A tak mi unikají - recenze

5. dubna 2013 v 13:42 | Sara Whitney |  Knihy
Název:A tak mi unikají (originál - As they slip away)
Autorka:Beth Revis
Série:Vesmír (#0.5)
Přeložil:Petr Eliáš
Nakladatelství:CooBoo
Rok vydání:2013
Počet stran:47 (pdf)
Žánr:sci-fi, YA
Oficiální anotace:
A tak mi unikají se odehrává na Universu před tím, než se Amy Martinová probudí a Syn přebere velení. Popisuje život v Nemocnici behěm Otcovy vlády. Hlavní roli tu hrají především postavy, které byly v příběhu v pozadí. Ale nepřijdete ani o Harleyho, Oriona nebo Victrii.
Vzpomínáte si na dívku, co očkovala králíky? Jmenuje se Seléné a dříve byla zpěvačkou žijící na vesmírné lodi, kde se oceňují jenom dovednosti nutné k přežití. Místo obvyklých přednášek o fyzice se má spolu se svými kamarády "blázny" naučit důležitosti umění. Od Kronikáře. Od Oriona. Její úkol ji spojí s mladým sochařem Luthorem a jejich nebezpečný románek dokáže, jak jen může být život děsivý, když jste uvěznění na vesmírné lodi pod vládou bezcitného diktátora.
Obsah:
Tenhle příběh se odehrává na Universu nějaký čas předtím, než se Amy probudí a Syn převezme po Otci velení. Všichni "blázni" jsou umístěni v Nemocnici, protože jsou neužiteční, umí samé nepotřebné věci jako překrásně malovat, zpívat, či hrát na hudební nástroj. Nic, co by se dalo využít ve prospěch lodi.
To je i případ Seléné, která je zpěvačkou. Nakonec je stejně jako ostatní umístěna do Nemocnice a musí brát pilulky, aby jí "nepřeskočilo" úplně. Tady se také potká s Luthorem, nadaným sochařem, patřícím taktéž mezi nepotřebné. Během plnění zadání kronikáře Oriona, jenž jim dá přednášku o umění, si s ním prožije románek. Potom ale na povrch začnou vyplouvat jeho temnější stránky a Selénin život na lodi, z které není úniku, se stává ještě děsivějším, než byl doposud...
Vlastní názor:
Tato krátká novela mi velmi pěkně zpříjemnila čekání na závěrečný díl vesmírné trilogie. Konečně mi bylo osvětleno, kde se vzala Seléné a bylo mi o ní prozrazeno pár velmi zajímavých faktů, které jsem dosud nevěděla. Byla jsem také ráda, že se v novele mihly i další postavy z Nemocnice, které v knihách nedostaly prostor, jaký by si zasloužily.
Obálka novely od CooBoo je opravdu perfektní, nese se ve stejném duchu jako ostatní tři knihy, za což jsem opravdu neskutečně ráda, protože původní obálka novely a třetího dílu trilogie se mi opravdu vůbec nelíbí, oproti předchozím dvěma jsou ty dvě pouze slabým odvarem. Takže CooBoo, ještě jednou děkuju.
Beth Revis je autorkou sci-fi trilogie Vesmír, jejíž poslední díl u nás právě vychází právě u CooBoo. Novela A tak mi unikají, která tuto trilogii doplňuje a přináší nám osudy lidí na lodi, kterým se v sérii nedostalo takového prostoru, nás zavádí do doby, než se Syn ujal vlády a Amy byla rozmrazena a čekalo ji ošklivé probuzení do reality.
Příběh byl opravdu krátký, ale řekl vše, co bylo potřeba říct. A měl ty správné emoce. Připadala jsem si, jako bych se opět ocitla na začátku prvního dílu, všechny ty pocity se vrátily a já se na konci cítila úplně prázdná a smutná. Tohle mi právě u druhého dílu trochu chybělo, ty hluboké emoce. Ukazuje se, že Seléné si toho prožila mnohem více, než byste na první pohled řekli a že rozhodně nebyla pouhou krmičkou králíků. Já o ní třeba vůbec nevěděla, že uměla zpívat.
Příběh také postupně graduje a udržuje svého čtenáře v permanentním napětí od první stránky až po poslední, a to i přesto, že některé části příběhu alespoň trochu zná z trilogie.
Seléné mi jako postava byla poměrně sympatická, sice se nezařadí po bok mých nejoblíbenějších hrdinek, ale příběh jsem si jejíma očima užila a na konci mi jí bylo opravdu líto. Udělala chybu, kterou už nebylo možno vrátit zpět, a také za ni zaplatila tu nejvyšší možnou cenu.
Z Luthora jsem měla postupně čím dál větší strach a ocitnout se v Selénině kůži, raději bych se někam nechala zavřít a zamknout na deset západů, aby se ke mně nedostal. Bohužel, to na Universu není možné, tam žádné zámky nejsou, každý může jít téměř kamkoliv. Navíc ve světle toho, co se stalo v pozdější době a do čeho všeho byl Luthor zapleten, jsem z něj měla už od začátku, i když ještě neměl nic na svědomí, špatný pocit, který s každou další stranou jen rostl.
Byla jsem ráda, že se v novele mihli i Harley, Victria, Bartie a že jsme měli možnost poznat Kayleigh i jinak, než prostřednictvím vzpomínek jejích kamarádů. A musím říct, že je opravdu škoda, že se v trilogii nevyskytuje, protože to by byla hrdinka přesně podle mého gusta.
Jako pozitiva této novely rozhodně vnímám velmi dobrý, ač krátký příběh, postavy a gradaci napětí. Jako negativa asi to, že novela je opravdu dost krátká, nebránila bych se, kdyby nám autorka prozradila více o tom, co se dělo předtím, než se Syn ujal velení a Amy se vzbudila.
Kniha je opravdu čtivá a její čtení nezabere téměř žádný čas. Nenašla jsem téměř žádné překlepy, žádné gramatické chyby nebo stylistické nedostatky. Překlad byl velmi dobrý a i díky němu jsem si čtení opravdu užila.
Abych to tak shrnula, kniha A tak nám unikají se mi opravdu líbila a doporučila bych ji všem fanouškům Beth Revis i těm, kterým se líbil například jen první díl a druhý ne, protože tahle novela je stylem velmi podobná Lodi mezi hvězdami. Její čtení si opravdu užijete.
Hodnocení:80%
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Alliade Chiaki Sheppetsu Alliade Chiaki Sheppetsu | Web | 5. dubna 2013 v 17:14 | Reagovat

to vypadá docela dobře xD asi si udělám i seznam knih, které bych měla přečíst xD až mi do toho jednou bude, tak bych je pak četla xD

2 Marionette Marionette | Web | 6. dubna 2013 v 18:47 | Reagovat

Působí to trochu pomotaně, sama nevím jestli ten děj chápu. Ale každopádně to bude zajímavé. Obal to má moc pěkný :3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama