Psycho-Pass - recenze

18. března 2013 v 19:15 | Sara Whitney |  Anime
Název:Psycho-Pass (Psychopath)
Počet dílů:22
Rok vydání:2012-2013
Žánr:akční, detektivní, sci-fi
Obsah:
Ocitáme se v nepříliš vzdálené budoucnosti, celý systém v Japonsku se od základů změnil po vynalezení a zavedení tzv. Sybil systému. Téměř všechno je nyní řízeno počítačově a automaticky. Také je možné naprosto jednodušše a okamžitě změřit stav mysli osob. Je možné změřit jejich emoce, touhy i všechny další pocity. Je dokonce možné změřit tendenci určité osoby ke spáchání zločinu - koeficient zločinu. K tomu slouží speciální zbraně - tzv. Dominatory, které, pokud tento koeficient přesáhne únosnou hranici, automaticky vystřelí a paralyzují, či, v případě velmi vysokého koeficientu, dokonce zabijí potenciálně nebezpečnou osobu.
Tyto zbraně mají v držení speciální "policisté", ne úplně nepodobní těm našim, kteří mají za úkol vyšetřovat zločiny a eliminovat potenciálně nebezpečné a nebezpečné osoby. K těm se přidá i Akane Tsunemori, absolventka, které byla tato práce doporučena systémem Sybil, na základě výsledků jejího testu. Zde se setkává se svým spolupracovníkem inspektorem Ginozou a také Kougamim Shiniyou, jedním z několika latentních kriminálníků, jejichž koeficient zločinu je nebezpečně vysoký, ale stejně pracují jako policisté pod vedením inspektorů, protože mají speciální nadání, která pomáhají při vyšetřování.
Jak si Akane povede, dokáže zvládnout takto náročnou práci? Co skrývá Shiniya a dokáže mu Akane porozumět? Co když se na scéně objeví takový zločinec, se kterým si nebude vědět ani systém Sybil? A je vlastně celý systém tak dokonalý, jak se na první pohled tváří?
Vlastní názor:
Tak tohle anime mě po jeho dokoukání nechalo s otevřenou pusou, nezměrným nadšením a pocitem, že jsem právě viděla něco jedinečného, na co jen tak dlouho zase nenarazím. Ano, nebojím se tohle anime přirovnat k takovým skvostům v žánru, jako je Death Note nebo Monster, protože mám pocit, že si to naprosto zaslouží.
Příběh je opravdu propracovaný, ukázkově vystavený a s perfektní gradací. Po celou dobu ho provází nemizející napětí, které s každým dalším dílem roste. Každý případ je něčím zajímavý, u žádného jsem se nenudila ani minutu, a zároveň přispívá k rozvoji komplexního děje. A těch zvratů! A to opravdu těch neočekávaných. Některé věci by mě totiž ani ve snu nenapadly a přitom ve výsledku dávají perfektní smysl. Ať se snažím, jak se snažím, nemůžu v tomto ohledu vytknout ale vůbec nic.
Další věc, co se mi opravdu líbila, byla celá myšlenka budoucího světa, naprosto geniální mi přišel nápad s měřením koeficientu zločinu. Celý svět byl opravdu promyšlený do nejmenších detailů a já nenašla jedinou nelogičnost. Celé vykreslení světa je jedinečné a smysluplné. Na první pohled se snaží tvářit jako perfektní systém, ale my postupně zjišťujeme, že ani on není v žádném případě dokonalý. Ale nechají nás na to přijít samotné, kousek po kousku, nic nám neservírují na stříbrném talíři.
V anime se také nachází mnoho psychologických otázek, otázek o smyslu věcí, na problémy je ale nahlíženo minimálně z několika úhlů, nic není černobílé a každá postava má svou motivaci a z jejího úhlu pohledu se její akce opravdu jeví jako správné. Každá osobnost se dostává do konfrontace s ostatními a snaží se obhájit svou pravdu. To se moc často v anime nevidí.
Postavy jsou další výbornou složkou tohoto anime, každá je něčím zvláštní a jejich vzájemné vztahy jsou otázkou na pořádně dlouho. Akane mi zpočátku přišla krapet neschopná a neměla jsem ji moc ráda, ale v druhé polovině anime mi i ona dokázala, že si své místo u policie opravdu zaslouží a jak jsem ji a její názory postupně poznávala víc a víc, začala jsem ji mít opravdu ráda. Nebyla hloupá a když už to všichni začali vzdávat, ona sebrala poslední síly a zabojovala. Kougami, toho ani netřeba nijak více představovat, on je prostě úžasný. I zbytek postav jsem měla opravdu ráda, stejně jako Akane, jsem zpočátku neměla moc ráda Ginozu, ale i jeho jsem si nakonec oblíbila. A záporné postavy, další velké plus, byly to myslící postavy, které sice jednaly záporně, ale zároveň uvěřitelně. Ani tady nemám, co bych vytkla.
Oba openingy se mi líbily od prvního okamžiku, co jsem je slyšela, jednak výborně k anime sedí a za druhé se mi perfektně trefily do vkusu. I po vizuální stránce byly jedinečné. Stejně tak poslech obou endingů jsem si užila, líbily se jak mým uším, tak očím. A hudba ke scénám, to byla občas čirá, destilovaná perfektnost. Na jednu stranu to bylo až zvrácené, ale tak správně zvrácené, stejně jako celé anime.
Kresba tohoto anime se mi také opravdu líbila, byla velmi příjemná a nedovolila mi stejně jako příběh odtrhnout ani na chvíli oči od obrazovky. Animace velmi dobře zvládnutá, minimum statických záběrů.
Abych to tak shrnula, tohle anime je skvost a rozhodně ho doporučuji všem, kterým se líbila například anime Death Note či Monster, tohle prostě musíte vidět, opravdu to stojí za to.
Hodnocení:95%
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Destel Destel | Web | 19. března 2013 v 9:24 | Reagovat

Tak na to se musím podívat. Nevím ani proč jsem psycho-pass z těch podzimních anime přehlédla. :D Alespoň teď ale nemusím čekat na nový díl a vrhnu se na to jen co si ho dostahuju.

2 Aya Evans Aya Evans | Web | 19. března 2013 v 16:32 | Reagovat

Páni, tak tohle vypadá fakt skvěle. :) Přiznám se, že jediné detektivní anime, co jsem kdy viděla, bylo Death Note, což je genialita sama o sobě.... Ale tohle vypadá taky fakt skvěle!! Mám ráda napínavé příběhy a všechno to, co jsi napsala.... No, rozhodně si zapisuji do seznamu. :33

3 Shiori Akira Shiori Akira | Web | 21. března 2013 v 7:56 | Reagovat

Na tohle anime jsem se chtěla už několikrát podívat, ale vždycky mi nějak nevyšel čas. Snad se k tomu po maturitě dostanu :) Vypadá to fakt dobře - a všechny anime v budoucnosti jsou prostě COOL :)

4 Haruko-sensei Haruko-sensei | Web | 22. března 2013 v 17:15 | Reagovat

Jo, Psycho pass je na mém seznamu a nevyhne se mi, i když se na detektivky příliš nedívám xD A moc pěkně napsaná recenze!

5 DirtyFoxx DirtyFoxx | Web | 23. března 2013 v 22:24 | Reagovat

Toto anime je super :)

6 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 24. března 2013 v 18:22 | Reagovat

Dala jsem ho za dva dny a jsem nadšená 8)

7 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 10. října 2013 v 17:48 | Reagovat

Viděla jsem a nelituji. Opravdu něco, zprvu jsem tomu moc váhu nedávala, ale pak...
Prý jsem slyšela, že to má mít pokračování (ale jenom někde postřehla :) ), takže se pokud možno budu těšit.
Pěkná recenze ^^

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama