Recenze: Tsuritama

23. srpna 2013 v 20:22 | Sara Whitney |  Anime
Název: Tsuritama
Počet epizod: 12 (23 minut epizoda)
Rok vydání: 2012
Studio: A-1 Pictures
Režisér: Kenji Nakamura
Žánr: komedie, sci-fi, slice of life
Anotace:
Nemůžete chytit rybu, pokud nepůjdete rybařit a nenajdete si přátele, pokud se spřátelit ani nezkusíte.
Yuki měl již odmalička problémy s navazováním přátelství, k tomu nepomohlo ani to, že se kvůli babiččině práci často stěhovali nebo fakt, že kdykoliv má navázat nějaký kontakt, jeho tvář se zkřiví do takové podoby, že všichni okolo mají pocit, že má hrozný vztek. Tentokrát se s babičkou zabydlí v Enoshimě a vypadá to, že ani tady moc kamarádů mít nebude. Pak se ale zjeví Haru.
Narozdíl od Yukiho je Haru v komunikaci naprosto bezprostřední. Někdo by řekl, že až moc. Každému, kdo je ochotný poslouchat, hned sdělí, že je mimozemšťan, povídá si s rybou v akváriu a zabydlí se i přes Yukiho prostesty u něj doma. Používá zvláštní pistoli s neznámou tekutinou, která dokáže ovládat lidi, a je mu jedno, že tím občas napáchá víc škody než užitku. Taky se již po několika dnech zná s půlkou městečka.
Stihne se poznat i s "králem rybaření" Natsukim a donutí ho, aby ho i Yukiho naučil rybařit, protože chce chytit velkou rybu. Ale protože Haru moc tajení s tím, že je mimozemšťan nedělal, nalepí se na ně i Akira, člen podivné tajné organizace Duck, se svou husou Tapiocou. A dobrodružství může začít...


Vlastní názor:
Na recenze na Tsuritamu jsem narazila v rozmezí asi dvou měsíců na několika blozích a poměrně mě zaujala, recenze byly pozitivní. Líbila se mi kresba a i anotace slibovala zajímavou podívanou. Nikdy jsem sice nebyla fandou rybaření a měla jsem trochu strach, abych se u ní nenudila, to se ale ani v nejmenším nestalo, dost často jsem se smála jako pominutá a můžu s klidným svědomím říct, že tohle anime se zařadí do žebříčku toho nejšílenějšího, co jsem zatím z japonské tvorby viděla. Kdo by čekal, že se rybaření tří kluků a mimozemšťana zvrhne v záchranu světa?
Dobře, pravděpodobně mě měl varovat štítek sci-fi, ale nepřikládala jsem mu takovou důležitost, mimozemšťan přece stačí na to, aby se takto anime dalo oštítkovat. Příběh Tsuritamy začíná úplně obyčejně a jako mnoho dalších anime, příjezdem nového kluka do městečka, od té chvíle ale všechno pokračuje jinak, než by se dalo čekat. Už příchod Harua napodívá, že nás čeká zábavná a šílená jízda.
Obvykle jsem zásadně proti, aby se příběhy ze školního prostředí zvrhávaly v záchranu světa teenagery, kteří sotva vychodili základní školu, ale v tomhle případě mi to ani trochu nevadilo, myslím si, že do příběhu to skvěle zapadlo a že to tvůrci předtím promysleli a nebrali to jako poslední záchranu, když jim příběh přišel příliš nudný a obyčejný. Navíc tohle anime bylo občas tak šílené (ale v dobrém smyslu), že bych autorům spolkla celkem cokoliv bez toho, aniž by mi to připadlo divné.
V Tsuritamě, ač se to tak nemusí na první pohled zdát, se ale nachází poměrně zajímavé a užitečné rady o životě, podané naprosto nenásilně tak, že si jich někdy člověk ani nevšimne, přesto se mu ale zyryjí do paměti, většinou formou rozhovoru mezi mimozemšťanem Haruem, který lidskému světu a emocím tak úplně nerozumí, a Yukiho babičky, která mu všechno důležité podává tak, aby tomu i náš malý mimozemšťan rozuměl. Bylo to roztomilé a úsměvné.
A v anime je více takových úsměvných, ale i důležitých okamžiků, stačí je najít. Zajímavě pojaté je například i Yukiho vzpomínání na uplynulý den. Příběh tohoto anime je akční a zábavný, ale zároveň se v něm skrývají věci, nad kterými je možné se poměrně do hloubky zamyslet.
Další věcí, která dělá tohle anime tak skvělým a nezapomenutelným, jsou postavy. Každá je něčím zajímavá, tvůrci ohledně jejich charakter nejdou sice nijak moc do hloubky, v tomto žánru jsem to ale ani neočekávala.
Musím říct, že k srdci mi přirostly všechny postavy, nebyla tam žádná, kterou bych nějak výrazně neměla ráda, Yuki mi byl sympatický svými obtížemi v navazování sociálních kontaktů, dívčích hrdinek s tímto problémem už bylo dost. Navíc jeho sociální fóbie byla ztvárněna tak, že jsem neměla problém s ním soucítit.
Harua si musí oblíbit snad každý, je bezprostřední, veselý, trochu ztřeštěný, ale chyby dělá taktéž a často spoustu lidí urazí, aniž by chtěl. I Natsuki, ač to tak na první pohled nevypadá, má svých problémů dost a vztahy mu občas taky dokáží pořádně zamotat hlavu. Akira pro jistotu ani žádné sociální kontakty až doteď nenavazoval. Tedy s lidmi, se svou husou Tapiocou nemá problém komunikovat.
Ta husa je opravdu parádní a u scének s ní jsem se většinou smála na celé kolo. Pak ještě musím zmínit vedoucího chrámu v Enoshimě, s ním byla taky pořádná sranda. Člověk by nevěřil, co je ten důchodce schopen vymyslet za konspirační teorie a co teprve to, že párkrát nebyl tak úplně mimo mísu.
Opening i ending se k anime opravdu hodí. Openin je správě ulítlý, k čemuž přispívá i enoshimský taneček, který v něm všichni tancují, a ending je takový roztomilý. Ani opening ani nedin jsem většinou nevypínala a vlnila se do jejich rytmu. I ostatní hudba k anime skvěle pasuje a podtrhuje jeho atmosféru.
Kresba anime je také moc pěkná, příjemná na oči, taková miloučká, stejně jako celé anime. Tsuritama září výraznými barvami, ale všechno k sobě dobře pasuje a nic nikde netluče do očí. Animace také dobrá.
Abych to tak shrnula, Tsuritama se zpočátku může tvářit jen jako anime o rybaření, které zaujme pouze omezený okruh diváků, na druýh je to ale skvělá, trochu ulítlá zábava, jedno velké šílené dobrodružství, jež ale v sobě skrývá i otázky k zamyšlení. Zkuste jí dát šanci, určitě budete příjemně překvapeni.
Hodnocení na MyAnimeList: 7.90
Hodnocení: 80%
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Coco Cherry Coco Cherry | E-mail | Web | 23. srpna 2013 v 22:19 | Reagovat

vyzera to dost vtipne podivne a zaroven zaujimavo :D nieco take som este ani nevidela co sa anime tyka :D je to asi naozaj jedinecne :) paci sa mi

2 DirtyFoxx DirtyFoxx | Web | 24. srpna 2013 v 13:43 | Reagovat

Vyzerá to zlato XDDDDD možno si to pozriem :)

3 maikera maikera | Web | 25. srpna 2013 v 19:04 | Reagovat

Na to že sci-fi nemusím mě to dost zaujalo, díky za tip! :)

4 Erbanka Erbanka | Web | 25. srpna 2013 v 20:36 | Reagovat

Přemýšlela jsem, že se podívám ale není to asi úplně pro mě potom co jsem si tohle přečetla :D

Na blogu je další případ ^^

5 Aya Evans Aya Evans | Web | 29. srpna 2013 v 16:41 | Reagovat

O tomhle anime jsem nikdy neslyšela teda, ale vypadá to fakt příjemně a mohlo by to být dost dobré.:) Díky za typ. ^^

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama