Prázdninový knižní tag

6. srpna 2013 v 12:28 | Sara Whitney |  Knihy
Po blozích se nyní šíří tenhle prázdninový knižní tag a jelikož mě jeho otázky zaujaly, rozhodla jsem se taky zúčastnit. Zatím jsem se žádného tagu neúčastnila, takže je to pro mě něco nového, navíc to vypadá, že některé otázky mi dají pěkně zabrat, jelikož jsem dost nerozhodný člověk, proto doufám, že to nějak zvládnu.
Autorem tagu je Mona z blogu Život s knihami.1) Čteš o prázdninách více nebo méně než přes rok?
Myslím, že spíš více, když chodím do školy, jsem schopná knížku vzít do ruky většinou pouze před spaním, přičemž přečtu kapitolu dvě a na víc už nemám sílu. Samozřejmě jsou i výjimky, kdy jsem schopná číst pod lavicí i během nudných hodin a doma potom zahodit tašku do kouta, vykašlat se na povinnosti a jít číst dál, ale obecně platí, že čtu méně. O prázdninách jsem schopna přelouskat dvě knihy denně, ale taky na to musím mít náladu. Někdy jsou dny, kdy nepřečtu ani řádku.

2) Když si vybavíš prázdniny, jakou knihu si s nimi spojíš?
Bohužel, žádná se mi nevybavuje, o prázdninách jsem četla ledacos, ale nic bych neoznačila jako knihu, která se mi při jejich zmínění okamžitě vybaví. S létem mám spojené nejrůznější filmy, seriály i anime, ale kupodivu žádnou knihu. Nejblíž tomuto označení je momentálně kniha od Alexandry Potter - You're the One that I don't want, která se mi pokaždé, když ji vidím zmíněnou, spojí se slovem pláž.

3) Kolik jsi schopná vzít si knih na dovolenou?
Podle mojí matky si na dovolenou beru knih až přespříliš. Chci mít pocit, že mám z čeho vybírat, nikdy by mi nestačilo vzít si sebou jednu či dvě knihy, obvykle jich sebou tahám osm až deset a zbytek rodiny ze mě šílí. Na svou obhajobu musím říct, že je ale obvykle všechny nebo alespoň skoro všechny přečtu. Obzvlášť pokud jedeme na dovolenou k moři. Vím, že tahat ty knihy ve čtečce by bylo příjemnější, raději se ale strhám a vezu s sebou papírové.

4) Čteš o prázdninách nějakou povinnou četbu?
Obvykle ano, pokud od profesorky na češtinu dostaneme seznam. Vždycky mám předsevzetí, přečíst všechnu nebo alespoň polovinu zadaných knih, většinou to ale dopadne tak, že přečtu dvě nebo tři a ještě jsem líná je zapsat. Pak mám pocit, že mám náskok a nemusím nic dělat a najednou koukám, že jsem ve strešném skluzu a začnu číst a zapisovat jako divá.

5) Preferuješ klasické (papírové) knihy nebo e-knihy (elektronické knihy)?
Ačkoliv vlastním tablet a můj táta má přímo i čtečku, rozhodně preferuji papírové knihy. Zbožňuju, když se na ně můžu koukat na poličce, prolistovat si je, kochat se nádhernou obálkou nebo rovnou tím, jak krásně spolu ladí celá série. Když čtu, ráda se dívám, kolik už mám přečteno a kolik mi ještě zbývá. Elektronické knihy čtu pouze, když není jiného zbytí, kniha u nás nevyšla, tak si ji pořídím v e-podobě v angličtině, nemůžu ji sehnat v knihovně a nechce se mi za ni utrácet
peníze, jsou to jen dodatkové povídky k sérii a podobně.

6) Jakou knihu bys ráda viděla zfilmovanou?
Rozhodně Divergenci od Veronicy Rothové, ale tahle kniha už v plánu je, nebo spíš už se na převedení na filmové plátno pracuje, stejně jako v případě Města z popela od Cassandry Clareové, takže musím vybrat něco jiného.
Teď mě ale napadla další kniha, kterou bych ráda viděla zfilmovanou, a to ještě víc než obě dvě prve zmiňované dohromady - Pana Pondělí a na něj navazující díly heptalogie Gartha Nixe. Zfilmovat to celé by bylo určitě velmi náročné a pravděpodobně by to nedopadlo dobře, ale hrozně moc by se mi líbilo vidět svět, který pan Nix v knize stvořil, na velkém plátně.

7) Kdybys měla možnost prožít den s nějakou knižní postavou, jaká by to byla?
Protože Harryho Pottera jsem si schovala až do poslední otázky, do téhle jsem musela vymyslet něco jiného. Nakonec jsem se rozhodla pro Emily Strange, hrdinku tetralogie se stejným jménem, která se zrodila v Americe. A proč? Protože Emily je úžasná hrdinka, je sarkastická, ztřeštěná, velmi bystrá a všímavá a hlavně je temná. Má neuvěřitelné nápady, které umí přivést k životu, neuvěřitelné vynálezy, čtyři úžasné kočky a mnoho neméně úžasných tet. A nesmím zapomenout na černý kámen, s kterým je možné téměř cokoliv. Jsem si jistá, že na jeden den s Emily Strange bych rozhodně až do smrti nezapomněla.

8) Které místo z knih bys ráda navštívila?
Tak to je naprosto jasné, nad tímhle prostě nemám potřebu přemýšlet. Bradavice. Ano, je spousta dalších míst v knihách, která bych ráda navštívila, ale žádné z nich podle mého nesahá Bradavicím ani po kotníky, natož aby se jim mohlo rovnat. Nevím, možná je to tím, že jsem s Harrym Potterem začala už někdy ve třetí třídě a je to moje srdeční záležitost, že kdybych tehdy četla něco jiného, možná bych se teď nejvíc chtěla podívat tam. A možná taky ne. Bradavice jsou jednoduše kouzelné a tak trochu snové místo, kde i učení a psaní domácích úkolů vypadá zábavně.
Nemůžu si pomoct, ale přestože bych se třeba chtěla podívat i do Tábora polokrevných v Percym Jacksonovi nebo do Středozemě, působí to na mě trochu jinak. Mmám pocit, že po prvních patnácti minutách tam bych byla mrtvá, ztracená nebo odepsaná. Podívat se do Bradavic na mě prostě působí jako podívat se domů.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Liven Liven | Web | 7. srpna 2013 v 11:39 | Reagovat

Na tomhle TAGU je fajn, že každý si tam dá to, co má nejvíce ráda, takže je strašně malá pravděpodobnost, že se to bude opakovat :)

2 L✝ L✝ | Web | 8. srpna 2013 v 8:09 | Reagovat

Moc hezký tag. Osobně mě mrzí že knížky už nečtu ve velkém jako dříve.. a tenhle tag mi trošku způsobil nostalgii :)

3 Akiyama Kara Akiyama Kara | Web | 9. srpna 2013 v 18:27 | Reagovat

Souhlasím s tebou skoro ve všem, jsi můj člověk! Akorát v šestce se asi rozcházíme. Já bych ráda viděla zfilmovaný Noční cirkus, protože je to úžasná kniha, ten cirkus je naprosto geniální místo a vidět ho na plátně by byl zážitek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama