Recenze: Petshop of Horrors

7. listopadu 2011 v 21:03 | Sara Whitney |  Anime
Název: Petshop of Horrors
Počet epizod: 4 (22 minut epizoda)
Rok vydání: 1999
Studio: Madhouse
Režisér: Toshio Hirata
Žánr: drama, josei, mysteriózní, nadpřirozený
Anotace:
Hrabě D. je pán neurčitého věku vlastnící malý obchod se zvířaty v zapadlém koutě Čínské čtvrti. Zvířata, která prodává, ale nejsou obyčejní psi, kočky nebo třeba rybičky, všechna jsou velmi vzácná a velmi zvláštní. Proto se s každým prodejem takových zvířat pojí smlouva obsahující pravidla, jež za žádných okolností nesmíte porušit. Pokud tak učiníte, pan D. není zodpovědným za to, co se vám stane...
Leon Orcot je mladý detektiv z oddělení vražd, jež má podivnou úchylku na drogy a který již dlouhou dobu pracuje na sérii záhadných úmrtí, která spojuje jen jediná věc - zvířátko koupené v obchodě pana D. Detektiv tedy začně slídit kolem hraběte, aby zjistil, jak se vše událo. Po několika případech ale pochopí, že drogy v tomto obchodě nenajde, ale všelijaké bytosti, jež vyplní sny i naděje a poskytnou lásku lidem, kteří ji postrádají, ano.


Vlastní názor:
Dle názvu by se mohlo zdát, že máme co do činění s hororem, není to ale pravda. Petshop of Horrors je ve skutečnosti velmi dobře zpracované drama s nádechem mysteriózna, rozebírající do podrobna lidskou duši a její potřebu lásky, naděje a snů. Každá ze čtyř epizod téma lásky rozebírá z jiného úhlu, některé ukazují i to, že v některých případech může láska až zabíjet. A to nemyslím jako metaforu.
To, že zákazníci poruší pravidla kontraktu, pro mě nebylo žádným překvapením, jelikož porušovat pravidla je téměř lidskou přirozeností. Události následující po tomto činu ale již neočekávané byly, ani jednou se mi nepodařilo uhodnout, kam bude příběh směřovat dále.
Hrabě D. je skutečně zvláštní charakter, a to jak vzhledově, tak i charakterově. Postava androgynního vzhledu, zbožňuje čaj o páté a cukrovinky všeho druhu. Možná právě jeho zvláštnosti mu ale umožňují chápat ta zvláštní stvoření, jež má ve svém obchodě i složitou a vrtošivou lidskou mysl, která je nepoučitelná. Nezáleží, kolikrát jí zopakujete určitá pravidla, stejně po nějakém čase neodolá tomu pokušení porušit je a zjistit, co se stane. Někdy jsou ale důsledky takového jednání opravdu hrozivé, jak se na vlastní kůži přesvědčí noví vlastníci zvláštních mazlíčků.
Leon Orcot je oproti hraběti poměrně obyčejnou postavou s jedinou zvláštností, za vším vidí drogy. Nakonec ale zjišťuje, že v obchodě pana D. nic takového nenajde, jen bytosti naplňující lidskou touhu po lásce, s nimiž se ale musí zacházet velmi opatrně.
Obě tyto hlavní postavy jsou odlišné jako den a noc, nakonec ale docházejí k jakémusi porozumění a pochopení. Vztah mezi nimi funguje, je zajímavé pozorovat jejich vzájemné interakce.
Opening ani ending bohužel hodnotit nemohu, jelikož ani jedno anime nemá. Ostatní hudební doprovod také nijak nevyčnívá, ale nemyslí si, že by to byla taková vada na kráse.
Kresba ani animace příliš neoslní, ale v tomto případě se není čemu divit, stačí se podívat na rok vydání, datující se ještě do devadesátých let minulého století. Věřím ale, že na tu dobu to bylo velmi dobré. Občas mi hlavní postavy přišly až vyloženě nepěkně kreslené, naštěstí to ale vyvážil zbytek.
Anime rozhodně doporučuji, je to působivá sonda do lidské mysli, která vám způsobí lehké mrazení. Je škoda, že anime není více známé, rozhodně by si to zasloužilo, protože minimálně příběhově i charaktery postav stojí vysoko nad průměrem nejen dnešní animované tvorby.
Hodnocení na MyAnimeList: 7.49
Vlastní hodnocení: 80%

 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama