Recenze: Shingeki no Kyojin

13. října 2013 v 15:32 | Sara Whitney |  Anime
Název: Shingeki no Kyojin (Attack on Titan)
Počet epizod: 25 (24 minut epizoda)
Rok vydání: 2013
Studio: Prduction I. G.
Režie: Tetsurou Araki
Žánr: akční, drama, fantasy
Anotace:
Před několika sty lety žili lidé v poklidu a míru. Pak ale přišli titáni, podivné bytosti od výšky dvoupodlažních domů až po výšku několika desítek metrů, které začaly požírat lidi. Nikoliv ale kvůli vlastnímu přežití, ale z čistého potěšení. A málem se jim podařilo vymýtit celý lidský druh. Pár tisícům lidem se ale podařilo přežít ve městě díky postavení tří zdí, jejichž výška přesahovala velikost jakéhokoliv obra - vnitřní zdi Siny, Rosy a Marie, které je před jejich útoky ochránily.
O sto let později a město za celou dekádu nevidělo ani jednoho jediného titána. To se má ale brzy změnit. Jednoho dne probourá vnější zeď Mariu titán tak vysoký, že mu zeď nesahá ani do poloviny těla, a stačí mu k tomu jediný úder. Vnější část města okamžitě zaplaví titáni všech velikostí.
Tato událost hluboce zasáhne i malého chlapce Erena a jeho sestru Mikasu, kteří žijí v jednom z domů v této oblasti. Jeden z obrů totiž sežere jejich matku přímo před jejich očima a oni sami vyváznou jen tak tak. Eren po této události přísáhá, že zabije každého titána, který mu přijde na oči a pomstí lidstvo. Může to ale dokázat? A má vůbec lidský druh nějakou naději na přežití?


Vlastní názor:
Konečně se dostávám i k recenzi na anime Shingeki no Kyojin a můžu říct, že po všech těch negativních či nepříliš pozitivních recenzích je tu zase anime, u kterého budu chválit a chválit. Shingeki no Kyojin si to totiž opravdu zaslouží.
Hltala jsem každý díl a napětím jsem povětšinu sledování skoro nedýchala. V anime bylo mnoho nečekaných zvratů, něco málo se sice odhadnout dalo, ale epizoda alespoň pro mne skončila vždy v tu nejnapínavější chvíli a to tak, že bych to nevymyslela, ani kdybych chtěla. Nenašla jsem v něm žádnou z hlavních postav, kterou bych skutečně nesnášela, nebo ani trochu nechápala její pohnutky. A ty openingy, ending a soundtrack!
Po dlouhé době je to taky anime s velmi originálním námětem, který jsem ještě nikde neviděla. Samotný originální námět ale ještě úspěšné anime nedělá, to všichni víme. Naštěstí z něj mangaka i tvůrci anime dokázali vytřískat téměř maximum. Shingeki no Kyojin má poutavý příběh, optimální tempo vyprávění, zahrnuje nás novými informacemi jen tak, abychom postupně pronikli do světa Erena, Mikasy a Armina, ale zároveň se v něm úplně neztratili.
Samotná hlavní dějová linie není oproti námětu s obry nic, co bychom už v mnoha obměnách neviděli, je to jednoduché, přeživší vesničané se zabarikádují ve městě a doufají, že tak budou moci vzdorovat druhu, jenž je několikanásobně silnější než oni a tedy je ve výhodě, což se jim po nějaký čas i daří. Nic ale netrvá věčně. Co ale Shingeki no Kyojin odlišuje od zbytku podobných anime, je mistrná práce s lidskými emocemi jak postav, tak i diváků a postupné rozvíjení jednoduché hlavní dějové linie ve složitejší a komplikovaný příběh, kde vše souvisí se vším a nikdo si nemůže být jistý, jestli se dožije další hodiny, natož dalšího rána či měsíce.
Shingeki no Kyojin na rozdíl od mnoha jiných anime opravdu ukazuje realitu. Lidé, kteří nejsou dostatečně silní či udělají chybu, umírají. Umírají i trénovaní lidé, kteří žádnou chybu neudělali, ale prostě měli smůlu. Přežívají lidé, kteří si to nezaslouží jen proto, že mají lepší společenské postavení, a proto mohou žít za vnitřní zdí a nechávají za sebe umírat prosté občany nebo policii.
Smrt si v tomhle anime nevybírá stejně jako tomu je v reálném životě. A je jen na vás, jestli s těmi mizernými šancemi budete bojovat a doufat v nějaké lepší zítřky, nebo se naděje vzdáte a budete doufat, že už brzo umřete. Smyčka beznaděje se vlastně vine celým anime, už už to vypadá, že by se všechno mohlo obrátit k lepšímu, ale pak přijde další rána a i ti nejoptimističtější a nejvíce duševně silní na chvíli přestanou válčit a prostě se tomu poddají.
Líbilo se mi i použití retrospektivy ve vyprávění, kterým byly odhalovány další střípky ze života hlavních hrdinů nebo události, které vedly k zásadním dějovým zvratům.


Shingeki no Kyojin velmi reálně ztvárňuje chování lidského druhu, a to jako celé skupiny i jednotlivců. Pohrává si s jejich i našimi emocemi, jejich sny a tužbami, jejich životy. Nechává projevovat lidi své kladné, ale mnohdy i záporné vlastnosti, podrážet ostatní, nemyslet na druhé, pouze na sebe a svou kůži. A to je na něm právě to nejděsivější. Celou dobu se nám totiž nabízejí otázky: "Jak bych se v téhle situaci zachovala já? Riskovala bych svůj život, nebo bych raději těm slabší nepomohla a zachránila si svůj vlastní krk?" Zajistila bych si raději bezpečné místo za vnitřní zdí, kde bych se nemusela o nic strachoval a žila bych si v pohodlí, nebo bych šla do první linie a bojovala za změnu?
Nic není černobílé, vidíme, že všechny postavy mají pro své jednání důvody. Žádnou nemůžeme odsoudit, ani kdyby se chovala jako ten největší zbabělec. Protože, jak můžeme vědět, že bychom se nezachovali stejně zbaběle?
Z postav jsem osobně měla nejraději Mikasu a potom Jeana a Leviho. Mikasu a Leviho proto, že nefňukali, prostě zatnuli zuby a bojovali, Jeana proto, že ačkoliv měl strach, i tak bojoval. Dokázal přiznat, že ho má, ale snažil se ho potlačit a šel příkladem mnohým dalším.
Erena jsem zpočátku moc nemusela, protože to byl archetyp hrdiny, který chce všechno vybojovat svými pěstmi a nepřemýšlí nad důsledky svého jednání. Jenže pak mi došlo, že kromě toho, že je ho hodně slyšet, je Eren také odvážný a skutečně chce pro změnu něco dělat a ačkoliv s ním nemusím souhlasit, lidé jako on jsou schopni strhnout k potřebné změně i lidi, kteří taktéž vidí, že je potřeba, ale sami by se k ní neodvážili.
A pak tu máme Armina, archetyp ufňukané a slabé postavy, kterou bych za normálních okolností v kterémkoliv jiném anime neměla ráda ještě více než Erena. Jenže Armin sice nedisponuje žádnou fyzickou sílou, umí ale řečnit a přichází s dobrými nápady a vždy má po ruce plán, který obvykle funguje a dostane naše hrdiny z bryndy lépe, než Erenovy pěsti. Navíc je také statečný, ačkoliv ubrečený. A proto jsem si ho nakonec dokonce oblíbila.
První opening anime je naprostý skvost, jak po hudební, tak i po grafické stránce, ani jednou za těch třináct nebo čtrnáct dílů, co se v anime objevil, jsem ho ani jednou nepřeskočila. Druhý opening se mi líbil už o něco méně a mrzelo mě, že nahradil ten první, ale stále jsem si ho ráda poslechla. Oba endingy se mi také moc líbily, zvlášť ten druhý, který jsem také nikdy nepřetáčela a to endigny opravdu přetáčím skoro vždy, tady jsem to ale prostě nemohla udělat. A Osty, to byla čirá perfektnost, naprosto skvěle ladily ke scénám a hlavně vyjadřovaly lidské emoce v té nejčistší formě, u některých jsem měla slzy na krajíčku a u některých jsem si zase říkala, bojujte, ať je svět, ve kterém žijete, jakkoliv nespravedlivý a krutý, nevzdávejte se.
Kresba je také moc pěkná, v anime se ocitáme v zajímavých lokacích, všechno je prokreslené do detailů. Postavy jsou nakreslené dle mého názoru trochu zvláštně, ale myslím, že právě to dodává anime jeho osobitý styl. Musím říct, že nejdříve jsem se smála tomu, jak se titáni pohybují, ale záhy jsem zjistila, že ta podivná chůze pouze přispívá k tomu, že mě děsí ještě více. Co je ale opravdovou lahůdkou, je animace. Co také ale od Production I. G čekat jiného.
Abych to tak shrnula, tohle anime si prostě nesmíte nechat ujít, já osobně ho považuji nejen za vrchol jarní a letní sezóny, ale za vrchol celého roku a nebojím se ho, co se kvality týče, přirovnat k tak skvělým dílům jako jsou anime Death Note, Monster nebo Psycho-Pass.
Hodnocení na MyAnimeList: 8.78
Hodnocení: 85%

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 13. října 2013 v 17:49 | Reagovat

Na tohle anime se chystám, jenomže si budu muset trochu udělat odstup, a to nejen s časem (páč ho jako obvykle moc není), ale také s psychikou.
Anime Psycho-pass, mi ještě tak trochu "straší" v hlavě a přimíchat si k tomu něco s takovouhle tématikou, by to s mými emoci udělalo fakt guláš. Přesto si toto anime nechci nechat ujít. Pěkná recenze!

2 black-games black-games | Web | 15. října 2013 v 14:45 | Reagovat

Naprosto souhlasím ^^ :D

3 Aya Evans Aya Evans | Web | 15. října 2013 v 17:27 | Reagovat

Oh, páni. Pecková recenze! No já na zítra mám recenzi na SnK. :D .. Jak to tak čtu, snad ve všem s tebou souhlasím. Na SnK bylo vsazeno všechno a taky se to vyplatilo. Tohle byla vážně pecka a letos už nic lepšího určitě nepřijde. Bylo to něco nového a jeho spracování je vážně na perfektní úrovni.

4 Nobue Nobue | Web | 18. října 2013 v 8:55 | Reagovat

Stále to odkladám, odrádza ma ten obrovský fanúšikovský boom, väčšinou vďaka tomu ostávam len sklamaná. Ale nakoniec sa tomu určite nevyhnem.

5 Tvíďátko Tvíďátko | Web | 19. října 2013 v 21:12 | Reagovat

Tohle anime jsem měla ještě před přečtením této recenze vyškrtnuté jako "nějaké boje z obry, koho to zajímá" nicméně jsi mi naprosto obrátila můj názor! Vůbec jsem nečekala, že to bude skrývat něco takto epického! Díky :) Doufám, že se mi to bude líbit alespoň z poloviny jako tobě :D

6 Yumi Natsume Yumi Natsume | Web | 29. října 2013 v 15:56 | Reagovat

Parádní recenze. :)

Shingeki no Kyojin je opravdu jedinečné. Nejen námětem, protože lidožraví obři se jen tak nevidí, ale i grafikou. Kdybych měla srovnávat grafiku ostatních novějších anime, jsou téměř stejné, kdežto SnK ji má opravdu jedinečnou. I to tónování barev. Opravdu jsem se nemohla nabažit toho perfektního OST #1... Ale i ostatní OSTčka byly parádní a perfektně doplňovaly jednotlivé scény. Jediné, co se mi u tohoto anime nelíbylo, byly openingy...

---
Děkuji za milé komentáře na blogu. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama