Temné stíny - recenze

27. března 2013 v 15:56 | Sara Whitney |  Filmy
Název:Temné stíny (originál - Dark Shadows)
Délka:113 minut
Rok vydání:2012
Režie:Tim Burton
Žánr:komedie, fantasy
Obsah:
V roce 1752 vypluli Joshua a Naomi Collinsovi se svým synkem Barnabášem z anglického Liverpoolu do Ameriky, aby zde začali nový život. V Americe se jim opravdu daří a tak už o dvacet let později vlastní téměř celý Collinsport. Barnabáš, přestože je obyčejný smrtelník, může mít téměř cokoliv, kteroukoliv ženu. Zaplete se s krásnou služkou Angelique Bouchard. S ní si užívá do chvíle, než potká svou pravou lásku Josefinu a Angelique tím zlomí srdce. To ale neměl dělat, naše milá služka je totiž čarodějnice a pro Barnabáše si připravila trest horší než smrt. Zabije všechny jeho milované a jeho samotného promění v upíra a zavře ho do rakve s množstvím zámků, z které není úniku.
Co když ale je? O dvě století později se díky výkopu dělníků, kteří otevřou jeho rakev, Barnabášovi podaří uniknout. Po malé svačince pak zamíří přímo do svého sídla. Se zděšením ale zjišťuje, že se proměnilo v ruiny plné harampádí a příbuzní, jenž v něm žijí, na tom nejsou o moc lépe. Je to sbírka podivínů. Ale co je nejhorší, Collinsport jim už dávno nepatří, Angelique je zpátky a rozhodně má v nové hře mnohem lepší výchozí postavení...
Podaří se Barnabášovi zapadnout do své staronové rodiny? A co Collinsport, zůstane navždy v moci proradné čarodějnice? A co nová chůva nejmladšího člena rodiny Victorie, jaká je její úloha v tomto příběhu?
Vlastní názor:
Musím říct, že jelikož se jednalo o film Tima Burtona, má očekávání byla vysoká, bohužel Temným stínům se je nepodařilo naplnit. Nedokážu určit jednoznačnou příčinu, proč se tak stalo, řekla bych, že je to více věcí dohromady, které tu postupně rozeberu. Jako celek Temné stíny nejsou špatný film, ale ani tak dobrý, abych toužila po tom vidět ho víckrát než jednou.
Příběh je poměrně dosti kusovitý, skládá se vlastně z jednotlivých scének, které na sebe příliš nenavazují. Jediné, co je spojuje, jsou Barnabáš, Angelique a snaha Barnabáše porazit ji a naopak. Myslím, že to je hlavně proto, že Tim Burton vlastně pouze "přetočil" seriál někdy z 60. let, jenž měl poměrně dost dílů, takže je pochopitelné, že se mu do filmu nepodařilo dát všechno, co by bylo třeba, a to je základní kámen úrazu.
Film také neví, co se vlastně snaží být. Některé jeho scény by se neztratily ani mezi hororovými snímky, jindy je to čistokrevná komedie a někdy naopak téměř akční drama. Tyto kusy ale navzájem nepracují tak dobře, jak by bylo potřeba, ani nemají tolik prostoru, aby se s nimi mohlo pracovat více do hloubky jednotlivě.
Co se mi na tomto filmu také příliš nelíbilo, byl konec, který byl až přespříliš velkolepý. Něco ve stylu - nevíme, jak bychom to měli skončit a už to nemůžeme dál gradovat, tak necháme shořet celý dům a natřískáme to co nejvíce zvláštními efekty.
S čím si ale dovolím s některými jinými recenzenty nesouhlasit, je otázka humoru. Já se většinu času bavila velmi dobře a nemám pocit, že by Burtonovi vtipy docházely. Je možné, že oproti jeho ostatním filmům je tu humor o něco slabší, ale nesklouzává k trapnosti a některé vtípky jsou i tady opravdu skvělé.
Co se týče postav, ty byly ulítlé přesně tak, jak jsme u Burtona zvyklí, ale přišlo mi, že poněkud postrádaly jakoukoliv hloubku a definovala je vždy jen jedna či dvě vlastnosti. Angelique byla prostě zlá a chtěla Barnabáše za každou cenu. Barnabáš byl střelený a naprosto se neorientoval v 21. století. Viktorie byla ochotná a jinak nevýrázná.
Tím se dostáváme k dalšímu bodu. Všechny kladné postavy jsem měla ráda nebo mi alespoň nevadily, až na jednu. A tou byla právě Viktorie, protože tak nevýraznou, nemastnou, neslanou a nijakou hrdinku jsem už poměrně dlouho neviděla. Naštěstí se ve filmu nevyskytuje po celý čas, jelikož prim hraje Barnabáš.
Nejvýraznější herecký výkon zde, jak už je v Burtonovských filmech zvykem, podává Johnny Depp a právě díky němu jsem ochotna přidat tomuto filmu ještě pár procent navíc. Jediní další herci, jejichž výkony mě zaujaly natolik, abych si pamatovala jejich jména, jsou Helena Bonham Carter jako psycholožka, Eva Green jako Angelique a Bella Hetcote jako Viktorie, jež mě sice zaujala spíše v záporném slova smyslu, ale i to se počítá.
Hudba ve filmu mě nijak zvlášť neupoutala. Nevadila mi, ani ve mně ale nezanechala nějaký hlubší dojem.
Grafika byla velmi pěkná, také se mi velmi líbily kostýmy, obzlášť Viktoriiny šaty bych docela brala i v dnešní době. Efekty byly také pěkné, jen na konci jich bylo už moc, ale o tom už jsem se zmiňovala.
Abych to tak shrnula, Temné stíny nejsou špatný film, ale ani tak dobrý, že budete mít potřebu vidět ho třikrát ve dvou měsících, je to průměr. Zabaví, ale myslím, že to je asi tak vše a že se časem ztratí v záplavě všech těch dalších filmů s podobným hodnocením. Škoda, myslím, že měl poměrně velký potenciál.
Hodnocení:65%
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Destel Destel | Web | 27. března 2013 v 18:28 | Reagovat

Z nějakého důvodu jsem zatím viděla jen ze dva jeho filmy myslím... a nijak velký fanoušek nejsem. Nevím... moc mi ten styl nesedí.
Btw, když už jsi zmínila ten design... Nechci nic slibovat, protože jsem strašně líná... ale kdybys měla zájem, klidně můžu zkusit nějaký design vytvořit. Jestli máš nějakou konkrétní představu, klidně se ozvi.

2 ✖ мгς。ℬσɴɴɪз ✖ 【♔】 ✖ мгς。ℬσɴɴɪз ✖ 【♔】 | Web | 27. března 2013 v 18:37 | Reagovat

Aww, ten film som videla v kine, a je naozaj dokonalý ^.^

3 Alliade Chiaki Sheppetsu Alliade Chiaki Sheppetsu | Web | 28. března 2013 v 11:34 | Reagovat

jú xD tohle jsem myslím už viděla xDD

4 Marionette Marionette | Web | 28. března 2013 v 15:59 | Reagovat

Já jsem ten film viděla asi před rokem a musím rovnou říct že to nebylo to co jsem očekávala. Sice to nebylo to nejhorší co jsem viděla, ale tak nějak mi přišel divně poskládaný děj. Postavy tam byly ale dobré. Myslím že to zachraňoval akorát Johny Depp a styl kamery :))

5 Aya Evans Aya Evans | Web | 31. března 2013 v 11:19 | Reagovat

Toužila jsem se na tento film kouknout, ale pak jsem na to nějak pozapomněla a úplně se mi to vykouřilo z hlavy. Teď jsem narazila na tvou recenzi a nestačím zírat! :D
Prý to bylo ,,jakš takš", ale že to bylo až tahla blbý (jak na mě působí z tvé recenze), jsem nečekala. :D
Děj mě totálně nezaujal a vůbec! :D Vlastně jsem se na to chtěla podívat proto, že tam hraje Johnny Depp a Helena B. Carter, protože tyhle dva mám ráda...
V poslední době mě filmy totálně odrazují a zvládnu už jen moje fantasy klasiky jako Harry, Pán prstenů nebo Narnie a ikdyž jsem zkoušla i něco jiného, většinu filmu jsem přeskákala. Tady by to bylo asi stejný. :D

6 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 31. března 2013 v 22:03 | Reagovat

Já mam Burtona hrozně ráda už odjakživa a jo, beru, že má i lepší filmy, ale stejnak mam Dark Shadows ráda, už jen kvůli obsazení a perfektní hudbě ze šedesátek (Cooperovic děvče a spol.) :3

7 Lee Scarlett Yukio Lee Scarlett Yukio | Web | 2. dubna 2013 v 19:49 | Reagovat

Tak teď jsi mi pomohla, protože jsem se na to už dlouho chtěla podívat, jenže jsem netušila název filmu -.- Zní to zajímavě a navíc je to od Burtona, takže myslím, že se na to brzo podívám :)) děkuji za recenzi

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama