Korejský víkend aneb Soul, město obehnané hradbami

26. října 2013 v 19:47 | Sara Whitney |  Reportáže
Většina asijských měst byla v minulosti obehnána hradbami, které je chránily, a ani Soul v tomto ohledu nebyl výjimkou. Své původní opevnění si však uchovalo jen nemnoho z nich. Hradby obklopující Soul byly vystavěny na čtyřech horských hřebenech. Jsou relativně dobře zachovány, zbořeny byly jen některé části stojící na rovině, které bránily rozvoji města.
S ohledem na velký význam a hodnotu hradeb byly zahájeny práce na obnově poškozených částí a zpřístupnění dříve uzavřených částí veřejnosti. Na místě probíhaly rovněž archeologické vykopávky a stavebně-historický průzkum. Díky těmto snahám se městské hradby v Soulu staly oblíbenou destinací obyvatel města a významným kulturním dědictvím Jižní Koreje.


Výstavu jsem chtěla vidět již delší dobu, bohužel pořád nebyl čas. Nakonec jsem na tom ale dá se říct ještě "vydělala", jelikož jsem ji nakonec navštívila v neděli 19. 10 - jeden ze dnů Korejského víkendu a mohla jsem si tak užít i dobrovodný program, který byl pořádán v rámci výstavy.
Sobota se nesla především ve znamení taekwonda - korejského bojového umění, ale i korejského náboženství. Tohoto programu jsem se bohužel nezúčastnila, ale od babičky, která v muzeu pracuje, vím, že sobotní program byl stejně zajímavý jako ten nedělní.
Neděle se potom nesla v duchu korejské moderní vlny "Hallyu" a především tedy K-POPU, kterému jsem já osobně propadla až poměrně nedávno. Moc jsem si užila jednotlivá jak pěvecká, tak i taneční vstoupení - vystupovali Štěpán Janek (3. místo), jehož Lonely od 2NE1 bylo naprosto parádní, Annie&Evellin (2. místo), u nichž bych, nevidět je, tipovala, že skutečně slyším zpívat Adele a Min Ji (1. místo) a její skvělé 1, 2, 3, 4 od mé oblíbené zpěvačky Lee Hi.
Moc se mi líbilo i taneční vystoupení taneční skupiny EFFE(X)TION, letošních vítězek ceny sympatie na K-POP Contestu, které tančily na hudbu skupiny f(x), jak již může být patrné z jejich jména, a to konkrétně na Rum Pum Pum Pum a Electric Shock. Nejvíce mě ale zaujaly vítězky minulého ročníku celosvětového K-POP World Festivalu - taneční skupina O.M.G.! Jejich vystoupení na I Got a Boy od Girl's Generation bylo jednodušše perfektní a dle mého názoru si vítězství opravdu zasloužily.(Video není přímo z Korejského víkendu, ale z vídeňské soutěže, tanec je ale stejný, jen je k němu ještě přidáno intro a outro./ Pro porovnání oficiální video k I Got a Boy od SNSD - zde.)

Samotná výstava byla opravdu výborně zpracovaná, jako člověk, který se o Jižní Koreu začal zajímat teprve nedávno, jsem se toho díky ní o Soulu a a také o jeho opevnění dozvěděla opravdu hodně nového. Nebojím se ale říct, že výstavu může vidět opravdu kdokoliv, jak člověk, který o Koreji neví téměř nic, tak i ten, který se o ni zajímá již delší dobu, a oběma se bude líbit.
Výstava je doprovázena hned několika zajímavými videi - průvodcem po Soulu s českým velvyslancem v Koreji Jaroslavem Olšou, který nám přiblíží nejznámější a nejdůležitější místa v tomto druhém nejlidnatějším městě na světě hned po japonském Tokiu, potom také video, které mapuje především vývoj opevnění, jeho následné poboření a nakonec jeho rekonstrukci, video, na kterém obyvatelka Soulu skáče na nejzajímavějších místech hradeb a několik dalších.
Celá místnost je obložená nádhernými černobílými fotkami jednoho z prvních Čechů, který Koreu navštívil, a to fotografa Enriqua Stanka Vráze, jenž tam zavítal v roce 1901, ale i barevnými fotkami ze současnosti. Na výstavě se nachází i model korejské brány nebo zbytků korejského opevnění, které se našly při archeologických vykopávkách.
Ve vitrínách je k vidění mnoho předmětů denního použití, a to jak mužů, tak i žen, které vypovídají o jejich tehdejším životě a vzájemném postavení a právech, a také několik písemných památek, některé z nich jsou psané ještě čínskými znaky.
Výstava je doprovázena velmi kvalitními a obsáhlými texty, které návštěvníkovi podají nejen základní informace o Soulu a především jeho opevnění a jednotlivých branách, ale tyto informace propojují i s historií celé Jižní Koreji, jednotlivými jejími vládci, vymyšlením korejského písma hangulu, japonskou okupací a mnoha dalšími událostmi a zajímavými informacemi.
Abych to tak shrnula, výstavu, pořádanou v rámci česko-korejské spolupráce (podobná výstava, s tím rozdílem, že bude představovat zase opevnění a historii Prahy, se bude pořádat v Soulu) jsem si opravdu užila a rozhodně ji moc doporučuji. Pokud ji ale chcete vidět, měli byste si pospíšit, jelikož bude v Muzeu hl. města Prahy na Florenci k vidění už jen do 10. listopadu.
(Jinak, ta postava v tradičním korejském oděvu hangboku je moje maličkost. K doprovodnému programu patřila i možnost toto skvělé a elegantní oblečení si vyzkoušet, jen já v něm bohužel vypadám jako slon. :D)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aya Evans Aya Evans | Web | 28. října 2013 v 16:11 | Reagovat

Až v Praze? To je škoda, ráda bych se na tu výstavu jela podívat, přestože se o Koreu nezajímám tolik jako o Japonsko. V té části o K-popu jsem se lehce ztrácela, protože znám jen pár skupit a tím to hasne. :D A to taneční video je peckový! Jinak určitě to tam muselo být super. Snad bude někdy v Brně taky něco...

2 Tvíďátko Tvíďátko | Web | 31. října 2013 v 21:18 | Reagovat

Nám se tady v ostravě taky blíží korejské dny :) Od loňska (co svět začal milovat PSY :D) tam dávají prostor i kpopu, ale upřímně mě to víc bavilo bez toho, protože tam teď pobíhá moc puberťaček :D ale jsem zvědavá na letošní vítězky živě (i když effe(x)tion se mi líbily více - dle videa). A haha, v hanboku vypadají i nejrozkošnější korejky fakt divně :D u nás bude taky možnost (jestli to dobře chápu) se do hanboku nasoukat, takže se na jednu stranu bojím sebe samé, ale druhou stranu se těšíííím :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama