Rudá jako rubín - recenze

14. července 2012 v 13:03 | Sara Whitney |  Knihy
Název:Rudá jako rubín (originál - Rubinrot)
Autor:Kerstin Gier
Série:Drahokamy (#1)
Přeložila:Tereza Pecková
Nakladatelství:CooBoo
Rok vydání:2012
Počet stran:335
Žánr:fantasy, romance
Oficiální anotace:
Žít v rodině, která je samé tajemství, není pro šestnáciletou Gwendolyn zrovna
snadné. Jednoho dne se s ní zatočí svět a ona se rázem ocitne ve známé ulici, jenže téměř sto let před svým narozením. Vzápětí pochopí, že tím největším tajemstvím je ona sama. Zbývá jí ale ještě pochopit, jaké nebezpečí člověku hrozí, když se zamiluje napříč časem.Obsah:
Gwendolyn Shepherdová už odmalička věděla, že její rodina je jiná. Taky věděla, že má tolik tajemství, že je nelze spočítat ani na prstech obou rukou. Také si už zvykla, že všechno se točí okolo její dokonalé, chytré a trochu namyšlené sestřenky Charlotte, která je svým narozením vyvolená. Všichni předpokládají, že protože se narodila ve správný den, má ona časocestovací gen. Gen, který se v rodině její babičky dědí už hodně hodně dlouho.
Vlastnit tento gen je spíše prokletí než výhoda, ale Gwendolinina sestřenka Charlotte je na to pyšná. Už odmalička se připravuje na svou první cestu do minulosti, navštěvuje hodiny šermu, tance, houslí a podivné hodiny mystérií. Pomalu přichází čas, kdy má poprvé odcestovat do minulosti, takže všichni v rodině sledují, zdali už má závratě. Naproti tomu Gwendolyn se dobře baví se se svou nejlepší kamarádkou Leslie a své závratě přičítá rozušení a nedostatku spánku. Ale pak, zrovna při cestě do obchodu pro citronové bonbony, které zbožňuje její pratetička, se ona přenese v čase.
Co když došlo k chybě a Charlotte vyvolená není? Jak se s tím vypořádá Gwendolyn, která o historických událostech nemá ani páru a na testy z dějepisu se učí sledováním historických filmů? A co se bude dít dál?
Vlastní názor:
Tak tohle je kniha, na kterou jsem se opravdu těšila a když jsem ji uviděla na poličce v knihovně, okamžitě jsem po ní sáhla. Musím říct, že více než dobře naplnila má očekávání a epilog a posledních pár stránek mě zanechaly v napjatém očekávání dalšího dílu. Zhltla jsme ji během tří hodin a jsem z ní opravdu nadšená. Vlastně ani nemám, co bych jí vytkla.
První věc, která vás na knize určitě zaujme, je obálka. Přestože nejsem nijak velkým fandou růžové, opravdu se mi líbí. Je nápaditě pojatá a směsice právě růžové a černých kreseb na okrajích působí neodolatelně a přitahuje čtenářovo oko jako magnet. Navíc velmi dobře vystihuje celý příběh a jeho tématiku.
Kerstin Gier je německá spisovatelka románů pro ženy. Hned její první kniha - Muži a jiné katastrofy, byla velmi úspěšná a dočkala se i zfilmování. Rudá jako rubín je její první kniha pro mládež. Její pokračování vychází na podzim.
S cestováním v čase jsem už měla tu čest díky knize Stephena R. Lawheada - Mapa v kůži, kterou jsem dočetla krátce před tím, než jsem se pustila do Rudé jako rubín, ale musím říct, že tady mě to bavilo mnohem více a připadalo mi to i mnohem promyšlenější. Myslím ale, že bych nechtěla být v kůži hlavní hrdinky, protože nekontrolovatelné přenosy zpět v čase nejsou nic příjemného, zvlášť když nemáte ani ponětí, v jaké době jste se ocitli a jak se tam máte chovat a když se na to začnete ptát, snadno byste mohli skončit v místním blázinci. Londýn v době minulé i současné byl vykreslen velmi věrohodně a já si připadala, jako bych tam s Gwendolyn opravdu po celou dobu byla.
Kniha celkově byla promyšlená a autorka zjevně něco o historii ví, protože ji dokázala velmi převědčivě vykreslit. Nápad dokázala skvěle využít a propojit i s milostnou romancí, která působí opravdově. Kniha je čtivá a příběh prostě ubíhá sám a za chvíli už jsem byla v půlce knihy, ani jsem nevěděla jak. Gradace je také perfektní a poslední dvě kapitoly jsem přečetla opravdu bleskovou rychlostí.
Gwendolyn je opravdu velmi sympatická a milá hlavní hrdinka, se kterou je snadné se ztotožnit. Také je vtipná a nenechá si nic líbit. Konečně dívčí postava, která není hloupá nebo po celý čas nespoléhá, že bude někým jiným zachráněna nebo že za ní všichni ostatní všechno vyřeší. Stejně jako ostatní postavy je skvěle vykreslená a já s napětím sledovala vše, co se jí přihodilo.
Gideon je také úžasná postava, trochu namyšlená, ale jinak docela hodná a chytrá. Je poměrně nepředvídatelný a záhadný a i proto jsem si užívala každou scénu, ve které byl přítomen. Každá autorčina postava má v příběhu svoje místo, každá má své dobré a špatné vlastnosti a byť jen vynechání jedné by způsobilo trhlinu v příběhu.
Jejich vztah se nepopisuje lehko, ale vypadá to, že by mězi nimi možná mohlo být i něco jiného než jen pouhé přátelství. Ale člověk s nimi nikdy neví, oba jsou poměrně impulzivní a často si vjedou do vlasů i kvůli nějaké hlouposti. A pak je tu ještě Charlotte, pořád není jisté, jak je to mezi ní a Gideonem.
Vlastně ani nevím, co bych měla knize či autorce vytknout, protože příběh je vymyšlený skvěle, nikde nejsou nudné pasáže, Gwendolyn je opravdu sympatická, Gideon jakbysmet a kniha se čte úplně sama. Abych to tak shrnula, knihu rozhodně doporučuji, určitě vás zaujme, a netrpělivě čekám na druhý díl, který by měl vyjít na podzim.
Hodnocení:90%
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Destel Destel | Web | 16. července 2012 v 19:40 | Reagovat

Mě právě obálka moc nezaujala. Mám z ní pocit, jako by to byla nějaká sladká romance, už jenom ta růžová...
Ale na druhou stranu mě tvoje recenze dost navnadila a dneska jsem ji skoro měla objednanou. Ale nakonec to vyhrály jiné knihy. :D
Doufám, že se mi podaří ji někdy najít v knihovně.

2 Sabusanka Sabusanka | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 19:45 | Reagovat

Ta kniha je báječná:) a obal je nádherný :))  ahoj podíváš se prosím na můj blog a necháš komentář? :)

3 Kikulka Kikulka | Web | 11. května 2013 v 18:46 | Reagovat

Knížku jsem četla. Byla jsem z ní taky nadšená. Jak postavy, tak děj byl skvělý a skaždou návštevou knihovna doufám, že objevím druhý díl. Ale tam má vždy někdo půjčený :D

4 veerh veerh | 15. února 2015 v 16:57 | Reagovat

Ahoj,knihu se vsude snazim najit a stahnout,ale nikde neni!!! Nevite kde?? Prosim,potrrbuji pomoci.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama