Erilian - Město čarodějů - recenze

15. září 2012 v 14:06 | Sara Whitney |  Knihy
Název:Erilian - Město čarodějů
Autor:Tereza Janišová
Série:Erilian (#1)
Ilustrace:Petr Vyoral
Nakladatelství:XYZ
Rok vydání:2010
Počet stran:272
Žánr:fantasy
Oficiální anotace:
Erilian... Mocné město, které řídí Velká rada čarodějů. Není jednoduché se stát jejím členem. Někteří se chtějí do Rady dostat i za cenu zločinu. To ale hlavní hrdinka Kiara, vyrůstající u svého poručníka lord Tesiana, zatím netuší. Stejně tak nezná pravdu o smrti svých rodičů...
S Kiarou se setkáváme v okamžiku, kdy vstupuje na Univerzitu magických věd jako studentka prvního ročníku. Od toho okamžiku je konec bazstarostnému dětství. Do jejího života vstupuje láska, zklamání a nečekané odhalení minulosti... To vše za pomoci všudy přítomných kouzel. Město čarodějů - svět magie, v němž dobro bojuje se zlem a který skrývá nejedno tajemství...
Obsah:
Kiara Arkandela je mladá čarodějka žijící v kouzelném městě Erilian ležícím kousek od mořského pobřeží. Žije u svého poručníka, veleváženého lorda Tesiana, který je důležitým členem Velké rady čarodějů a který byl blízkým přítelelem jejích rodičů, kteří byli před několika lety zavražděni. Dosud se neví, kdo to má na svědomí a vypadá to, že se to ani nepovede zjistit...
S Kiarou se setkáváme právě, právě když nastupuje do prvního ročníku Univerzity magických věd, aby se zdokonalila v kouzelném umění. Vypadá to na další poklidný rok, ale to jej jen zdání. Do Erilianu se totiž po dlouhých letech vrací Lyraz Perelian, který byl z vraždy Kiařiných rodičů dlouho podezříván, ale nakonec se mu nic neprokázalo. A pak zmizel...
Řízením osudu se ti dva setkávají, Kiara o něm neví vůbec nic, on neví vůbec nic o ní, ale společně s ním Kiara prožije ty nejhezčí dny a pomalu začíná odhalovat temnou minulost Erilianu a ještě temnější pravdu o smrti svých rodičů...
Vlastní názor:
Musím říct, že na to, že je tato kniha prvotinou je opravdu dost dobrá a docela se mi líbila, ale myslím si, že bych ji ocenila více, kdyby autorka některé nápady více rozvedla a děj zasadila do vlastního naprosto originálního světa a vybrala si jinou rasu než jsou čarodějové, protože ti jsou stejně jako upíři vidět pomalu na každém rohu.
Obálka knihy se mi opravdu líbí a myslím si, že rozhodně zaujme. Je barevná a velmi pěkně ilustrovaná a díkybohu není přeplácaná. V knihovně se vyjímá skvěle.
Nápadem se alespoň pro mě autorka moc nevytáhla, myslím si, že má na to, aby si vymyslela úplně zbrusu nový druh nebo alespoň použila něco méně provařeného než jsou čarodějové. A ano, já se řadím mezi ty, kterým přišlo, že autorka se více než inspirovala Harym Potterem, což knize spíše ubralo, než cokoliv jiného. Ale zase na druhou stranu, nakonec si tyto dvě věci nebyly tolik podobné, hlavně proto, že autorka zvolila starší hrdinku a zaměřila se spíše na romantickou linii a detektivní zápletku než na život na magické univerzitě a použití kouzel a i ten obohatila pár zvláštnostmi.
Dalším minusem, který ale vychází z toho, že je to autorčina prvotina, je styl psaní, vystavění děje a věci s tím související. Hlavně na začátku to bylo vidět, autorka si ještě nebyla tolik jistá a dopouštěla se některých základních chyb. Poslední asi dvě nebo tři kapitoly už byly velmi dobré, správně postavené a docela napínavé.
Úplně nejhůře na tom byl ale prolog, který měla autorka raději úplně vynechat nebo napsat jinak, protože prozradil mnoho věcí, které hlavní hrdinka ještě nevěděla a tím nás tak připravil o tři čtvrtiny překvapení, ne-li více. Také závěr mě poměrně zklamal, protože už od poloviny knihy, možná právě i díky prologu, bylo jasné, kdo je skutečným viníkem a zbytek knihy se tím stal naprosto předvídatelným, i když stále napínavým.
Hlavní hrdinka Kiara mi byla opravdu sympatická a snadno jsem se s ní dokázala ztotožnit. A v průběhu knihy jsem si ji docela oblíbila. Tady musím autorku pochválit. I ostatní postavy byly zajímavé a rozmanité, i když někdy možná až trochu moc stereotypní. Jedinou výtku tady mám, a to chování některých postav v některých situacích. Přišlo mi prostě trochu nereálné a přitažené za vlasy a jejich důvody k jednání mi přišly stupidní nebo naopak, jejich reakce mi přišla nedostatečná, příliš apatická.
Hlavní pár v knize mi nijak moc nevadil, ale ani jsem z něj nebyla nějak moc nadšená, jako tomu bylo například v Divergenci s Tris a Čtyřkou, a to to ani nebyla prvotně romantická kniha, láska byla jen doplňující složkou příběhu. Doufala jsem, že Lyraz bude trochu charismatičtější, ale to se bohužel nestalo, přestože jeho tajemnost mu k tomu měla pomoci.
Abych to tak shrnula, recenze asi vyzněla poměrně negativně, ale nenechte se tím odradit, na prvotinu je to kniha patřící spíše k nadprůměru a v závěru se mi i docela líbila a přečtu si i druhý díl, od kterého si slibuji trochu víc, i podle blogových recenzí.
Hodnocení:60%
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Haruko-sensei Haruko-sensei | Web | 15. září 2012 v 17:51 | Reagovat

Předně pěkně napsaná recenze, jako vždy ^_^
Co se té knihy týče, odrazují mě od ní dvě věci- fakt, že je to od české autorky a téma xD. V prvním případě jde čistě o můj subjektivní pocit. V tom druhém....no. Řekla bych, že podobné téma už bylo zpracováno tolikrát, že je nesmírně těžké napsat to tak, aby zaujalo. A tomuhle dílu prostě nevěřím xD.

2 DirtyFoxx DirtyFoxx | Web | 15. září 2012 v 21:38 | Reagovat
3 Alliade Chiaki Sheppetsu Alliade Chiaki Sheppetsu | Web | 16. září 2012 v 9:55 | Reagovat

jak vidím, tak píšeš hodně tich recenzí (i knihách) neznáš nějakou dobrou knížku, mi totiž musíme mít ve škole (zase!) povinně čtenářský deník a můžeme si vybrat co chceme, ale já právěže nevím co číst, a taky nějakou knížku, která není tolik tlustá :3 promiň, že to píšu sem... :)

4 Alliade Chiaki Sheppetsu Alliade Chiaki Sheppetsu | Web | 16. září 2012 v 14:02 | Reagovat

jé, děkuju Xd myslím, že tohle mi bude stačit xD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama