Modrá jako safír - recenze

28. března 2013 v 20:14 | Sara Whitney |  Knihy
Název:Modrá jako safír (originál - Saphirblau)
Autorka:Kerstin Gier
Série:Drahokamy (#2)
Přeložila:Tereza Pecková
Nakladatelství:CooBoo
Rok vydání:2012
Počet stran:352
Žánr:fantasy, romance
Oficiální anotace:
Být čerstvě zamilovaná v minulosti vážně není dobrý nápad. To si přinejmenším myslí šestnáctiletá Gwendolyn, novopečená cestovatelka časem. Koneckonců mají s Gideonem docela jiné starosti. Například jak zachránit svět. Nebo se naučit tančit menuet. (A ani jedno není vůbec snadné!)
Gwen má sice po svém boku několik dobrých rádců, ale když se Gideon začne chovat tajuplně, je jí jasné, že musí své hormony co nejdříve dostat pod kontrolu. Jinak z toho, že láska nezná čas, nezbude vůbec nic!

Obsah:
Gwendolyn sotva zjistila, že ona je tou, která má časocestovací gen a už byla vhozena doprostřed víru nejrůznějších událostí. Nikdo se jí nezeptal, co by chtěl ona, či zda se jí líbí cestovat sem a tam a pokaždé se ocitnout v jiném století. Téměř všichni se k ní chovají jako k onuci a skoro nikdo jí nevěří, a tak se dozvídá všechno až jako poslední. Něco se dokonce nedozví vůbec. Navíc se zdá, že skoky v čase a nedůvěra nebudou jejím jediným problémem.
Gideon se k ní jednou chová mile, podruhé zase jako by ji snad raději ani neznal. Charlotte je pořád stejně povýšená a když může, posmívá se Gwendolyn kvůli tomu, že neumí tančit menuet a nezná dějiny 18. století. A aby toho nebylo málo, nalepí se na ni ve starobylém kostele Xemerius - duch chrliče z 10. století, který je pěkně otravný, téméř neustále z něj kape a vidí ho jen ona.
Dokáže se s tím vším Gwendolyn vypořádat? Povede se jí alespoň trochu poodhalit roušku tajemství, která zahaluje všechno okolo časocestovacího genu, ukradeného časostroje, tajuplného hraběte Saint Germaina i otázky záchrany světa?
Vlastní názor:
Konečně jsem si pořídila Modrou jako safír - druhou knihu z trilogie Kerstin Gier a musím říct, že jsem z ní opravdu nadšená a nemůžu se dočkat, až si přečtu i díl poslední a konečně se dozvím, jak tohle časocestovací dobrodružství nakonec skončí a jestli se Gwendolyn dočká svého šťastného konce. Všechno se nám ještě zamotalo a přestože jsme se hodně dozvěděli, mám pocit, že vím ještě méně než předtím.
Znovu musím pochválit překrásnou obálku, jež se mi opravdu velmi líbí. A protože je tentokrát modrá, líbí se mi ještě více než ta prvního dílu. Znovu obálku po stranách lemují nejrůznější obrazce, kterým dominuje hlavně ten chrliče Xemeriuse. Taktéž se mi zamlouvá, že každá obálka nám ukazuje, jak moc se nám hlavní hrdinové sblížili. Na první se ještě hádají, na druhé už jdou ruku v ruce a na třetí už je můžeme vidět v objetí.
Kerstin Gier je německá spisovatelka románů pro ženy. Hned její první kniha - Muži a jiné katastrofy, byla velmi úspěšná a dočkala se i zfilmování. Knihy z trilogie Drahokamy jsou její první knihy pro mládež, Rudá jako rubín se právě nyní chystá na filmová plátna.
I v druhé knize mě autorka téměř okamžitě vtáhla do příběhu a já si vydechla, až když jsem dočetla poslední stránku a knihu zaklapla. V některých pasážích knihy se vlastně neřeší ani nic důležitého, přesto nepůsobí ani v nejmenším nudně či nezajímavě, Kerstin v tom prostě umí chodit. S Gwendolyn jsem všechno opravdu prožívala, každý její pád či úspěch.
Další plus u mě autorka má za perfektní zvládnutí pasáží s cestováním v čase. Všechno do sebe krásně zapadalo, nikde nebyla žádná nelogičnost nebo blbost. Myslím, že já na jejím místě bych se v tom už dávno ztratila, postavy by se mi objevovaly, kde by neměly a tam, kde by se správně objevit měly, by nestrčily ani nohu.
Příběh má perfektní tempo a ke konci už tuhle knihu jednodušše neodložíte. Nejde to. Já prostě musela vědět, co se bude dít dál. Autroka také pokaždé na konci odhalí poměrně šokující fakt, o kerém budete přemýšlet ještě hodnou chvíli po dočtení a mozek se vám bude vařit nad všemi těmi možnými vysvětleními, jež vás budou napadat.
Gwendolyn je opravdu velmi sympatická postava a myslím si, že snad téměř každý si ji oblíbí. Je milá, vtipná, občas sarkastická, jedná lidsky. Plete se, dělá chyby, ale zároveň si většinou umí poradit a nenechá si nic líbit. Věřím, že v realitě by rozhodně takováhle dívka mohla existovat.
Gideon je správný mužský protagonista a rozhodně naší Gwendolyn nedá nic zadarmo. Je zábavný, vtipný, občas docela namyšlený a odtažitý a další chvíli bychom se nad jeho něžnými gesty rozplynuly. Člověk si jeho chováním nikdy nemůže být nikdy docela jistý, což mi znovu dokázal závěr druhého dílu. Vážně jsem zvědavá, jak se to, co udělal, v třetím díle vysvětlí.
No a Xemerius. Škoda, že se neobjevil i v prvním díle, s ním jsem si užila opravdu spoustu zábavy, on byl tím hlavním zdrojem všech těch úžasných vtípků. Doufám, že ho uvidíme i ve třetím díle. Kdyby ne, dost by mě to mrzelo.
Vztah Gideona a Gwendolyn je jako na houpačce, jednu chvíli jsou jako hrdličky a další se zase hádají, a možná i proto jsem byla napjatá pokaždé, když se ti dva ocitli v jedné místnosti. Jejich chemie opravdu funguje a já doufám, že v třetím díle na ty dva čeká šťastný konec.
Autorčin styl psaní mi opravdu seděl, píše v Ich formě, takže jsem si většin času připadala, jako bych to všechno prožívala já. Ani v překladu jsem nenašla moc překlepů, snad jeden či dva, žádný podivný slovosled nebo jiné stylistické chyby.
Abych to tak shrnula, rozhodně tuhle sérii doporučuji, velmi rychle se zařadila mezi mé oblíbené a já opravdu doufám, že Zelená jako smaragd bude stejně dobrá jako první dva díly. Všem, kteří nečetli, musím říct, že o hodně přichází.
Hodnocení:90%
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Klarinqqqa Seika Yui Sunako Koizumi Shiffer Klarinqqqa Seika Yui Sunako Koizumi Shiffer | E-mail | Web | 29. března 2013 v 20:27 | Reagovat

Menuet je tanec... O_O Otravný duch chrliče.. ten děj zní vcelku dobře! :) Takže první díl je rudý, druhý modrý  třetí zelený? *přemýšlí že by si první díl sehnala* Ten děj zní zajímavě a něco lehce romantického bych potřebovala :D I když tř díly.. to zase nebudu pár nocí spát :D

2 Klarinqqqa Seika Yui Sunako Koizumi Shiffer Klarinqqqa Seika Yui Sunako Koizumi Shiffer | E-mail | Web | 29. března 2013 v 20:28 | Reagovat

--------------------------
Na mém blogu je "návratové" třídění. Pokud chceš/ chcete zůstat SB, byla bych ráda kdy ses/ jste se zapsaly :)
http://klarinqqqa-chan.blog.cz/1303/navratove-trideni

3 DirtyFoxx DirtyFoxx | Web | 30. března 2013 v 20:14 | Reagovat
4 Marionette Marionette | Web | 31. března 2013 v 14:02 | Reagovat

Nějakou podobnou knížku jsem četla u kamarádky... a tuším že v tom je i čás jako komix že ? o.o Mě samotnou to dost zaujalo, možná si jí koupím. Takovýhle styl knnížek mám ráda ^^ Není and romantické tajuplno... :D

- - - - -
Odp.: Už si nás můžeš zapsat do SBček ^^

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama