Jane Austenová trochu jinak

9. srpna 2013 v 14:45 | Sara Whitney |  Seriály
Dnes bych vám ráda představila projekt a s ním související další projekty, na který jsem narazila již před nějakou dobou, ale povedlo se mi na něj zase úspěšně zapomenout a vzpomenout si na něj až před několika dny - The Lizzie Bennet Diaries (dále LBD).
V dnešní době je čím dál populárnější tzv. retelling neboli převyprávění známých pohádek či příběhů, v kině jse mohli vidět film Jeníček a Mařenka:Lovci čarodějnic, na který jsem psala recenzi zde, nebo třeba číst Knihu Cinder od Marissy Mayer, jež je vlastně takovou novodobou Popelkou, nebo Zakletou, která je pohádkami taktéž inspirována.
Spousta filmů, seriálů a knih se také převypravuje v moderní době, neunikl tomu ani geniální detektiv Sherlock Holmes, recenze na seriál z produkce BBC zde. A existuje mnoho a mnoho dalších případů. Jedním z nich jsou právě The Lizzie Bennet Diaries.


Jedná se o adaptaci jednoho z nejznámějších děl Jane Austenové, příběh je vyprávěn pomocí krátkých vlogů trvajících v rozmezí dvou až osmi minut, hlavní hrdinky Lizzie (Elizabeth) Bennetové, které jsou editovány její nejlepší kamarádkou Charlotte. Celý seriál se odehrává v Kalifornii, ze začátku pouze v pokojích Lizzie, jejích sester nebo Charlotte, od 25. dílu ale tvůrci postupně mění prostředí.
Přestože to měla být věc spíše "soukromá" (nic nemůže být tak úplně soukromé, pokud to zveřejňujete na internetu), postupně do jejích vlogů začne zasahovat mnoho dalších lidí - její nejlepší kamarádka Charlotte, její sestry Jane a Lydie, vlastník společnosti C a C Ricky Collins, milionář přistěhující se do sousedství, který studuje na lékaře - Bing Lee (Bingley), jeho sestra Caroline, a nesmí chybět ani jeho přítel a věčný morous William Darcy.


Protože je to moderní adaptace, nemůžeme očekávat naprostou přesnost v adaptování knihy, některým postavám jsou v LBD změněna jména, některé postavy úplně chybí, nebo jsou ve vlogu pouze zmíněny či parodovány, příkladem za všechny je Lizziina matka, kterou si sama Lizzie bere na paškál velmi často.
Další zajímavostí je i to, že hrdinové LBD mají profily na nejrůznějších internetových sítích jako je Facebook, Twitterr, Tumblr, Pinterest a mnoho dalších a tyto sítě jsou ve vlozích hojně využívány. Chybět nesmí ani webová stránka - http://www.lizziebennet.com/
Za myšlenkou vytvořit tento seriál stojí dva lidé - Hank Green a Bernie Su. Seriál měl svou premiéru na Youtube 9. 4. 2012 a završen byl 100. a poslední epizodou 28. 3. 2013. Seriál se setkal s velmi pozitivním a masivním ohlasem, každé video má v průměru kolem tři sta tisíc zhlédnutí, a ta stále přibývají.
Autoři se proto rozhodli do podoby videoblogů zpracovat i další dílo Austenové - nedokončený román Sandition, ve kterém ale jeho původní hrdinku Charlotte Haywood nahradí Darcyho sestra Gigi, která do prosluněného městečka odjíždí řídit novou pobočku firmy Pemberley Digital, kterou se svým bratrem vlastní napůl.
Autoři ve Welcome to Sandition zašli ještě dál než v LBD, chtěli, aby se příběhu účastnili i jeho skuteční obyvatelé, a tak si nyní každý občan městečka Sandition po potřebně registraci může vytvořit profil obyvatele, kterého představuje, a začít vlogovat. V současné době je venku 25 dílů. Seriál má taktéž webovou stránku jako LBD - http://www.welcometosanditon.com/


V současné době se připravuje ještě třetí projekt, jenž zpracovává další román Jane Austenové - Emmu, s názvem Emma Approved. Zatím je pouze ve fázi plánování a psaní scénáře. Jeho hlavní hrdinkou bude podnikatelka a tak trochu dohazovačka. Její dohazovačské pokusy ale nebudou tak úspěšně, jak by si přála... Webseriál by se měl začít vysílat někdy na podzim, přesné datum ale ještě není známo. Seriál už má svou stránku, na jejím obsahu se ale zatím také pracuje - http://www.emmaapproved.com/
Já osobně jsem si LDB zamilovala, je to vtipné, trefné a zábavné. Lizzie je skvělá, obzvlášť když paroduje svou matku. Jane je nemožné nemilovat, ačkoliv v anime bych takhle dobrosrdečnou postavu jistě nesnášela, a když v jednom díle napodobovala Lydiu, mohla jsem se potrhat smíchy. Lydie je střeštěná a ulítlá, ze sester jsem ji měla ráda nejméně, ale u jejích hlášek jsem se stejně taky pořádně zasmála. Bing Lee je sladký, stejně jako Darcy a na "ten" moment mezi ním a Lizzie budete čekat už od začátku, to mi věřte.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 S c a r s S c a r s | Web | 12. srpna 2013 v 11:16 | Reagovat

Koukala jsem na tu první epizodu, co tu máš přidanou a musím říct, že jsem se vážně bavila :D Musím si to uložit někam do záložek a někdy se mrknout i na další :D Ty postavy vypadají dost sympaticky :D

2 Sunako Shiffer Sunako Shiffer | E-mail | Web | 22. srpna 2013 v 14:36 | Reagovat

Zní to jako opravdu hodně zajímavý projekt! Je opravdu zajímavé, že celé seriály vychází na youtube *to slyší o seriálu prvně* Já osobně jsem od Austenové vlastně nic nečetla, takže nemám s čím porovnávat, i když děje tak zlehka znám z literatur.. Každopádně to vypadá velmi vtipně :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama