The Duff:Designated Ugly Fat Friend - recenze

14. března 2013 v 21:51 | Sara Whitney |  Knihy
Název:The Duff:Designated Ugly Fat Friend (česky - nevyšlo)
Autorka:Kody Keplinger
Nakladatelství:Little Brown/Poppy
Rok vydání:2010
Počet stran:280
Žánr:romance, YA
Oficiální anotace:
Sedmnáctiletá Bianca Piper je cynická a loajální a zdaleka si nemyslí, že je tou nejhezčí ze svých kamarádek. Také je příliš chytrá na to, aby propadla kouzlu školního sukničkáře a hezounka Wesleyho Rushe. Bianca ho vlastně nesnáší. A když ji on nazve "DUFF" - ošklivou, tlustou kamarádkou, chrstne mu do obličeje svou třešňovou kolu.
Situace doma ale zrovna není nic moc a Bianca zoufale touží po rozptýlení, což nakonec skončí líbáním s Wesleym. A co je horší, jí se to líbí. Bianca, toužící po úniku, zjišťuje, že se s ním ocitla ve vztahu nepřátelé s výhodami.
Dokud se všechno ještě více nepokřiví. Ukáže se, že Wesley není až tak špatný posluchač a že jeho život taky za moc nestojí. Bianca si najednou se zděšením začíná uvědomovat, že se zamilovává do kluka, o kterém si myslela, že ho nesnáší více než kohokoliv jiného.
Obsah:
Sedmnáctiletá Bianca Piper není jako většina teenagerů. Nemá ráda páteční večery v "Hnízdě", tanečním klubu, kam v tento večer míří všichni náctiletí z města, vlastně sem chodí jen kvůli svým kamarádkám Casey a Jessice. Je cynická, sarkastická, loajální a inteligentní. Taky se nenechala zblbnout místním sukničářem Wesleym Rushem, který už stihl sbalit a vyspat se snad se všemi dívkami ze školy kromě ní. A když jí právě Wesley nazve ošklivou tlustou kamarádkou, chrstne mu do obličeje svou třešňovou kolu, a to bez rozmýšlení.
Ale ani Bianca si nedokáže poradit se vším. Třeba se situací doma, která se zhoršuje každým dnem. Bianca touží po rozptýlení, a to najde u Wesleyho. Stanou se z nich nepřátelé s výhodami. Co se ale stane, když Bianca zjistí, že se do Wesleyho asi zamilovala?
Vlastní názor:
Na tuhle knížku jsem náhodou narazila na Goodreads a přestože obvykle romantické knihy nečtu, anotace téhle mě poměrně zaujala a navíc jsem zrovna měla náladu na něco oddechového, a tak jsem se rozhodla dát jí šanci. A tohle přesně tahle kniha je, pokud od ní nečekáte nic převratného, chcete se pouze pobavit, její čtení si užijete.
Obálka není ničím zvláštní, není jedinečná, ale přesto se mi líbí a zaujala mě. Všechno na ní je totiž přesně vyváženo a nic nepůsobí rušivým dojmem. Velmi se mi líbí nápis uprostřed, který tam přesně sedí.
The Duff je Kodyina první vydaná knížka, po ní napsala a vydala zatím další dvě novely - Shut out a A Midsummer's Nightmare, které se nesou v podobném duchu jako The Duff. Trocha romantiky, komedie, sarkastická hlavní hrdinka a kluk, jehož bychom hned braly domů.
Příběh, který nám autorka nabízí, je opravdu prostý, založený na jednoduché myšlence nepřátel s výhodami, jež si postupně začnou uvědomovat, že tenhle stav už jim nevyhovuje, ale nemají odvahu to říct. Navíc se jim do jejich vztahu připlete ještě několik dalších vnějších faktorů, které to všechno ještě trochu zkomplikují. Jednoduchý příběh, který je možné najít v každé druhé romantické knize, ale přesto jsem si jeho čtení užila. Autorka se s ním totiž poprala velmi dobře a nechala ho vyprávět nanejvýš sympatickými postavami.
Díky tomu všemu byl příběh napínavý, a přestože se dalo tušit, jak to dopadne, (neznám žádnou knihu tohoto žánru, která by skončila opravdu špatně), knihu jsem četla s pocitem napětí a nedočkavě jsem obracela každou stránku.
Co se mi taktéž líbilo, autorka v knize náctileté nijak neidealizuje, vyobrazuje je přesně tak, jací ve skutečnosti jsou, ne lepší, ne horší, častokrát naivní a nerozhodné. A romantické chvíle nekončí již u polibku, jak je to v YA literatuře poměrně časté. Za to všechno má u mě autorka velké plus.
A teď k postavám. Bianca se mi jako postava opravdu líbila, nebyla to žádná hloupá holka, věděla co chce, uměla si poradit a nečekala, až jí všechno spadne do náručí. Nebála se být trochu ostřejší, sarkastická a rozhodně jí nebyl zatěžko Wesleyho občas pořádně setřít nebo na něj vylít svou kolu. Přestože nevypadala jako modelka, byla zdravě sebevědomá, neměla z toho žádné komplexy a nesnažila se měnit jen proto, aby na někoho zapůsobila. Nebyla povrchní, naopak povrchním světem a lidmi v něm pohrdala. Ale nebyla ani dokonalá, měla své chyby a mýlila se, občas se rozhodla špatně nebo neuváženě. Prostě hrdinka podle mého gusta. Proč jich jen není více?
Wesley mi byl taky velmi sympatický. Ačkoliv byl narozdíl od Biancy naprosto stereotypní postavou, oblíbila jsem si ho. A i on mě někdy svým chováním dokázal překvapit a vymanil se z občas nudného stereotypu. Velmi se mi líbily některé jeho průpovídky, které na první pohled vypadaly hloupě či povrchně, ale nakonec se ukázaly poměrně chytrými.
Jejich vztah jsem si opravdu užívala, jelikož mezi sebou měli opravdu úžasnou chemii, která mě nutila číst dál a dál i přes předvídatelnost děje. Zbožňovala jsem situace, kdy ti dva byli pohromadě.
Mou největší výtkou k autorce je asi to, že do knihy taktéž nacpala milostný trojúhelník, ačkoliv ani on nebyl úplně stereotypní a jeho vyřešení mi přišlo dost uvěřitelné, za což musím autorce pogratulovat. Toby se mi jako postava moc nelíbil, přišel mi dost nudný, ale ne tak moc, aby mi vadil.
Co se týče jazyka, ten je opravdu poměrně jednoduchý, kniha se čte snadno a stránky ubíhají jedna za druhou, takže ani ti, jejichž angličtina není na příliš vysoké úrovni, se téhle knihy nemusí bát. Vlastně bych ji doporučila, pokud chcete začít číst v angličtině a hledáte něco jazykově nepříliš složitého.
Abych to tak shrnula, pokud chcete něco nenáročného na čtení, máte rádi romance a máte už plné zuby naivních hrdinek typu Bella ze Stmívání, které si neuvědomují, jak krásné vlastně jsou a mají tak neustále komplexy, The Duff je ta správná volba. Můžu vám zaručit, že se pobavíte.
Hodnocení:70%
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Lee Scarlett Yukio Lee Scarlett Yukio | Web | 15. března 2013 v 16:49 | Reagovat

Ohayou ^^ moc ráda spřátelím, jsem ráda, že se ti můj blog líbí ~
Kniha zní zajímavě, i když já s mojí angličtinou, no nevím jak bych to zvládala  :)) a romance mi taky moc nejde do gusta. Každopádně to zní dobře a moc díky za takovou dobrou recenzi :))

2 Alliade Chiaki Sheppetsu Alliade Chiaki Sheppetsu | Web | 16. března 2013 v 8:21 | Reagovat

wow, tak to zní docela dobře xD je možný, že na tuhle knihu udělali nějaký film nebo tak? xD nebo kdyby bylo něco podobného, tak bych se na to zaručeně podívala xD (já prostě nečtu no xD)

3 Lee Scarlett Yukio Lee Scarlett Yukio | Web | 16. března 2013 v 15:37 | Reagovat

Ten název skupiny se mi taky líbí (: A nemáš zač ;)

4 Loraiine Loraiine | Web | 17. března 2013 v 14:53 | Reagovat

Knížka mě celkem zaujala. Líbí se mi to že autorka postavy neidealizuje- což nesnáším. Ráda se držím skutečnosti. Já jsem takový člověk který do všechno jde po hlavě a to samé platí i u čtení anglických knih. Jako první knížku jsem si vybrala Romeo and Juliet od Shakespeara a taky to tak dopadlo. Proto anglické knihy už nikdy :D :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama