Recenze: Arve Rezzle: Kikaijikake no Yoseitachi

14. srpna 2013 v 14:00 | Sara Whitney |  Anime
Název: Arve Rezzle: Kikaijikake no Yoseitachi
Počet epizod: 1 (film - 24 minut)
Rok vydání: 2013
Žánr: akční, mysteriózní, sci-fi
Obsah:
Nacházíme se v roce 2022, počítače a elektronika a nejrůznější technika pokročily natolik, že je možné svou mysl přenést do kyberprostoru, pro což se mnoho lidí také rozhodlo. Nikdo ale nepředpokládal, že jednoho dne tato technika selže a těla jednotlivých lidí ztratí kontakt se svou myslí nacházející se v kyber prostoru. Tyto mysli tam teď volně poletují bez schopnosti navázat kontakt s tělem.
Nevlastní sestra Remua, Shiki, je jedna z nich. Při incidentu nyní nazývaném "Předčasné přetržení", který byl způsoben přehlcením serveru příliš mnoha uživateli, se i její duše ztratila v kyber prostoru a zanechala ji bezduchou ležet v tzv. "Body Pool" - což je malý bazén s vodou naplněný buněčnými nosiči. Shiki byla studentkou v akademickém městě Okinori - Island Mega Float City (OMFC), kam přijela již ve svých čtrnácti a kde tuto technologii využívalo velké procento lidí.
Do OMFC nyní přijíždí i Remu, aby svou sestru zachránil a získal zpátky její duši. Když ale navštíví její starý apartmán, s Shiki se tam potká. Shiki je sice při vědomí a komunikuje, má ale úplně jinou povahu. Dívka vypadající jako ona se mu přiznává, že tohle není její tělo, že ona není Shiki, ale pouze zbloudilá mysl, která se ocitla v jejím těle.
Ještě než stačí kdokoliv z nich něco podniknout, apartmán se ocitá v troskách a oni jsou napadeni podivnými plechovými stvořeními. Co jsou zač a kdo je ovládá? A proč jdou po Shiki?


Vlastní názor:
Tohle mohlo být skvělé, bohužel se z toho ale vylouplo něco naprosto nelogického a nesmyslného. Autoři mě hodili do jakéhosi technického světa, rychle promítli pár jeho záběrů, hodili mě do vztahu mezi hlavním hrdinou a jeho sestrou, naznačili nějakou katastrofu, pak byl jakýsi souboj, jehož smysl jsem doteď tak úplně nepochopila, a byl konec. Jediné, co bych po delším přemýšlení mohla na tomhle počinu pochválit je hudba k závěrečným titulkům a počáteční nápad. Zbytek je jeden velký chaos, dokonce ani animace za nic nestojí a oproti zbylým třem dílkům v projektu značně pokulhává.
Věřím, že opakovat již potřetí, v čem spočívá smysl projetku Anime Mirai, jehož je toto anime součástí, by bylo zbytečné, proto se rovnou vrhnu na hodnocení děje. Pokud bych chtěla být stručná, zhodnotím ho jedním slovem - chaos. Ale jelikož mám dneska psavou náladu, trochu to rozvedu.
Počáteční nápad tohoto anime je dobrý, co dobrý, je skvělý, ale autoři ho naprosto nedokázali zužitkovat. Takový potenciál a na konci z toho vyleze dílo hodné dítěte z prvního stupně základní školy. Autoři podle mě v případě tohoto kousku neměli soudnost, pro svůj příběh vymysleli příliš složitý svět, příliš složité pozadí, příliš složitou techniku a příliš složité vztahy mezi postavami a tím vším. Tohle všechno, co je v anime k vidění, se prostě do těch dvaceti šesti minut nemůže vejít tak, aby to nevyznělo na prázdno nebo z toho nevznikla absolutní patlanina. Což se přesně stalo.
Pokud by to byla dejme tomu alespoň třináctidílná série, ale spíš bych to viděla na sérii dvojnásobně dlouhou, proti tomu všemu bych neřekla ani popel, jen bych přidala velmi důrazné doporučení, ať si celou zápletku tvůrci dobře promyslí. Bohužel ale není, a tak musím zkonstatovat, že v tom všem se divák chtě nechtě díky příliš mnoha nevysvětleným věcem a neúplným informacím ztratí. Já sama jsem tohle anime dokoukala pouze s vypětím všech sil.
Dalším kamenem úrazu jsou postavy. Remu mi byl již od začátku krajně nesympatický a jeho nevlastní sestra jakbysmet. Jejich rodiče se kamsi vytratili, přestože ani jeden z nich rozhodně nebyl plnoletý, Shiki nemohlo být víc jak šestnáct, a to nesoudím podle jejího chování, to bych její věk musela zkrouhnout minimálně o tři roky. A nikdo mě nepřesvědčí o tom, že by měla být nadprůměrně chytrá.
Co mě taky naštvalo, byl ten očividný fanservis, před kterým jsem nikde nebyla varována a který podle mého v tomto žánru nemá vůbec co dělat. A to nemluvím o tom, že to měla být hrdinova nevlastní sestra. Dobře, tohle tedy alespoň nějak autoři vysvětlili, ale i tak, ta dívka pořád měla alespoň tělo jeho sestry.
Jak už jsem se zmínila, hudba běžící u závěrečných titulků je druhou vecí, kterou na tomto díle mohu pochválit. K anime se hodí, má takový sci-fi nádech, dobře se poslochá, hlavně její první polovina.
Kresba je docela pěkná, některé záběry města jsou moc hezké, ale animace je otřesná. Celé je to takové rozmlžené a neostré, objevují se usekané záběry, záběry s bílým lemováním, prostě děs. A není to bohužel stránkou, kde jsem se na anime dívala, zkoušela jsem jich několik, všude to bylo stejné, chyba je tedy očidivně na straně tvůrců. Byla jsem o to více zklamaná, protože předchozí dvě díla v projektu měla jak kresbu, tak i animaci perfektní, o to byl rozdíl markantnější.
Arve Rezzle: Kikaijikake no Yoseitachi rozhodně nedoporučuji, na tomhle anime je špatně skoro všechno, co se špatně udělat dá. Ale v případě, že jste masochisti nebo se chcete podívat, jak to tedy rozhodně vypadat nemá, směle do něj.
Vlastní Hodnocení: 40%
Anime Mirai 2013 II. - Death Billiards
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 *Mary-chan* <33 *Mary-chan* <33 | Web | 15. srpna 2013 v 18:01 | Reagovat

tvůj názor je sice z větší části negativní, ale musím říct, že mě pobavilo, jak si to zkritizovala :D
ještě jsem to neviděla a asi to ani nehodlám dohánět...

2 Erbanka Erbanka | Web | 17. srpna 2013 v 11:53 | Reagovat

Začalo první kolo detektivní soutěže ^^

3 Aya Evans Aya Evans | Web | 18. srpna 2013 v 11:41 | Reagovat

Tvoje kritika mě pobavila. :D Na toto anime jsem koukala na MALu a už ani tam nemá moc dobré hodonocení... Právě jsem přemýšlela nad tím, jestli tu bude tvoje recenze a ono hele! :D
Já po jistých zkušenostech nemám moc ráda anime s příběhem v budoucnosti, o to víc, kde se nějakým způsobem pohybuje mysl lidí mimo tělo někde v meziprostoru.... :D
Nejsem si jistá úplně svojí masochystickou povahou, ale ráda bych se u takového failu pobavila. :D Zřejmě nad Anime Mirai nakonec strávím víc času... Tím chci taky říct, že jsem se koukla na Death Billiards a fakt jsi měla pravdu, bylo to super! Jsem ráda, že jsi mě na to nakonec přivedla a myslím, že dám šanci i ostatním, byť jsou to některé očividné nesmysly jako tento příklad.
_
Jinak děkuji moc, dovolená bude snad v poho. :D Já se teda do školy moc netěším, čeká mě nový život... O.o

4 Sunako Shiffer Sunako Shiffer | E-mail | Web | 22. srpna 2013 v 14:47 | Reagovat

Hmm hmm zní to zajímavěj ale nějak moc mě to neoslovilo...  Možná je to tím že počítám s tím že v dnešní době málokdy uchytí předem určené téma správně a zajímavě :D  "A nikdo mě nepřesvědčí o tom, že by měla být nadprůměrně chytrá." No myslím že udělám dobře když dám přednost kvalitnějším anime :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama