Recenze: Hal

9. března 2014 v 15:00 | Sara Whitney |  Anime
Název: Hal
Počet epizod: 1 (film - 60 minut)
Rok vydání: 2013
Studio: Production I. G.
Režie: Ryoutarou Makihara
Žánr: drama, romantický, sci-fi
Anotace:
Ocitáme se v nepříliš vzdálené budoucnosti, na světě se toho za tak krátkou dobu příliš mnoho nezměnilo, jedinou novinkou jsou všudypřítomní roboti, schopni nahradit zesnulé osoby, pokud je to potřeba, a vykonávající za lidi některé druhy práce.
Po tragické nehodě letadla, které explodovalo za letu, je jeden takový robot povolán, aby nahradil zesnulého chlapce Hala, jenž v něm letěl, a pomohl tak jeho přítelkyni Kumiko ztrátu překonat a vrátit se zpět do života.
Staronový Hal to s Kumiko rozhodně nemá lehké, především proto, že jako robot nerozumí jejím emocím, a také proto, že Kumiko ho nenechá si s ní ani pořádně promluvit, natož aby vyšla z místnosti. Nakonec spolu ale začnou komunikovat pomocí Rubikových kostek a postupně se začínají sbližovat...


Vlastní názor:
Dá se říct, že jsem vůbec netušila, co se z tohoto anime vyklube, když jsem na něj poprvé narazila. Až téměž dokonce jsem z něj byla více než mírně zmatena. Několik minut po shlédnutí jsem vůbec nevěděla, jestli se mi tedy líbilo, nebo nelíbilo. V některých aspektech je totiž Hal poměrně stereotypní a klišoidní, jenže v jiných je naopak velmi originální a přichází se zajímavými nápady.
Většina týmu podílející se na tomto anime sice není v tomto odvětví nováčkem, tito lidé se ale na tvorbě anime podíleli na jiných pozicích, než na které byli zvyklí, a proto byl Hal tak trochu sázkou do loterie a proto jsem z něj po shlédnutí byla tak zmatená. Nakonec ale musím říct, že i přes ten podivný a nanicovatý konec u mě převažují pozitivní dojmy.
Anime začíná tak, jak se podle anotace dá předpokládat, havárií letadla, na co to zbytečně protahovat, že? A na scénu pak již přichází nový Hal. Odtud už to ale tak předvídatelné není, především díky stylu vyprávění. Hal a Kurumi spolu po počátečním nepříliš vydařeném "seznámení" začínají komunikovat prostřednictvím Rubikovým kostek, což mi přišlo vážně neotřelé, a robot Hal se o vzpomínkách člověka, kterého nahradil a jeho okamžicích strávených se svou přítelkyní dozvídá pomocí videa ze zpřetrhané pásky.
Ani konec není předvídatelný, spíš přijde jako blesk z čistého nebe, pokud to mám ale říct narovinu, je akorát tak na facku autorům a všem jejich poradcům, protože horší zakončení už jsem dlouho neviděla. Mám ráda nečekané zvraty, ale snažit se šokovat diváka za každou cenu a obracet celou dějovou lini těsně před koncem se prostě většinou nevyplácí.
Před několika dny jsem četla poměrně zajímavý článek o tom, že míchat sci-fi a romanci většinou nejen že dopadá špatně, ale vlastně je téměř nemožné. Nelze zařídit, aby se tyto dvě linie nějak rozumně prolnuly a zároveň obě dostaly dostatek prostoru. Na jednu stranu s ním souhlasím, na druhou stranu ne. Vlastně by mě v tomto případě dokonce poměrně zajímalo pozadí této alternativní budoucnosti. Autoři toto téma totiž nakousli, ale vlastně vůbec nevysvětlili, a zrovna to byl celkem zajímavý materiál. Byly tam naznačeny nějaké problémy s roboty, kteří si zotročovali a využívali lidi topící se v dluzích. Tipla bych si, že za zazdění tohoto motivu může poměrně krátká stopáž, ale kdo ví, třeba za tím stála nezkušenost scénáristů či něco úplně jiného.


Na této alternativní budoucnosti se mi ale líbilo, že autoři vlastně pozměnili jen některé aspekty světa a přidali pár technických vymožeností. Celé anime se odehrává v Kjótu, jež se do naší doby v podstatě nijak radikálně neproměnilo, takže nevidím důvod, proč by to dalších padesát či šedesát let mělo změnit.
Jak už jsem se zmiňovala na začátku, poměrně dlouhou dobu jsem byla co se týče příběhu zmatená, anime skáče z přítomnosti do minulosti a zase zpátky a občas se nezatěžuje s nějakým tím vysvětlením a divák se kvůli tomu může cítit zmatený či ztracený. Je pravda, že jsem si myslela, že to bude hodně oddechové dílko, takže jsem zpočátku nedávala takový pozor, jaký jsem měla, takže mi určitě něco uteklo, ale i tak si myslím, že na vině jsou určitě tak trochu i tvůrci.
Nedá se říct, že bych hlavní protagonisty neměla ráda, ale nedá se ani říct, že bych je zbožňovala až za hrob. Na to byla Kurumi až příliš ufňukaná a Hal se choval spíš jako domácí mazlíček než robot či dokonce kluk. Chápu, že si oba ve filmu procházeli těžkým obdobím, ale ani tak jsem s nimi nesoucítila tak moc, jak jsem pravděpodobně měla.
Vůbec jsem ale nepochopila motivaci Halova kamaráda Ryuua. Ano, měli společnou minulost, ale proč potom tedy udělal, to co udělal? Naopak jsem si moc oblíbila babičky z domova důchodců a doktora, který je ošetřoval. Ti fungovali jako komediální vložka, u které jsem se dobře pobavila.
Hudební doprovod u tohoto anime mohu opravdu pochválit, závěrečná píseň nejenže sedí tématu celého filmu, ale moc se mi líbila, což se příliš často nestává. Ještě více se mi ale líbily melodie doprovázející samotný děj, které obvykle vůbec nevnímám, ale tady jsem téměř čekala, až další z nich zazní.
Také kresba je naprosto dechberoucí. Je detailní, propracovaná, kouzelná. Všechno je překrásně barevné, hravé, především v domě Kurumi vládne zpočátku absolutní chaos. Když už pro nic jiného, tak pro tu kresbu stojí za to se na tenhle film podívat. Protože ani slovy nelze vyjádřit, jak jsem jí byla okouzlena a uchvácena, to se musí vidět. Potěšilo mě i to, že design postav měla na starosti má oblíbená mangaka Sakisaka Io stojící za mangami jako jsou Strobe Edge či Ao Haru Ride.
Sice k anime mám poměrně dost výtek, jak jste si asi přečetli, ale líbilo se mi. Byla jsem nadšená jeho inovativními nápady, nádhernou kresbou i překrásnou melancholickou hudbou. Stačí ještě vychytat všechny mouchy logické díry příběhu a malinko si pohrát s chraktery postav a na příští dílo budu pět jen samou chválu.
Hodnocení na MyAnimList: 7.84
Vlastní hodnocení: 70%
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Aya Evans Aya Evans | Web | 11. března 2014 v 18:17 | Reagovat

Těch připomínek, co jsi zmínila, vážně nebylo málo, což mě taky trochu odradilo. Příběh mi připadá takový trochu s psychologickým podtextem, na což zrovna teď nějak moc nemám v poslední době odvahu a chci se svazovat s něčím trochu bezstarostným a veselým. Sci-fi je mi v tomto případě dost symaptické, nejsem totiž normálně žádný fanoušek. Zatím si tento film nechám ujít, ale třeba mu někdy dám šanci. Nějak se na něj teďka necítím.
Jinak měj se hezky na horách!^ ^

2 Mrs. Writer Mrs. Writer | E-mail | Web | 11. března 2014 v 21:05 | Reagovat

Zní to originálně a je tam i kus romantiky .. no, podle tvé recenze to má i své nedostatky, ale docela mě zaujalo, určitě se na něj podívám :)
Taky se přidávám k přaní, i když přesně nevím, kdy se vracíš :D Snad sis to náležitě užila :))

3 Maemi Maemi | Web | 15. března 2014 v 14:16 | Reagovat

Tohle anime jsem viděla. Je opravdu krásné, akorát nejsem na tyto žánry. Mám opravdu blbou vlastnost se na konci těchto filmů neuvěřitelně začít smát, takže jsem se rozhodla se na takovéto věci radši nedívat, protože mě potom bolí břicho od smíchu. (ano, jsem bezcitný člověk x'D)

4 Hikari ひかり (SB) Hikari ひかり (SB) | Web | 15. března 2014 v 17:51 | Reagovat

Sci-Fi žánr až tak nemusím ale občas se najde něco co mě zaujme. Myslím že by tenhle film nemusel být špatný, nejspíš se na něj brzo podívám ^^

5 rpg-naruto-hra rpg-naruto-hra | Web | 19. března 2014 v 19:49 | Reagovat

promin mi za reklamu nikde jsem nenasla na to rubriku:)
ahoj máš rád/a anime?díváš se na Naruta a chtěl/a bys být taky nijou?u nás máš tu možnost se jím stát a dokonce si vytvořit vlastní kekkei genkai nebo klan.Moc se na tebe těšíme tady http://rpg-naruto-hra.blog.cz/

6 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 20. března 2014 v 19:02 | Reagovat

Podle anotace mi to přijde hodně smutné, ale kdo ví, možná se podívám, i když jsem se zařekla, že anime s takovou tématikou se budu vyhýbat ;)

7 Cassie Cassie | 21. března 2016 v 0:12 | Reagovat

Z toho konce jsem byla taky trochu zmatená a ještě pořád jsem. Myslím, že jsem to pochopila a byl to docela šok.
A také jsem vůbec nepochopila jeho kamaráda Ryua, ale vůbec :D Jinak anime se mi líbilo ;).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama