Hobit:Neočekávaná cesta - recenze

23. prosince 2012 v 17:43 | Sara Whitney |  Filmy
Název:Hobit:Neočekávaná cesta (Hobbit:An Unexpected Journey)
Délka:166 minut
Režie:Peter Jackson
Žánr:fantasy
Obsah:
Film sleduje cestu hlavní postavy - hobita Bilba Pytlíka, strýčka Froda, který se díky čaroději Gandalfu Šedém připojí k dobrodružné výpravě třinácti trpaslíků v čele s legendárním bojovníkem Thorinem, jejichž cílem je znovu dobýt svůj bývalý domov, Osamělou horu. Musíme podotknout, že zezačátku velmi neochotně a nerad. Trpaslíci byli ze svého královstí - Ereboru, vyhnáni před dlouhou dobou nebezpečným a nelítostným drakem Šmakem, jež toužil po jejich zlatě a pokladech. Nyní to ale vypadá, že drak je pryč a trpaslíci se mohou vrátit.
Čeká je ale velmi dlouhé a namáhavé putování s nejistým koncem. Na své cestě potkávají odporné skřety, hloupé troly, potřeštěného kouzelníka žijícího v lese i další bytosti, z nichž rozhodně ne všechny mají dobré úmysly.
Bilbovi, a nejen jemu, ale tato výprava změní život. Potkává totiž Gluma. Podivné stvoření žijící v hlubinách skřetí jeskyně. Čistou náhodou se mu podaří vzít mu prsten, který on nazývá "miláškem", a zjišťuje, že má nečekané a užitečné možnosti. Neví ale, že tento prsten je spjat s s osudem Středozemě takovým způsobem, jaký si on ani nikdo jiný zatím neumí představit...
Vlastní názor:
Na filmu Hobit - Neočekávaná cesta jsem byla tento pátek v rámci vánočního školního programu a musím říct, že to byl zatím nejlepší program za celé ty čtyři roky. Ne každý z mých spolužáků byl ale nadšený tak jako já, některým se zdála délka téměř tři hodiny přespříliš, některým se zdál film až příliš překombinovaný.
Na úvod, než začnu chválit a kritizovat, musím zmínit, že nikdo z nás jistě nečekal, že Hobit překoná Pána prstenů, ale valná většina z nás jistě doufala, že Peter Jackson se úkolu natočit ho zhostí se ctí. Což se mu, pokud mohu za sebe říct, povedlo a já si tuhle téměř tříhodinovou jízdu náležitě užila.
Nevím, do jaké míry se filmová adaptace Hobita držela své knižní předlohy, jelikož jsem zatím neměla tu čest si ji přečíst, a proto se neodvažuji soudit tento aspekt nijak do hloubky. Ale co jsem slyšela, ti, kteří ji četli, říkají, že Jackson do filmu zpracoval snad každičkou stránku té poměrně útlé knížky. Vyčítají mu to, ale to samé se dělo, když natočil Pána prstenů, akorát s tím rozdílem, že ho vyplísnili za vynechání některých podle nich neopomenutelných momentů. Mě ale příběh připadal konzistentní, v rámci mezí ucelený a jednotlivé části na sebe hezky navazovaly, takže já si nestěžuji ani v nejmenším, naopak jsem ráda, že některé dialogy byly dodrženy téměř doslovně.
Také vím, že mnozí mu vyčítali dlouhý úvod, který byl podle nich téměř zbytečný, mě se ale líbil. Navodil mi ten pocit, že jsem zase zpátky. V mých očích tím Peter Jackson dobře propojil Hobita a Pána prstenů a scénka s trpaslíky patřila alespoň pro mě mezi nejvtipnější z celého filmu. V tomto ohledu jsem také naprosto spokojená.
Musíme si uvědomit, že Hobit má být tak trochu pohádkový, protože pan Tolkien ho tak i napsal. Měl být hlavně pro děti, a to si myslím, splnil na jedničku. Tomu také odpovídají i počítačové efekty, které ale i na mě byly někdy trochu moc. Trolové mi nepřišli příliš reální, ale zpracování skřetů se mi líbilo, přestože tak úplně neodpovídalo tomu z Pána prstenů. Tím se plynule dostáváme k postavám.
Bilbo Pytlík mi byl už od začátku sympatický a velmi se mi líbilo jeho odmítnutí dobrodružství na počátku. Proč by se měl někam honit, když to jednoho zdržuje od oběda? Prostě sympatický hobit, mně možná ještě milejší než Frodo. A Martin Freeman ho zahrál naprosto bravurně. Věděla jsem, že umí hrát už ze seriálu Sherlock od BBC, ve kterém se zhostil role Holmesova pomocníka Dr. Watsona, ale že by byl až tak skvělý, to mne nikdy nenapadlo. Věřila jsem mu každé gesto, každé slovo.
Gandalf byl skvělý jako obvykle, ale na začátku mi přišlo, že ho nalíčili naprosto špatně, takže místo toho, aby vypadal o šedesát let mladší, vypadal ještě o deset starší. Ten samý problém měli maskéři již u nalíčení Alana Rickmana v druhé části sedmého dílu Harryho Pottera, a to jsem vážně málem nerozdýchala. Tady se to naštěstí po několika scénách spravilo, takže jsem si mohla vydechnout.
Myslím si, že by nezaškodilo vypustit pár trpaslíků, protože mnohdy mi tam přišli nadbyteční, ale na druhou stranu zase chápu, že výprava třech trpaslíků by byla ehm... zbytečná. Trochu prvoplánový mi přišel kouzelník Radegast Hnědý, jenž byl mírně řečeno trhlý, ale stejně jsem se zasmála. Elfové byli, no elfové, studení jako vždy.
A Glum. Scéna v podzemí byla naprostým vrcholem filmu. Byla strhující, zajímavá a já jsem byla celou dobu nucena držet Bilbovi palce a lámat si hlavu nad někdy pořádně zapeklitými hádankami.
A nakonec hudba. Někteří jí vytýkali přílišnou podobnost s hudbou z Pána prstenů. Někdy byla dokonce stejná. To bych ale vůbec nebrala jako negativum. Mě to vrátilo do těch krásných časů, kdy jsem viděla Pána prstenů poprvé. A pak si ho pouštěla znovu a znovu a znovu.
Sečteno a podtrženo, přestože se Hobit nerovná a nikdy nebude moci rovnat Pánovi prstenů, je to úžasný film a nejen všem fanouškům Středozemě a hobitů bych ho doporučila.
Hodnocení:95%
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Chloë Noir Chloë Noir | E-mail | Web | 23. prosince 2012 v 18:01 | Reagovat

Knihu som čítala ešte na základke, čo je už poriadne dávno, takže skutočne netuším, ako veľmi sa to knižnej predlohy držalo. Ale tak či tak som neskutočne rada, že ma na to priateľ vzal, pretože to bol skutočne úžasný zážitok. Krásny film, úžasný a nenašla som nič, čo by mi vadilo. Už sa teším na pokračovanie :)

2 Alliade Chiaki Sheppetsu Alliade Chiaki Sheppetsu | Web | 25. prosince 2012 v 11:13 | Reagovat

já nikdy na příběy s trpaslíky apod. moc nebyla, ale když tam je něco s draky :3

3 DirtyFoxx DirtyFoxx | Web | 26. prosince 2012 v 21:09 | Reagovat

Toto nepoznám ale počula som už o tom pár krát :)

4 Shio Usami No Akira Shio Usami No Akira | Web | 26. prosince 2012 v 21:13 | Reagovat

Hobita jsem viděla.. a fakt dobrý řeknu ... byla to úplně jinačí než Pán prstenů.. ale aspoň nějaká změna :D

5 Destel Destel | Web | 31. prosince 2012 v 12:26 | Reagovat

Já jsem si taky moc nepamatovala o čem byla knížka a stejně tak kámoš, který na tom byl dřív než já. Tak jsem se hecla a den přetím, než jsme měli jít jsem si víc jako polovinu přečetla, abych věděla, co je tam jinak. :D
Opravdu, většna scén se drží knížky, ale hodně věcí (hlavně těch akčnějších) bylo přidaných. Ale chápu, že bez toho by šlo opravdu jen o jakousi pohádku bez nějakého toho zadržování dechu.
I někteří moji spoludiváci byli z té dolky filmu trochu tumpachoví, ale já jsem z toho byla nadšená.
Ovšem slyšela jsem, že z toho mají být tři díly, což se mi zdá už moc. Navíc i dějově jsme se teď dostaly do poloviny knihy, takže jsem zvědavá, jestli tam ještě něco přidají, aby to natáhli na dva tříhodinové filmy a nebo jestli se to bude držet knižní předlohy.

6 Ilay Ilay | Web | 1. ledna 2013 v 14:26 | Reagovat

Já jsem hobbita bohužel, ještě neviděla, ale strašně se těším, až si ho stáhnu, protože tam hrají moji dva nejoblíbenější herci z BBC Sherlocka, mimochodem hrozně doporučju **-** je to ten nejlepší seriál, i když je krátký..xDD a snad ještě něco dotočí..xDD
Ale právě Hobbita  toho Bilba hraje ten co hrál v Sherlockovi Watsona a někde by se  tam měl objevit i sám Sherlock, bohužel nevím, koho on hraje, ale to nemění nic na tom že to jsou oba dokonalí herci..xDD
Moc dobrá recenze to se musí nechat, já nikdy takové neuměla...xDD

7 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 3. ledna 2013 v 11:35 | Reagovat

Prostě perfektní knížka a stejně perfektní film :)

[6]: Benedict bude drak ;)

8 Jokí-chan ^^ Jokí-chan ^^ | Web | 5. ledna 2013 v 16:56 | Reagovat

Chtěla jsem na něj jít do kina, ale nějak mi to nevyšlo, počkám až vyjde na dvd :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama