Recenze: Řez

31. ledna 2014 v 22:10 | Sara Whitney |  Knihy
Největší obrázek výrobku James Hayman – ŘezNázev: Řez (The Cutting)
Autor: James Hayman
Přeložila: Irmgard Kolínská
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2012
Počet stran: 318
Žánr: detektivní, thriller
Oficiální anotace:
Detektiv Michael McCabe se už během vyšetřování setkal s hroznými věcmi, ale vrah v Portlandu je pro kriminalisty jako noční můra. Dívce, která je nalezena mrtvá na skládce, někdo s chirurgickou přecizností vyřízl srdce. Ve stejný den, kdy je objeveno tělo, zmizí další mladá žena. McCabe je přesvědčený, že za oběma zločiny je stejný člověk. Co odhalí pátrání, jehož stopy vedou až do místní smetánky? Kdo se skrývá za tváří zkušeného zabijáka? Začíná závod s časem, ve hře je život unesené ženy...

Vlastní názor:
Původně mi do oka padla až autorova druhá kniha, a to nejen kvůli krásné obálce, ale i pozitivnímu hodnocení v novinách, kde ji doporučovali jako zajímavé čtivo. Náhodou jsem ale pak zjistila, že před ní autor napsal ještě jednu a řekla jsem si, že tedy začnu od začátku, ačkoliv by zřejmě příliš nevadilo, kdybych to neudělala. Kniha se mi velmi líbila, více než bych kdy předpokládala a rozhodně se těším, až se mi do rukou dostane i díl druhý.
Obálka knihy je poměrně zdařílá, moc se mi líbí to jakoby proříznutí obalu, pod nímž na nás číhá panorama města, které má tak trochu zlověstnou atmosféru. Je to neotřelé a obálka díky tomu jistě upoutá pozornost. Celá grafická úprava ladí dohromady jak s názvem, tak i tématem knihy.
James Hayman je americký autor, pracoval přes dvacet let jako hlavní kreativní ředitel jedné z největších reklamních agentur v New Yorku. V současnosti žije se svou manželkou, výtvarnicí Jeanne O'Toole Hayman, v Portlandu ve státě Maine. Kniha Řez je jeho prvotinou.
Podle anotace se kniha nezdála být špatná, přesto jsem od ní ale příliš neočekávala, hlavně kvůli tomu, že se jednalo o autorovu prvotinu a v těchto případech jsem se (po pár špatných zkušenostech) naučila být obzvlášť opatrná, dalo by se říct až skeptická. Kniha mě ale potom o to více překvapila a já jsem ji přečetla za jediný víkend.
Zpočátku se případ, který musí detektiv McCabe rozlousknout, tváří pouze jako několik vražd, které jsou pravděpodobně dílem velmi výstředního sériového vraha, ačkoliv i ty jsou v Portlandu velkou raritou, postupně ale zjišťujeme, že jsou jen pouhou špičkou ledovce a jak McCabe pokračuje ve vyšetřování, na případ se nabalují další a další události. Je nutno otevřít staré případy i rány. Všechno je propojené se vším a kniha nakonec vyvrcholí napínavým závěrem, při kterém jsem málem ani nedýchala.
Autor mistrně ovládá umění gradace a vždycky má v záloze nějaké překvapení. Události se na sebe postupně nabalují a my zjišťujeme, že tu jde o mnohem více, než jen o šokující vraždy, kdy vrah obětem s chirurgickou přesností vyřízl srdce z hrudi, a to bez anestezie, za plného vědomí bezmocné oběti. Občas se mi sice podařilo uhádnout dílčí záhady a trefit, co se bude dít dál, celý případ jsem ale dříve než detektiv nerozluštila.
Na napětí knize přidává i to, že se celou dobu hraje o čas, nejde jen o vyřešení celého případu a dopadení vraha, ale především o záchranu života. Vrah již unesl další ženu a nyní ji drží neznámo kde. Podle toho, co o něm policisté vědí, svou oběť zabije vždy do týdne. Čas se krátí.

Medicina- Paixão!

Knihou se vine i druhá linka, která se týká McCabeova života a jeho minulosti, zůstává ale spíše v pozadí a celý příběh pouze dokresluje. Užila jsem si ji taktéž, protože byla dávkována postupně a bylo jí tak akorát. Otázkou je, jestli bude mít větší roli v druhém či dalších následujících dílech. Pokud by se toho James Hayman zhostil tak jako celého prvního dílu, vůbec bych se tomu nebránila.
Plusové body má u mě autor i za využití lékařského prostředí, protože detektivky a thrilery z tohoto prostředí mě vždy moc bavily. Ale nemusíte se bát, pokud se ve světě nemocnic a doktorů nepohybujete, v knize je vše vysvětleno, takže nehrozí, že by se člověk neznalý tohoto prostředí ztratil v medicínském žargonu.
Nedokážu posoudit, jak moc je kniha věrohodná z hlediska policejních postupů, jelikož jsem se v tomto prostředí nikdy nepohybovala a nemám pro to potřebné znalosti, všechno na mě ale působilo velmi věrohodně a alespoň z pohledu laika jsem nenalezla žádné nesrovnalosti.
McCabea jsem si oblíbila od první stránky, je to přímočarý policista, který se nebojí postavit se ani policejnímu veliteli, pokud si myslí, že je v právu a celou dobu balancuje na tenké hraně mezi úspěchem a poctami a vyhazovem. Na sáhodlouhé konference ho moc neužije, co se ale vražd týče, má snad šestý smysl a ve vypjatých akcích a automobilových honičkách byste ho rozhodně chtěli po svém boku. Není to ale úplně typický hlavní hrdina, má i své záporné stránky a díky retrospektivě vidíme, že ani on nejednal vždy tak, jak měl a v případu, který se ho osobně dotýkal, si nedokázal zachovat chladnou hlavu a šel se pomstít.
Z vedlejších postav jsem si oblíbila Maggie, sympatickou policistku, která McCabovi trochu závidí post vedoucího oddělení vražd, protože si na tohle místo brousila zuby sama a bylo už předem poměrně jisté, že ho i dostane, ale pak se zjevil on. I přesto mu ale vždy pomůže, když to potřebuje a kryje mu záda.
Hlavní záporná postava se celou dobu schovává ve stínech, aby se potom objevila v celé své ošklivosti ve strhujícím finále a utkala se s McCabem. Na ní vidíme, kam až lidská bytost může klesnout, jak zvrácený někdo může být. Sama jsem tomu téměř nedokázala uvěřit a celou dobu mě mrazilo.
Na to, že je tato kniha autorovou prvotinou, je opravdu dobrá, čte se snadno, je napínavá a jakmile se začtete, knihu už nedložíte. Autor píše v Er formě a minulém čase a myslím si, že pro Řez je to naprosto ideální forma. Sice tolik nevidíme do detektivovy hlavy, jako kdyby kniha byla psána v Ich formě, mně to ale vůbec nevadilo. Překlad byl také moc pěkný, nenašla jsem žádné gramatické chyby, stylistika byla také v pořádku.
Kniha se mi moc líbila a několikanásobně překonala má očekávání. Držela mě v napětí po celou dobu čtení a já ji nemohla odložit, dokud jsem ji nedočetla. Moc se těším, až si přečtu druhý díl a rozhodně Řez doporučuji všem milovníkům napětí, dobrých detektivních příběhů a thrillerů.
Hodnocení: 85%

Za poskytnutí recenzního výtisku bych tímto ráda poděkovala nakladatelství Fragment.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mrs. Writer Mrs. Writer | E-mail | Web | 2. února 2014 v 14:30 | Reagovat

Na detektivky všeobecně moc nejsem, takže si knížku nejspíš jen tak nepřečtu, ale musím uznat že působí celkem "sympaticky" ... možná nakonec změním názor.
Píšeš ty nejlepší recenze^^

2 Hikari ひかり (SB) Hikari ひかり (SB) | Web | 3. února 2014 v 20:05 | Reagovat

Na tyhle krvavé detektivky moc nejsem :D

3 Mrs. Writer Mrs. Writer | E-mail | Web | 8. února 2014 v 13:05 | Reagovat

[2]: Moje slova :D

4 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 8. února 2014 v 14:20 | Reagovat

Dlouho jsem detektivku nečetla, tak snad bych mohla... díky za tip ^^

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama