# Day 01 - Oblíbená kniha

5. července 2012 v 10:08 | Sara Whitney |  Knihy
Tak, máme tu první den mé první knižní výzvy a v porovnání s ostatními dny i docela jednoduché zadání - Oblíbená kniha. Vybírání už tak lehké jako zadání nebylo, ale nakonec jsem přeci jen vybrala. Došlo mi, že přestože mám mnoho oblíbených knih, většina z nich se tu v průběhu těch třiceti dní objeví a proto jsem vybrala tu, která se do žádného jiného zadání nehodila. Mám k ní i docela velký citový vztah, protože první se mi o ní zmínila nejlepší kamarádka, která tvrdila, že si ji bezpodmínečně musím přečíst...

GARTH NIX - PAN PONDĚLÍ
Série:Klíče od Království (#1)
Žánr:dobrodružství, fantasy
Oficiální anotace:
Artura Penhaligona zachrání před smrtí klíč ve tvaru hodinové ručičky. Společně s klíčem ale přichází epidemie vyvolaná prapodivnými tvory z jiné dimenze a Arturův vysněný svět se ocitá v nebezpečí. Cizinec jménem pan Pondělí, jeho pomstychtiví poslové se zakrvácenými křídly a armáda Uchvatitelů s psími hlavami se nezastaví před ničím, aby získali klíč nazpět, i kdyby to mělo znamenat smrt Artura a zkázu všeho kolem něj. Zoufalý Artur se vydává do tajuplného domu - domu, který vidí jen on sám. Musí rozkrýt tajemství klíče a objevit svůj skutečný osud.PROČ ZROVNA TAHLE?
Knihy bych si zřejmě vůbec nevšimla, nebo až o hodně později, protože byla zastrčená až vzadu v regálu v knihovně, nebýt toho, že mi ji doporučila má nejlepší kamarádka, a protože máme na knihy podobný vkus, rozhodla jsem se jí dát šanci a nelituji toho ani trochu. Nyní bych sem nejraději dala všech pět zatím vyšlých knih, ale po delším přemýšlení jsem si nakonec vybrala právě tento - první díl.

Kniha mne zaujala hned po přečtení anotace a prvních pár stránek. Myslím si, že nápad personifikovat dny je naprosto úžasný a jedinečný, ale co je lepší, autor ho uměl skvěle využít, rozvinout a obohatit o další věci. Vytvořil tak úžasný nový svět, ve kterém vládnou právě ony personifikované dny - Pan Pondělí, Úděsné Úterý, Sychravá Středa, Čilý Čtvrtek, paní Pátková, Senzační Sobota a Nakonec Neděle, a propojil ho skrze postavu Architektky s naším světem.
To mu ale nestačilo, svět učinil složitějším, to ale naštěstí knížce neubírá na hodnocení, protože autor to díkybohu všechno domyslel až do konce, takže v knize nejsou žádné zjevné nesmysly.

Další věcí, která mě na knize okamžitě zaujala a díky které jsem si ji vybrala pro první den jsou postavy. Jsou perfektní, jsou jako živé, mají chyby i dobré stránky, je s nimi legrace a dobrým postavám budete držet palce až do poslední stránky. A hlavní hrdina Artur Penhaligon je opravdu sympatický a skvělý hlavní hrdina. A co se mi na něm okamžitě líbilo je to, že nemá vůbec žádné zvláštní schopnosti. Je to obyčejný kluk, který trpí astmatem, a nebýt toho, že byl na správném místě ve správný čas a dostal klíč, nezačal by prožívat tohle dobrodružství, byl by to někdo jiný, a co je horší, Artur by umřel na následky jednoho ze svých astmatických záchvatů.
Ostatní postavy jsou také velmi sympatické, nenašla jsem jedinou, která by mi v knize vadila. A autor dokázal skvěle vykreslit i jednotlivé dny a jejich služebníky, jejich povahu, dobré i špatné povahové rysy.

Abych to tak shrnula, knihu jsem sem vybrala, protože je jednodušše skvělá. Má všechno, co by podle mě správná kniha měla obsahovat. Dobrý nápad, který je ještě lépe zpracován, skvělý příběh plný zvratů a sympatické hrdiny, kterým budete fandit až do posledního dechu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Haruko-sensei Haruko-sensei | Web | 5. července 2012 v 22:58 | Reagovat

No vypadá to skvěle, zrovna nemám co číst, takže se na to možná vrhnu, pokud to někde najdu xD.
No, k Bride of the Water God- ta kresba je naprosto úžasná, jedna z nejlepších, jakou jsem kdy viděla. Celkově je to minimálně moc pěkné a nzajímavé počtení, ale je celkem dlouhá a nedokončená, a je tam celkem dost postav. Důležitých postav.
Ale pokud máš ráda historické shoujo, určitě to zkus xD

2 Destel Destel | Web | 6. července 2012 v 14:34 | Reagovat

No... já jsem ke knihám Nixe trochu skeptická, protože vychvalováním Abhorsenky jsem od toho asi čekala hodně a přišlo zklamání. Četla jsem ale první díl a k dalším jeho knihám jsem se ani v knihovně nedostala. Možná je zkusím pohledat někde na netu do čtečky... po tomhle si říkám, že bych mu mohla dát druhou šanci. Uvidíme. :)

3 Mikkī Mikkī | Web | 7. července 2012 v 15:41 | Reagovat

Ahoj, možná to bude znít hnusně, ale mažu si tě z affsek. Vážně nechci aby sis to brala špatně, ale vážně nestíhám. Moc se omlouvám :/

4 Kime Kime | Web | 8. července 2012 v 11:01 | Reagovat

Hmm, kde jsou časy, kdy jsem četla 8 knížek týdně... Poslední dobou buď nemám čas nebo nemám co číst :D Ale tohle zní zajímavě, možná to zkusím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama