Noční cirkus - recenze

8. dubna 2013 v 15:34 | Sara Whitney |  Knihy
Název:Noční cirkus (originál - The Night Circus)
Autorka:Erin Morgenstern
Přeložil:Radovan Zítko
Nakladatelství:Ikar
Rok vydání:2012
Počet stran:440
Žánr:fantasy, romance
Oficiální anotace:
Cirkus přijede bez varování. Prostě se objeví tam, kde včera ještě nebyl. Jeho černobílé stany nabízejí neuvěřitelné divy a otvírá se jen v noci. Za scénou cirkusu se však odehrává nelítostná soutěž - duel dvou mladých kouzelníků, Celie a Marca, kteří jsou od dětství trénovani právě za tímto účelem. Celia ani Marco netuší, že jejich souboj může přežít jen jeden a cirkus je pouze jevištěm pro bitvu jejich představivosti a vůle.
Nemají však na vybrano a nadto se do sebe bezhlavě zamilují. Jejich hluboká, kouzelná láska zažehuje světla, v místnostech roste teplota, kdykoli se byť jen dotknou. Ale ať už je jejich láska upřímná nebo ne, hra se musí dohrát a osudy všech zúčastněných, vystupujících nebo návštěvníků, se pohupují na miskách vah stejně nebezpečně jako akrobati na visuté hrazdě.
Obsah:
Celia měla úplně jiné dětství než ostatní děti. S otcem, ke kterému ji poslala její matka a jenž vystupoval jako kouzelník, jezdila po celém světě. Později ji začal zasvěcovat do tajů kouzelnictví a ještě stále malá Celia začala vystupovat jako médiium, spojující truchlící příbuzné s jejich milovanými zemřelými. Už v té době se ale připravovala na jakousi výzvu, které se má zúčastnit, až přijde čas.
Marco měl také netradiční dětství. Byl sirotkem, ale jednoho dne do sirotčince přišel podivný pán s tím, že si chce osvojit nějaké dítě. A vybral si právě Marca. I on se má zúčastnit podivné výzvy, aniž ví, kdo má být jeho protivníkem.
Jenže když se tihle dva setkají v Nočním cirkusu a výzva má započít, místo aby se stali protivníky, zamilují se do sebe. Jejich láska je kouzelná a neobyčejná, teplota roste, jen se tihle dva dotknou, světla zhasínají a rosvěcují se, všichni to cítí. Ale je jejich láska dostatečně silná? Výzva se musí dohrát a jen jeden se může stát vítězem... A co ostatní, jak moc dokáže tahle výzva ovlivnit účinkující a návštěvníky Nočního cirkusu a obzlášť malého chlapce Baileyho?
Vlastní názor:
Je pravda, že od této knihy jsem podle anotace očekávala něco trochu jiného, ale i tak jsem byla velmi spokojená a kniha se mi líbila. Je to něco trochu jiného, kniha není tak akční, jak by se podle popisu mohlo zdát, ale může nabídnout zase jiné věci, které ostatní knihy nemají. Nezapomenutelnou atmosféru, trochu toho čarování a rozmanité stany, skrývající úžasnou a překvapivou podívanou, útočící na všechny smysly.
Obálka Nočního cirkusu se mi moc líbí. Opravdu ke knize sedí a poukazuje na to, že v cirkusu najdeme pouze tři barvy - černou, bílou a různé odstíny šedé. A červené kontury připomínají rudé šátky rêveurs - oddaných návštěvníků a milovníků tohoto natradičního zábavního podniku.
Erin Morgenstern je americká spisovatelka a výtvarnice. Ve většině svých děl zachycuje magický svět pohádek a mýtů. Noční cirkus je jejím prvním románem, díky šeptandě se stal téměř "přes noc" bestsellerem a i více než rok po vydání se drží na předních příčkách mezi nejprodávanějšími knihami v USA.
To, že je Erin výtvarnice, se na jejím románu opravdu projevilo, ale jen v dobrém. Každá scéna příběhu útočí na všechny vaše smysly, všechno je velmi reálné, přestože to jsou jen písmenka, a já po většinu času měla opravdu pocit, že objevuji cirkus společně s Baileym, Panenkou, Výlupkem, Celiou a Marcem. A když jsem potom byla nucena přerušit čtení, velmi špatně jsem nesla, že to byla jen iluze a já se musím vrátit do všední reality.
Celý příběh je napínavý, ale zároveň i tajemný, nikdy není úplně jasné, kam přesně se bude ubírat na dalších stránkách. Postavy mají vlastní motivace a touhy, o něž jsou ne vždy ochotné se podělit, což vždycky pořádně zamíchá s celým dějem.
V knize sledujeme dvě linky - dva příběhy, ten Celie a Marca, jejich dospívání i jejich první střetnutí a celý souboj, a ten Baileyho, malého chlapce, jenž se nechce stát dědicem farmářské usedlosti, od svého života chce něco jiného a jednoho dne objeví Noční cirkus a v něm dvojčata - Panenku a Výlupka, s kterými objevuje jeho tajemná zákoutí a rozmanité kouzelné stany. Obě linky se potom ke konci střetnou a vše se krásně propojí v jedné velké bitvě dvou kouzelníků, která rozhodne o všem - o životě, smrti i osudu celého Nočního cirkusu.
Jednotlivé stany jsou opravdu magické. Nikdy nevíte, co tam najdete a co se skrývá v ztemnělých zákoutích. Jsou to vlastně nejhlubší představy a fantazie každého z nás, to, co bychom chtěli také zažít. Já osobně, kdybych mohla, tak neváhám, uvážu si na krk červený šátek a stanu se jedním z rêveurs.
Celia je opravdu sympatická hlavní hrdinka, uvažuje rozumně, je milá, chytrá a nadaná, sice kdybych ji potkala v realitě, nejsem si jistá, že bychom si rozuměly, ale jako hlavní dívčí hrdinku jsem si ji docela oblíbila.
Marco je také opravdu milý a občas jsem ho Celii poměrně dost záviděla, je inteligentní a pozorný. Jeho nesmělost mi občas sice trochu vadila, ale občas mi přišla velmi roztomilá. I on ale uměl převzít iniciativu, když chtěl a když to bylo třeba. To jsem na něm měla ráda, byl docela nepředvídatelný.
A Bailey, zpočátku jsem ho neměla příliš v lásce, ale jak jsem se čím dál víc nořila do knihy, měla jsem ho čím dál raději, až se stal mou nejoblíbenější postavou. Byl sympatický a jeho životní cesta byla nanejvýš zajímavá.
Jak vztah Celie a Marca, tak i vztah Baileyho a Panenky byl zajímavý a co je ještě důležitější, tak samozřejmý jako dýchání. Nic nepůsobilo přitažené za vlasy a jejich chemie opravdu fungovala.
Ke stylu psaní autorky nemám žádné výtky, snadno se mi to četlo, stránky ubíhaly jedna za druhou a za chvíli jsem byla na konci, ani jsem nevěděla jak. Zaujalo mě, že předmluvy k částím a představení byly v Du formě, kterou jsem v knize použitou viděla poprvé. Přece jen oslovovat přímo nás, čtenáře, je velmi nezvyklé, ale do této knihy to velmi dobře zapadlo a neměla jsem s tím nejmenší problém.
Abych to tak shrnula, myslím, že Noční cirkus není úplně pro každého, ale ten, kdo má rád tajemno, má velkou fantazii, rád se nechá překvapovat a nevadí mu trochu pomalejší tempo vyprávění, pro toho je tato kniha jako stvořená.
Hodnocení:80%
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 elisabethka. ^ elisabethka. ^ | Web | 8. dubna 2013 v 19:17 | Reagovat

Vypadá to rozhodně zajímavě :)

2 Aya Evans Aya Evans | Web | 9. dubna 2013 v 15:27 | Reagovat

Fakt mě zaujal ten název, protože mám teď mánii mangy Karneval, která se taky točí kolem cirkusů.:) Líbí se mi tato recenze a ta knížka mě hodně zaujala.^^

3 Nagai Nagai | Web | 11. dubna 2013 v 16:00 | Reagovat

To vypadá dobře. Mám  ráda tvé recenze :)

Nechceš spřátelit blogy?
ps. : Dříve jsem měla jiný blog a po roční pauze jsem se presunula na jinou stránku, proto to tam momentálně vypadá tak jak to tam vypadá :D

4 Nagai Nagai | Web | 11. dubna 2013 v 17:15 | Reagovat

Nemáš vůbec zač :)
Co by jsi chtěla na diplom za spřátelení ?

5 Nagai Nagai | Web | 11. dubna 2013 v 17:43 | Reagovat

Dobře dobře :3

Ještě jsem se chtěla .zeptat. Děláš designy na objednávku? Já je jinak také dělám, ale kleknul mi počítač, tak bohužel nemám jak. A ty máš tvůj design moc hezký, tak mě napadlo, že se Tě zeptám. Potřebuji aby to u mě na blogu aspoň něják vypadalo :D

6 Nagai Nagai | Web | 11. dubna 2013 v 18:12 | Reagovat

Ahá :) Tak to budu muset vydržet než budu mít počítač v pořádku. Každopádně děkuju :)

7 Alliade Chiaki Sheppetsu Alliade Chiaki Sheppetsu | Web | 12. dubna 2013 v 16:23 | Reagovat

Cirkus, cirkus, cirkus xD.... cirkus! xDDD už ten název se mi docela zalibuje xD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama