavost. Záhadný cizinec funguje také jako katalyzátor děje, díky němu se všechno rozbíhá.
Co na Millennium Actress také rozhodně musím ocenit, je krásná hudba, od prvních melodií až po ending jsou to všechno nádherné kousky, které skvěle doplňují děj a dokážou probudit emoce a já jsem si dokonce i poměrně jistá, že by dokázaly fungovat samostatně. Hudbu měl na starosti Susumu Hirasawa, dvorní skladatel Kona, takže to ani jinak dopadnout nemohlo.
Kresbu má anime nádhernou, ale to už snad ani nemá smysl zmiňovat, to už jsem u Satoshiho Kona a studia Mad House začala považovat za samozřejmost. Tentokát se všichni, kdo se na anime podíleli, určitě museli vyřádit, Sennen Joyuu má mnoho krásných a zajímavých lokací, které jsou výborně zpracovány.
Jak už jsem se zmiňovala na samém začátku, mezi průměrnou a lehce nadprůměrnou produkcí bude anime trčet jako kůl v plotě, ale mezi ostatními Konovými filmy dle mého názoru tolik neoslní. Jak si film užijete ale opravdu záleží i na tom, jak vám sedne námět, jednotlivé postavy, tempo a styl vyprávění a mnoho dalšího. Mně to tentokrát tolik nesedlo, a proto tomuto dílku udělím krapet nižší hodnocení.
Hodnocení na MyAnimeList: 8.35
Vlastní hodnocení:75%

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Danirez Danirez | Web | 11. května 2014 v 10:27 | Reagovat

Asi bych se měla do nějakého toho filmu od něj konečně pustit. Dost mě zajímá ta Paprika, ale ještě čekám, jestli se ke mě někdy donese knížka od Cucuie.
Tenhle námět by mě možná zaujal více než Tokyo Godfathers.
Každopádně opět skvělá recenze.

2 Victoria Speed - SB Victoria Speed - SB | Web | 11. května 2014 v 20:22 | Reagovat

Kresba vypadá hodně dobře ale nevím jestli mě to zaujalo dějově. No v každém případě, se někdy podívám ^^

3 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 17. května 2014 v 11:32 | Reagovat

Na tento film jsem viděla nějakou tu ukázku, vím, co si stáhnout na prázdniny ^^ Hezky podaná recenze, máš je opravdu dobré, všechny, co jsem četla :)

4 Aya Aya | Web | 17. května 2014 v 12:20 | Reagovat

V jednom směru mě popis tohoto filmu zaujal, ale v tom druhém mi přijde takový už jednotvárný a jen jako výplňovka času, který bych potřebovala zabít. I když mě na tom lákají ti samurajové a gejši, nedokážu si představit, jak by to na mě ve finální fázi zapůsobilo. :D Jsem ohledně tohoto filmu trochu zvědavá, ale ještě uvidím, jestli mu dám šanci.

5 Maemi Maemi | Web | 17. května 2014 v 16:14 | Reagovat

Ta recenze vypadá opravdu skvěle! ^^ Nejspíš se na to podívám a když už jsi to vzpomněla, tak na Papriku bych se taky mohla podívat. OvO Uvidí se, jak to budu stíhat s časem....... ale otaku nikdy nespí, tak snad jo! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama