Death Billiards - recenze

4. srpna 2013 v 11:42 | Sara Whitney |  Anime
Název: Death Billiards
Počet epizod: 1 (film - 25 minut)
Rok vydání: 2013
Studio: Madhouse
Režisér: Yuzuru Tachikawa
Žánr: psychologický
Anotace:
Otevřou se dveře výtahu, v jedněch stojí mladý muž asi tak na prahu třicítky, ve druhých shrbený stařík, který sotva chodí. Před oběma se rozprostírá chodba, která je nakonec zavede do podivného podzemního baru, kde je přivítá bělovlasý barman a jeho krásná, ale nepříiš mluvná společnice.
Barman se jich zeptá, co budou pít, tak jak je od něho očekáváno, ale pak se otáže, jestli si pamatují, jak se sem dolů vlastně dostali. Oba dva překvapeně zjišťují, že většina jejich vzpomínek na předtím je rozmazaná a že nemají ani ponětí, jak zabloudili až sem a co je k tomu vedlo. Vzpomínají si jen na šťastné chvíle, které právě prožívali, než se v podzemním baru ocitli.
Potom barman prohlásí, že dnes si musí zahrát hru. Hru, která se vybere losováním a dokud hra neskončí, nemohou odtud odejít. K téměř každé hře také patří sázení. Co je ale v banku tentokrát? Jejich životy...


Vlastní názor:
Death Billiards je další částí projektu pro mladé nadané animátory a tvůrce anime s názvem Anime Mirai, který je financován z japonských státních zdrojů. Projekt je pořádán už potřetí a tentokrát do něj byly vybrány čtyři projekty. Pro více informací se můžete podívat do recenze na anime Little Witch Academia.
Na Death Billiards jsem se opravdu těšila, musím říct, že asi nejvíce ze všech čtyř anime v rámci projektu Anime Mirai, a to rozhodně nejsem žádným fanouškem kulečníku. Můžu ale s klidným svědomím říct, že ještě předčilo má očekávání a nabídlo mi mnohem víc, než jsem očekávala. Rozhodně jsem nemyslela, že do dvaceti pěti minut se může vejít tolik důležitých věcí, o kterých se dá přemýšlet, ale byl mi dokázán opak.
Příběh se na první pohled jeví jednoduše a jeho základní linie vskutku také poměrně jednoduchá je, ale má mnoho podprahových linií a odboček, které lze při pozorném sledování zachytit a pak už je jen na divákovi, jak s nimi naloží. Zdali má chuť se jimi nějak hlouběji zabývat, nebo je nechá ležet bez povšimnutí. I v hlavní linii ale najdeme pár důležitých otázek k zamyšlení.
Příběh také těží z velmi dobré gradace příběhu a postupného odhalování podstatných faktů. Jedna informace za čas, jedna indicie a další až za několik minut. Autoři anime mistrně pracují také se scénami a abych neprozrazovala příliš, řeknu jen, že ne všechno v anime je opravdu tak, jak se to na první pohled jeví.
To všechno diváka udržuje v konstantním napětí a střehu, nutí ho si klást podobné otázky jako hlavní protagonisty příběhu a všímat si všech detailů. Když se nad tím teď tak zamyslím, i z tohoto anime by se dal udělat pořádný seriál s důstojným počtem dílů, rozhodně by to mohlo být velmi zajímavé. Obávám se pouze jediné věci, aby to nakonec nesklouzlo k podobnému stereotypu jako Jigoku Shoujo. Na druhou stranu tento typ pointy je překvapivý pouze jednou a podruhé už by to prostě nefungovalo, muselo by se vymyslet něco jiného, takže je možná dobře, že se nic takového nechystá.
Postavy v tomto příběhu jsou na jednu stranu velmi důležité, na druhou stranu jsou to ale vlastně jen figurky, které nepotřebují mít ani jména. Příběh by mohl být vyprávěn jinými postavami a pořád by vyzněl poměrně podobně. Bez jakýkoliv postav by to ale samozřejmě nešlo.
Autoři s vystačili pouze se čtymi postavami a je to akorát, v dnešní době se často setkávám nejen v anime, ale i knihách a filmech, že autoři do nich mají potřebu narvat strašnou spoustu nejrůznějších charakterů, zapomínají ale na to, že v tom případě si divák dobrou půlku postav ani nezapamatuje a zbytek se mu slije v jednu velkou mazanici. To naštěstí o tomto díle neplatí a je to jen dobře, konečně se někdo držel přísloví všeho s mírou.
Hudba je v tomto anime spíše nepodstatným prvkem, anime nemá opening, a dokonce ani ending, což je poměrně zvláštní. Zkrátka hraje po celou dobu spíše druhé housle a do popředí mírně vystoupí pouze v dramatických scénách.
I v tomto případě je kresba naprosto perfektní a já k ní nemám absolutně žádné výtky. Tohle anime mě dokonce úplně původně zaujalo právě díky ní. Všechno je parádně vykresleno, každá scéna je požitkem pro divákovo oko. Rozhodně zaujmou i zvláštně ztvárněné vzpomínkové části. Animace taktéž dle očekávání.
Death Billiards rozhodně doporučuji naprosto všem, je to výborná podívaná, která uspokojí jak méně, tak i více náročné diváky. Na tohle anime jsem byla zvědavá už od začátku, ale nečekala jsem, že mě to chytne až tak moc. Jsem zvědavá, co si pro nás autoři připraví příště, jsem si jistá, že to bude něco určitě alespoň stejně zajímavého jako Death Billiards.
Hodnocení na MyAnimeList: 7.92
Hodnocení: 80%
Anime Mirai 2013 III. - Little Witch Academia
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 maikera maikera | Web | 7. srpna 2013 v 14:27 | Reagovat

Tohle není zrovna můj "šálek kávy". :) :D

2 Aya Evans Aya Evans | Web | 11. srpna 2013 v 8:39 | Reagovat

Hned, jak jsi mi o tom napsala, jsem si to musela stáhnout! :D Zrovna jsem se vrátila domů a po přečtení tvé recenze už se nemůžu dočkat ne zkouknutí a mírně nadskakuju na židli.:3 Toto anime vypadá velmi velmi dobře a nadějně, takže projet Anime Mirai mi asi taky něco přinese. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama