Recenze: Memories

1. června 2013 v 16:49 | Sara Whitney |  Anime
Počet epizod: 3 (OVA - 37 minut epizoda)
Rok vydání: 1995
Studio: 4°C, Madhouse
Režisér: Kouji Morimoto, Tensai Okamura, Katsuhiro Otomo
Žánr: drama, komedie, sci-fi, psychologický
Anotace:
Memories se skládá ze třech tematicky i žánrově absolutně odlišných středně dlouhých filmů, jejichž jediné pojítko jsou právě ony vzpomínky, které se v každém ze třech děl projevují a do filmu zasahují jinak.
Magnetická růže je sci-fi příběh odehrávající se v budoucnosti. Sleduje čtyři vesmírné sběrače odpadu, jež jednoho dne natrefí na podivný útvar, z něhož vychází jimi již dříve zachycený SOS signál. Po tom, co se dostanou dovnitř, ale brzy zjistí, že tohle vesmírné těleso si žije vlastním životem a že nic v něm není takové, jak se na první pohled zdá... Příběh vypráví o zoufalé lásce, ztrátě a neschopnosti zapomenout.
Druhý příběh s názvem Smradlavá bomba je komediálně laděný. Vypráví o věčném smolaři, jenž se chtěl jen zbavit svého nachlazení, na něž mu nezabraly léky ani vakcína, a tak si vzal jeho laboratoří nově vymyšlený lék. Proč kolem něj ale teď všichni umírají a žene se za ním americká armáda?
Město kanónů, poslední a velmi silně výtvarně stylizovaný příběh, odkazující velmi silně na Orwellovo 1984, vypráví o totalitní utopické společnosti, jež celé dny tvrdě pracuje, jen aby se mohlo vystřelit z děla na nepřátele, jejichž existence ani není jistá. Příběh vypráví o moderních válkách a bezduchém poslouchání příkazů.


Vlastní názor:
Na tenhle anime film jsem narazila naprostou náhodou, když jsem hledala, kde bych mohla shlédnout Hotarubi no Mori e a ve vyhledávání mi vyjely právě i Memories. Nejdřív mě odradil rok 1995, kdy bylo anime vydáno. Obecně mi totiž ztvárnění starších japonských anime nesedí, ale nakonec jsem si řekla, proč tomu nedat šanci, velmi mě totiž zaujal obsah a líbila se mi i úvodní fotka. A jsem velmi ráda, že jsem to udělala, protože tohle je jeden z klenotů mezi anime.
Musím říct, že nejsilněji na mě zapůsobil první příběh, který bych se nezdráhala označit za dokonalý. Informace jsou nám v něm podávány po kouscích a všechno se složí až v závěrečných minutách. V některých okamžicích, kdy byli dva ze sběračů uvnitř toho záhadného vesmírného tělesa, mi běhal mráz po zádech a zatajovala jsem dech, přestože se nedělo nic strašidelného.
Celý příběh s sebou skutečně nese poselství, a to nejen jedno, v něm se skrývá ještě mnoho dalších. Na druhou stranu je to vlastně i taková detektivka a hororový příběh. Autor s námi hraje nepěknou hru a je vidět, že má vždycky navrch před diváky a směje se nám zpoza dalšího rohu. Vytvořit strašidelnou a tajemnou atmosféru pomáhá i skvělá hudba.
Druhý příběh pro mne byl zezačátku trochu zklamáním, protože po tak skvělém začátku jsem čekala další psychologické mistrovské dílo a místo toho jsem dostala za hlavního hrdinu ňoumu s chřipkou a lehce komediální, ale jednoduchou zápletku.
Musím ale říct, že s postupujícími minutami se mi i tahle OVA líbila čím dál více a nakonec jsem byla opravdu spokojená. Navíc konec byl takový hořkosladký, takže vyrovnal celou bezstarostnost, s jakou byl vyprávěn až do toho momentu. Když se nad tím pak zamyslím jako nad celkem,vychází mi z toho spíše tragikomický příběh o troubovi, který to všechno zvoral.
Třetí příběh si netroufnu příliš soudit, protože je to skutečně delikátní záležitost, jenž se vymyká všem zavedeným standartům. Celá třetí OVA je silně výtvarně stylizovaná a vlastně bez příběhu, najdeme tam například i pětiminutový záběr, jenž se celý věnuje výstřelu z kanónu. Celá tahle utopická společnost bojuje proti neznámému, anonymnímu nepříteli, jehož existence ani není dokázána. Přesto všichni poslouchají rozkazy a snaží se, jak nejvíce mohou.
Stejně jako předchozí dva příběhy má silný náboj a ještě silnější poselství, řekla bych, že pravděpodobně nejsilnější ze všech příběhů. Stejně ale musím říct, že se mi líbil nejméně, dílem díky té výtvarné stylizaci a také absenci jakéhokoliv příběhu.
Postavy v těchto kraších příbězích ani nejsou tolik důležité, proto nejsou ani příliš představovány. Nejvíce se o jednotlivých chcarakterech dozvíme z prvního příběhu, ale tam je to opodstatněné. Obecně platí, že postavy jsou v těchto příbězích vyjádřením našich vlastních strachů, vlastních charakterů. Takhle se obáváme i my a možná i proto tyhle OVY tak dobře fungují.
Další věcí, co z Memories dělá tak skvělý film, je perfektně zvolená hudba, která skvěle dotváří atmosféru, ať už má být veselá či smutná. Zároveň ale neruší, je to přirozená součást děje.
Nejvíce jsem se bála, jak to bude s kresbou, a to právě kvůli roku vydání 1995. U prvního příběhu mi skutečně trvalo, než jsem si zvykla na kresbu postav, ale za chvíli mi to ani nepřišlo, a kresba prostředí byla lecky dokonce hezčí, než v modernějších dílech. V druhém příběhu jsem ani nepostřehla moc velký rozdíl oproti dnešní kresbě. No a třetí příběh je tak silně stylizovaný, že se neodvažuji kresbu v něm hodnotit. Buďto vám sedne, nebo ne, je to jednoduché.
Abych to tak shrnula, Memories rozhodně doporučuji, je to jedno z těch nejlepších anime, co jsem zatím viděla a obzvlášť první příběh mě naprosto uchvátil. V tomhle anime si každý něco najde a nezdráhala bych se ho doporučit ani neotaku, tohle si klidně pusťte, nevadí, že anime příliš neholdujete.
Hodnocení ny MyAnimeList: 7.87
Vastní hodnocení: 90%

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Alliade Chiaki Sheppetsu Alliade Chiaki Sheppetsu | Web | 2. června 2013 v 9:06 | Reagovat

hmm... no nevím jestli mě to nějak chytlo, ale lepší se na to aspoň podívat trochu a uvidíme xD

2 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 2. června 2013 v 17:40 | Reagovat

To zní zajímavě :) píšu si to do seznamu :D

3 Aya Evans Aya Evans | Web | 3. června 2013 v 20:46 | Reagovat

Abych se přiznala, sci-fi nemám moc ráda, pro jsem ještě před přečtením recenze moc šancí tomu nedávala a ani jsem nečekala, že si z toho nakonec něco odnesu.

Rozhodně mě zaujala část "klenot anime". To mě tak nadchlo a nabudilo, že tomuto kousku rozhodně dám šanci a rok vydání 1995 pro mě hraje úplně malou roli. Koukla jsem po obrázcích z googlu a animace docela solidní, takže se těším.:) Hlavně po hodnocení 90. ^^

4 Akiyama Kara Akiyama Kara | Web | 5. června 2013 v 18:09 | Reagovat

Hmm, podle fotek i tvého hodnocení to vypadá opravdu skvěle, rozhodně se na to podívám. Kdybych to našla někde jen tak, asi by mě také odradila kresba, obecně starší anime nemám moc v lásce. Například jsem kvůli tomu (a pár dalším faktorům) přestala koukat na -Akikan!-. Ale tohle vypadá vážně zajímavě, takže se do toho pustím. :)

5 DirtyFoxx DirtyFoxx | Web | 7. června 2013 v 12:05 | Reagovat

Well, na sci-fi nie som ale má to aj psychologicky žáner! So, why not! XD Niekedy pozriem :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama