Recenze: Gin no Saji

26. prosince 2013 v 20:42 | Sara Whitney |  Anime
Název: Gin no Saji (Silver Spoon)
Počet epizod: 11
Rok vydání: 2013
Studio: A-1 Pictures
Režie: Tomohito Itou
Žánr: komedie, seinen, slice of life, školní
Anotace:
Při výběru univerzity měl Hachiken Yuugo jen jedinou podmínku, a to aby jeho nová škola byla co nejdál od jeho rodiny. A tak se ocitl na zemědělské škole, která jeho požadavku vyhovovala naprosto perfektně. Ze studia neměl strach, byl si jistý, že se svou pamětí a výbornými studijními předpoklady je úplně jedno, na jaké škole se rozhodne studovat. Je mu ale velice rychle ukázáno, jak moc se mýlil a že jen dobrá pamět pro studium na zemědělské škole rozhodně nestačí.
Jako městský kluk již od prvního dne zaostává za svými spolužáky, kteří jsou do jednoho dědici větších či menších farem nebo chtějí v zemědělství pracovat už od malička. Práce se zvířaty je jim vlastní, s lopatou a rýčem se snad již narodili a přestože v testech z matematiky za Hachikenem zaostávají, testy ze zemědělství zvládají na jedničku.
Pro Hachikena je všechno naprostro nové a ne všechno, co se naučí o farmaření, se mu líbí. Není zvyklý na zabíjení zvířat na maso a ke každému si tvoří až příliš pevné pouto. Navíc netuší, co by chtěl v životě dělat a k čemu mu budou znalosti o zvířatech a farmaření. Stejně ale nemá moc času na to myslet, protože se snaží přežít každý nový den plný těžké práce, ale občas i příjemných překvapení...


Vlastní názor:
Musím říct, že od tohoto anime jsem na začátku nic moc nečekala, říkala jsem si, že by to nemuselo být špatné a že bych se u toho mohla pobavit, ale brala jsem to spíše tak, že když bude čas, tak se na to podívám, když nebude, tak to vynechám. Velmi mě ale překvapilo a nakonec musím říct, že jsem moc ráda, že jsem si na něj ten čas vyšetřila, protože alespoň pro mě se ukázalo být tím nejlepším anime letní sezóny.
Po prvním díle či dvou se může zdát, že se jedná pouze o anime komediální, u nějž byste vážnost hledali marně. Je tomu ale přesně naopak, společně s Hachikenem dostáváme možnost zamyslet se i nad nejrůznějšími otázkami týkajícími se nejen farmaření a zemědělského života obecně, ale i etiky, která s těmito oblastmi nevyhnutelně souvisí. Stejně jako on můžeme hledat odpověď třeba na otázku, zda je možné pracovat se zvířaty a když jsou dostatečně vykrmena, zabít je pro maso a bez výčitek svědomí je pak vidět na svém talíři.
Tato otázka je zpracována do celé jedné dějové linie, která se skutečně uzavře až na konci celého anime a je reprezentována především jedním určitým prasátkem, které si Hachiken zamiloval, jen co poprvé vstoupil do prasečína a začal ho vlastoručně vykrmovat, protože bylo malé a slabé. Ostatní ho varovali, ať se na něj příliš neváže, protože je stejně jako ostatní chováno pro maso, on ho místo toho ještě pojmenoval.
Bylo velmi zajímavé sledovat, jak se s tím potom vyrovnává, jak na tento problém hledá nějakou jednoznačnou odpověď a nakonec zjišťuje, že žádná taková neexistuje a každý se musí rozhodnout sám, jak na tuto problematiku nakonec bude nahlížet a jestli může v zemědělství vůbec pracovat, aniž by trpěl.
Anime nám také ukazuje zemědělství takové, jaké skutečně je, a to tvrdá dřina sedm dní v týdnu, tři sta šedesát pět dní v roce, která je ale potom korunována dobrým pocitem, že člověk jí něco, co skutečně pochází z přírody a ne jídlo plné umělých látek a éček a že se o to zasloužil sám svou prací. To poznává i Hachiken, který nemůže uvěřit, jak je toto jídlo neuvěřitelně chutné.


Hachiken je díky své nezkušenosti skvělou hlavní postavou, divák je s ním de facto na stejné lodi (pokud ovšem nepochází ze zemědělské rodiny, to se spíše ztotožní s některým z dědiců farem) a Hachiken je pro něj průvodcem zemědělským světem, který je pro něj taktéž nový. Občas si natluče, a to myslím doslovně, často se mu něco nezdaří, obvykle tápe v záležitostech, jež jsou ostatním nad slunce jasné, ale někdy se mu přece jen vede. Divák se s ním zasměje, ale i zamyslí a soucítí s ním po celých jedenáct dílů. Je to trochu trouba, ale milý trouba s dobrým srdcem, takže mu rádi jeho omyly odpustíte.
Další charaktery sice nejsou tak moc výrazné jako hlavní hrdina, ale i tak jsou v porovnání s mnoha dalšími dílky velmi dobře prokreslené a až na výjimky u nich stejně jako u Hachikena vidíme určitý růst a psychický rozvoj. Za zmínku určitě stojí jeho dva nejlepší kamarádi - Mikage Aki, dívka, jejíž rodiče chovají závodní koně a Ichiro Komaba, skvělý baseballista, jehož matka vlastní malou farmu.
Mikage Aki mi byla, ač jsem to vůbec nepředpokládala, velmi sympatická. Nejdříve jsem si myslela, že tu máme další exemplář otravné dívčí hrdinky, ale mýlila jsem se. Aki byla moc milá, praktická a ráda našemu milému troubovi pomohla, když si nevěděl rady. Sympatická mi byla i její láska ke koním a pragmatický přístup ke všemu, co se týkalo zemědělství.
Ichiro Komaba se mi také nejdříve jevil jako někdo úplně jiný, než kým ve skutečnosti byl, nikdy bych si netipovala, že je tak oddaný té malé farmě, která po otcově smrti přešla na jeho matku, která má co dělat, aby ji obhospodařila, a tak obětavý, že by se vzdal baseballu, aby jí mohl se starostí o usedlost pomáhat více.
Opening má anime sice obyčejný a možná i trochu otravný, ale tak chytlavý, že jsem se na něj stejně vždycky těšila a prozpěvovala si ho i po dokoukání anime. Ending se mi naproti tomu do paměti příliš nezapsal, neurazil, ale ani nijak zvlášť nenadchnul, OSTy to samé.
Kresbu anime také nemá nijak výjimečnou, ale je hezká a příjemná na pohled a to mi úplně stačilo, ne každé anime musí být po této stránce skvostem a pokud bych si měla vybrat, tak vždy stejně zvolím raději anime s pořádným příběhem a horší kresbou než naopak.
Abych to tak shrnula, přestože se může zdát, že tohle anime je zaměřeno pouze na úzký okruh lidí a ostatní si ho neužijí, není tomu tak. Tohle anime má co nabídnout každému, je humorné, ale zároveň i milé a nabízí i mnoho podnětů k zamyšlení. Dejte mu šanci, určitě nebudete zklamaní.
Hodnocení na MyAnimeList: 8.23
Vlastní hodnocení: 85%
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Hikari ひかり (SB) Hikari ひかり (SB) | Web | 27. prosince 2013 v 11:26 | Reagovat

Tyhle školní komedie mi nikdy moc neseděly ale když tak vidím ty ukázkové obrázky, tak by to nemuselo být špatný. Tvoje recenze mě vždydcky dostanou, jsou tak skvělé uspořádané :) Někdy se na to snad podívám a třeba mě to kladně překvapí stejně jak tebe.

2 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 27. prosince 2013 v 12:30 | Reagovat

O anime jsem už slyšela, dokonce tak nějak i vím, kde oné anime shlédnout. Snad mi na to výjde prostor. Hezká recenze :-)

3 Mrs. Writer Mrs. Writer | E-mail | Web | 27. prosince 2013 v 13:53 | Reagovat

Skvělá práce... no, musím přiznat, že nad tím anime jsem přemýšlela, ale nakonec ho nechala být O.o Nevypadalo to jako nic pro mě, ale když to nazýváš nejlepším kouskem letní sezóny, zkusím ho :) Díky za typ, mám moc ráda tvoje recenze!^^ Mimochodem, zrovna prožívám "Anime svět - zpátky do minulosti.." koukám od začátku na Krále Šamanů, moje úplně první anime.. jediné u kterého mi nevadí český dabing XD

4 kvacm kvacm | E-mail | Web | 28. prosince 2013 v 12:47 | Reagovat

Zdravím,

tvé recenze jsou velice pěkně sepsané a obsahují ty správné informace. Neměla bys zájem ukázat své texty širšímu publiku?

Nabízím ti místo v týmu Yukata.cz, na webu, který se mimo jiné zabývá i psaním recenzí na anime.

Děkuji ti za jakoukoliv reakci na můj e-mail.

S pozdravem kvacm
Yukata.cz

5 Aya Evans Aya Evans | Web | 29. prosince 2013 v 11:14 | Reagovat

Anime mě začalo strašně zajímat, když jsem zjistila, že autorkou je Hiromu Arakawa, která má na svědomí FMA. I ta kresba je strašně totožná a to se mi na tom moc líbí.:3 Bohužel jsem se k anime pořád ještě nedostala, i když o něm vím už od léta, ale dokud jsou pořádj eště prázdniny, musím to napravit.:) Skvělá recenze jako vždy!

6 Saki Saki | E-mail | Web | 29. prosince 2013 v 13:50 | Reagovat

Ah, ja si vždycky hovorím, že tvoje recenzie je nebezpečné čítať, pretože i keď je to anime zlé, ty to vždy vieš napísať moc pekne, haha xD
Priznám sa, že do tohto kúsku sa mi dvakrát nechce a to i cez to, že ja som milovník slice of life príbehov; Ale toto prostredie mi ide nejak proti srsti .__. Ale tvoja recenzia znie tak moc lákavo, že si možno predsa len nepomôžem a dám tomu nádej ;D Hlavná postava vyzerá ako sympaťák, takže by to mohla byť príjemná oddychovka, i keď stále mám akúsi nechuť po tom siahnuť .____.

7 Saki Saki | E-mail | Web | 31. prosince 2013 v 14:14 | Reagovat

Tak to je fakt, ale asi sa aj tak neprestanem v hlave pohrávať s tou myšlienkou i ed mám ešte stále silný pocit, že sa toho predsa len vyvarujem. Ostatne som si tak nepomohla ani pri Magi, ktoré sa každému páčilo, no ja som sa kvôli tomu prostrediu stále nedonútila dať tomu šancu, haha xD
A k amnesii, yup, presnejšie si to napísať ani nemohla, ja si už fakt hovorím, že to s takýmito anime ide čoraz viac dolu vodou ;D

8 Jokí-chan ^^ Jokí-chan ^^ | Web | 6. ledna 2014 v 18:43 | Reagovat

Tak tohle vypadá dobře :3 tvoje recenze jsou super vždycky nalákají :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama