Origami

16. listopadu 2011 v 19:41 | Sara Whitney |  Japonsko
Origami (japonsky: 折り紙; z japonského oru - skládat, kami - papír) je japonské umění skládání rozličných motivů z papíru. Předpokládá se, že vzniklo přibližně v 9. století a zprvu mělo své místo při náboženských obřadech a výzdobě šintoistických (japonské náboženství) svatyní.
Principem origami je přeměnit plochý list papíru nebo jiného materiálu do trojrozměrného objektu pouze překládáním. Použití lepidla nebo jakékoliv stříhání čtvercového základu je v origami zakázáno, i když moderní techniky povolují začínat skládání s nepravidelným tvarem či proříznutí nebo prostříhnutí při skládání.
Počet prvotních technik origami je relativně malý, ale díky kombinacím těchto základních postupů je možno poskládat papír do rozličných tvarů. Nejznámější origami skládačkou je zřejmě papírový jeřáb.
Popularita origami v Japonsku je obrovská. Skládat z papíru se učí už děti v mateřské školce. Ovšem největším dokladem toho, co pro Japonce origami znamená, je pomník dětským obětem atomové bomby v Hirošimě - Děvčátko skládající jeřába.
Je obecně rozšířeným omylem, že skládání z papíru se vyvinulo v Japonsku a odtud se postupem času rozšířilo do zbytku světa. Skládání papíru v Evropě se vyvinulo zcela nezávisle na Japonsku, a to nejpozději ve 13. století.
Já sama jsem pár origami složila, ale to hlavně z toho důvodu, že to byly skládačky jednoduché. Dokonce jsme tomuto umění věnovali část hodiny ve škole.:)
Typy skládanek:
Pohyblivé:
Dá se s nimi manipulovat (kroutit, tahat), například skákací žabička nebo nebe-peklo-ráj.
Modulární:
Složené z více dílů, které jsou do sebe zasunuty. Někdy také nazývané 3D origami. Do této kategorie patří i Kusudama - ozdobné květinové koule.
Mokré:
Papír je navlhčený pro snadnější manipulaci. Obvykle na složité a náročné modely.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama