Dantalian no Shoka - recenze

2. července 2012 v 19:21 | Sara Whitney |  Anime
Název:Dantalian no Shoka - Bibliotheca Mystica de Dantalian
Počet dílů:12
Rok vydání:2011
Žánr:akční, detektivní, mysteriózní
Obsah:
Hlavním hrdinou tohoto anime, které se odehrává v Anglii po první světové válce, je Hugh Antony Disward, který po smrti svého dědečka přijíždí na jeho panství, aby se ujmul zděděného majetku a zvláštní knihovny plné ještě zvláštnějších knih s názvem Bibliotheca Mystica de Dantalian a také stvoření , které knihovnu střeží. Až po příjezdu Hugh, kterému všichni říkají Huey zjišťuje, že jde o dítě - dívku jménem Dalian, která celý archiv střeží a že knihovna rozhodně není pouze obyčejnými regály s knihami. Zjišťuje, že se zde skrývají ty nejvzácnější a nejnebezpečnější knihy, které se neměly nikdy dostat do světa lidí - Phantom books nebo také Gensho books.
Největším problémem ale není samotná knihovna nebo trochu protivná vševědka se zálibou ve všem sladkém Dalian, ale to, že ne všechny kouzelné knihy jsou uzavřené v mystické knihovně. Spousta z nich se totiž potuluje a povaluje různě po světě a nejrůznější darebáci, nečestní lidé a osoby horečně toužící po skrytých vědomostech jich využívají pro své zvrácené plány a osobní dobro. Je potřeba někdo, kdo tyhle knihy vrátí zase zpátky.
Huey se mezitím trochu neochotně vydává s Dalian do sídla dědečkova rivala, kde se deje něco podivného. Jeho majitel si totiž rozhodl opatřit právě jednu z Gensho knih a ta se mu vymkla z rukou. Huey nakonec s Dalian uzavírá smlouvu, aby mohl zastavit všechny bytosti z knihy a tu zapečetit, a od této doby s ní začíná pátrat po všech mystických knihách, aby je vrátil na jejich právoplatné místo. Ale může se mu to povést?
Vlastní názor:
Anime se mi líbilo, ale musím upřímně přiznat, že po přečtení některých recenzí jsem od něj čekala trocu více. Bavilo mě, některé díly více, některé méně a ukrátila jsem si s ním dlouhou chvíli, ale nic převratného to není.
Příběh je docela zajímavý a já jako velký knihomol a vášnivý čtenář oceňuji, že v něm hrají prim knihy. Líbila se mi také jeho mysterióznost. Jenom je trochu škoda, že většina dílů postupuje podle stejného scénáře a stejně se i bojuje a jedinou věcí, která jednotlivé epizody spojuje jsou Huey a Dalian.
Postavy jsou zajímavé, zvlášť Huey, není to totiž podle mého názoru tuctový hrdina, je to tak trochu ňouma, ale není úplně bezbranný, je chytrý, ale není tím otravný. S Dalian už je to trochu horší, je to typická tsundere, která Hueyho sekýruje, kdy jen může, ale pořád u mě balancovala ještě na hranici snesitelnosti. Ostatní postavy byly jen epizodní, takže nemá smysl se o nich nijak zmiňovat, či je hodnotit.
Hudbu musím opravdu pochválit. Skvěle se hodí k anime a výborně doplňuje jeho atmosféru. Opening je naprosto btrilantní a dojemný a myslím, že ještě dlouho mi bude znít v hlavě. Ending je také naprosto famózní a z hlavy ho také ještě dlouho nedostanu. Zaujal mě také svým provedením, jako v jednom z mála se v něm totiž vyskytují skutečné osoby, není animovaný.
Kresbu musím také ocenit. Myslím, že k anime sedí perfektně a i mně se strefila do vkusu. Skvěle s pomocí hudby právě jeho kresba utváří jeho tajemnou atmosféru. Zbožňovala jsem ji.Zvlášť se mi líbilo ztvárnění ponurých scén, domů a bojových scén.
Abych to tak shrnula, Dantalian no Shoka není nijak převratné dílko, které musíte bezpodmínečně vidět, ale mně se i přesto líbilo a věřím, že lidi, kteří se na něj budou chtít podívat, se určitě najdou. A každý si v něm najde něco, co se mu bude líbit, ať už se bude jednat o brilantní hudbu, pěknou kresbu, historické prostředí či knihy.
Hodnocení:70%
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Violet Mai Violet Mai | Web | 2. července 2012 v 21:26 | Reagovat

Wow, wow, tohle anime vypadá moc hezky. Už jenom kvůli hudbě a kresbě se na to určitě mrknu (až budu mít trošku čas). A jelikož zbožňuju knížky, tak se na to těším ještě víc :D jinak super recenze, moc pěkně jsi to shrnula :))

2 Nuun Nuun | Web | 3. července 2012 v 7:44 | Reagovat

Tohle by mě mohlo zajímat, tenhle typ žánrů mám velice ráda, má poutavý podmět. Hmm? Uvidíme..

Jinak co se týče Papriky, za mě můžu říct, že jsem byla příjemně překvapená. Mám ráda psycho a zmatek. Co se týče Summer Wars, tak to už zkrátka záleží na individuálním názoru. Mnohým se to velice líbilo. Myslím, že shlédnout by jsi to mohla a pak posoudila zda-li to byla taková ztráta času .), každý rád něco jiného..

Hh, 27.7 magické datum na které jsem pyšná ^^. Nebylo to úmyslné, ale jakožto milovník Nany jsem za ty dvě sedmičky ráda .) a taky za to, že blog je ještě stále na živu a brzo bude mít druhý rok ^^

3 Nuun Nuun | Web | 3. července 2012 v 7:45 | Reagovat

* teda první :D

4 Alliade Chiaki Sheppetsu Alliade Chiaki Sheppetsu | Web | 3. července 2012 v 15:39 | Reagovat

na tohle jsem se chvíli dívala, ale stejnak mě to nějak nezaujalo xD

5 Jokí-chan ^^ Jokí-chan ^^ | Web | 3. července 2012 v 18:48 | Reagovat

Ahoj, na blogu jsou výsledky třídění SB ^_^

6 Shio Usami No Akira Shio Usami No Akira | Web | 13. listopadu 2012 v 8:22 | Reagovat

Tohle anime jsem taky zkoušela, ale ani po 3. dílu mě to nijak neoslovilo. Bude to asi tou maturitní četbou, kterou tak nesnáším :D ^^ Knížky všude :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama