Rafaelova škola:Tance nág - recenze

14. dubna 2013 v 11:53 | Sara Whitney |  Knihy
Název:Rafaelova škola:Tance nág
Autorka:Renata Štulcová
Série:Rafaelova škola (#2)
Nakladatelství:Mladá fronta
Rok vydání:2012
Počet stran:272
Žánr:fantasy
Oficiální anotace:
Marina Fialková prožívá druhý ročník Rafaelovy školy v Hadím paláci krále Basilea přeměněná v nágu. Učí se zacházet se svým novým, napůl hadím tělem, ale má i jiné starosti. Každou sobotu se z věže paláce ozývá srdceryvný nářek její sestry Meluzíny. Jaké tajemství se skrývá za Meluzíniným zármutkem? Marina by na to chtěla přijít a své sestře pomoci. Tuší, že by za vším mohla stát rodová kletba, kterou je sama také stižena, ale je ochotná leccos riskovat. Podaří se jí odhalit sestřino tajemství? Dokáže najít účinnou pomoc? A jak je to s její životní láskou?

Obsah:
Marina je už v sekundě, už není malým vystrašeným primánem, který si teprve musí zvyknout na všechny ty novinky, jež ho v Rafaelově škole čekají. Tentokrát se metamorfovala v nágu, má hadí ocas a rozeklaný jazyk. Jenže ovládání ani jednoho není nic snadného, a to zvlášť pro někoho, kdo je čistokrevnou vílou.
Kromě starostí se svým napůl hadím tělem má ale Marina i kupu dalších problémů. Každou sobotu se z nejvyšší věže Hadího paláce krále Basilea ozývá nářek, trhající srdce všem, kdo ho uslyší. To naříká její sestra Meluzína, nikdo ale neví proč. Ani Marina ne, má ale tušení, že by to mohlo souviset s kletbou jejich rodu. Chtěla by své sestře pomoci, ale neví jak. Stejně tak pořád neví, kdo má být její životní láskou, nebo to, kdo jí již v primě a nadále i v sekundě usiluje o život.
Podaří se jí najít odpověď alespoň na některé její otázky, nebo zůstane tápat v temnotách? A co její sestra Meluzína, co ji vlastně trápí?
Vlastní názor:
Začínám získávat pocit, že jméno Renaty Štulcové opravdu znamená kvalitu, vše, co jsem od ní měla tu čest zatím číst, se mi líbilo. Ať už to byly první dva díly Rafaelovy školy, kterou jsem, ač je určena primárně pro mladší děti, zhlta za jedno odpoledne, nebo historický román Mojmír, pojednávající o dění na Velké Moravě, vpádu asijských kmenů do Evropy a jednom neobyčejném chlapci. Nyní se chystám na další její historické dílo, a to román Růže a krokvice, jež taktéž vypadá nanejvýš zajímavě.
Obálka knihy je na to, že je to české dílo, velmi pěkná. V zahraniční konkurenci by ale podle mého názoru neobstála. Je dobře, že se nese ve stejném duchu jako první díl, takže se velmi pěkně doplňují. Velmi přesně také na první pohled vyjadřuje, o čem celá kniha je.
Renata Štulcová je česká spisovatelka a učitelka. Nyní učí v Litoměřicích na základní škole s rozšířenou výukou jazyků a matematiky. Je autorkou oblíbené trilogie Nemetonburk, autorkou několika historických románů - Růže a Krokvice nebo třeba Mojmíra. Nyní píše oktalogii Rafaelova škola, z níž by měly co nevidět vyjít Rohy faunů - třetí díl, a také historický román pro dospělé Kaziin příběh.
I v druhém díle Rafaelovy školy s podtitulem Tance nág sledujeme osudy hrdinky Mariny a že toho i tenhle rok zažije opravdu hodně. O tajemství a napětí není nouze a já se nenudila ani chvíli. Pravda, příběh je trochu naivní a Marina se občas chovala pro mě příliš dětsky, ale je třeba si uvědomit, že jí je pouze třináct let a má na to plné právo. I tak jsem si ji jako hrdinku docela oblíbila a jsem zvědavá, jak moc dospěje v dalších dílech.
I tady, stejně jako v Modré jako safír, se občas nic moc závažného nedělo, přesto jsem nebyla znuděná a užívala jsem si i popis obyčejných dnů a situací. Je vidět, že autorka už není žádná začátečnice a že už toho napsala poměrně hodně.
Marinu v knize trápí poměrně dost věcí, ať už se jedná o méně závažné problémy, které jí ale i tak znepříjemňují život, jako třeba skříňka celá zapatlaná lepidlem, nebo mnohem větší, jež by jako třináctiletá vůbec řešit neměla, přesto musí nebo cítí tu potřebu.
Marina je velmi sympatická hrdinka a kdybych byla o dva tři roky mladší, dokázala bych se s ní velmi dobře ztotožnit. Takhle to bylo o trochu těžší, ale i tak jsem neměla problém prožívat příběh jejíma očima. Marina je nadaná, chytrá, odvážná a milá dívenka a jsem si jistá, že z ní vyroste ještě zajímavější postava, než je teď.
Ani se zbytkem postav jsem neměla problém, žádná kladná postava mi nevadila. Co mi nebylo tolik po chuti, je to, že ostatní postavy neměly tolik propracované charaktery, ale chápu, že na to kniha neměla jednak dost stránek, a jednak je to kniha primárně určená pro mladší publikum, takže by to ani nebylo vhodné.
Stále ještě se neví, kdo má být její pravdou láskou, a mám takové tušení, že to se dozvíme nejdříve v předposledním, spíše až v posledním dílu. V Tancích nág se sice naskytl nový objekt Marinina zájmu, ale vypadá to, že ani on se nenarodil ve znamení lva. Takže jí nezbývá, než pátrat dál. Není to ale nic jednoduchého.
Autorčin styl psaní je příjemný, sedí věkové kategorii, pro kterou píše, ale ani my, kteří jsme z ní už vyrostli, se nemusíme bát, že by to byla překážka pro čtení. Renata Štulcová je už vypsaná a má za sebou už více než pár knížek, její styl je tak už poměrně neměnný a vybroušený téměř do dokonalosti.
Abych to tak shrnula, pro mě tato kniha byla příjemnou oddechovou četbou. Knihu jsem zhltla za jedno dopoledne a příjemně jsem se u ní odreagovala. A přestože už jsem z věkové kategorie, pro kterou je určena, vyrostla, kniha se mi moc líbila. Renata Štulcová se pro mě stala jednou z mála českých spisovatelek, jejichž nová díla si vždy ráda přečtu.
Hodnocení:75%
Pokod máte zájem dozvědět se o autorce a Rafaelově škole více, navštivte její blog:http://rafaelovaskola.blog.cz/
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Alliade Chiaki Sheppetsu Alliade Chiaki Sheppetsu | Web | 14. dubna 2013 v 14:56 | Reagovat

hm... pěkný, ale neřekla bych, že bych si to chtěla přečíst xD

2 Destel Destel | Web | 15. dubna 2013 v 18:39 | Reagovat

Renatu Štulcovou mám hodně ráda. Bohužel jsem od ní četla jenom Nemetonburk, ale zase musím říct, že jsem celu sérií přečetla myslím třikrát.
Díky ní jsem vůbec získala zálibu ve slovanské bohy a začala jsem se o toto téma více zajímat. A čím více so dozvídám, tím dokonalejší my ty knihy přijdou. Navíc k nim mám o to silnější pouto, že jsem četla v mnohem mladším věku, kdy jsem takové příběhy dokázala maximálně prožívat, takže je to taková nostalgie.
O Rafaelově škole neslyším poprvé, ale nejsem si jistá, zda by mě to bavilo. Kdysi jsem to myslím zkoušela číst, jelikož autorka dávála nějaké úryvky volně na blog.

3 dfil dfil | E-mail | 19. dubna 2014 v 21:54 | Reagovat

já tuhle ságu (nebo co to vlastně je :D) totálně zbožňuju (myslím Rafaelovu školu) zatím jsou sice jenom 3 díly a 4. vyjde na podzim, ale všechny 3 jsem přečetla nejméně 4x... je to jedna z mých nejoblíbenějších knížek... jo a podle popisu v té knížce jsem možná nága :D xD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama