Ikebana

12. listopadu 2011 v 21:38 | Sara Whitney |  Japonsko
Ikebana (生け花) doslova znamená "oživlé květiny". Je to japonské umění aranžování květin také známé jako kadó (華道 nebo 花道) - "cesta květin", které má velmi dlouhou tradici. Své kořeny má ikebana zřejmě až v Indii a Japonci se s ní seznámili počátkem 7.století. Ikebany se často používalo k aranžování květin před obrazy a sochami Buddhy ve svatyních. Rozvíjela se mnoha směry. Avšak i v dnešní době je tato tradice velmi živá a dokonce se vyučuje na mnohých japonských školách.
Ikebana se narozdíl od aranžování květin v západních zemích snaží vytvořit harmonii lineární konstukce, rytmu a barvy. Japonci zdůrazňují lineární aspekty aranžování. Ikebana věnuje pozornost váze, stonkům, listům a větvím stejnou měrou jako květům. Celá struktura japonského aranžování květin je založena na třech hlavních bodech, které symbolizují nebe, zemi a lidstvo.
S ikebanou mám osobní zkušenost, a to díky mé babičce, která mne vzala na výstavu o ní. Bylo to velmi zajímavé a poučné, jelikož tam byly opravdové japonky a přestože neuměly česky, docela dobře jsme pochopili, co je vlastně ikebana zač.:) Ba dokonce jsme si to mohli sami vyzkoušet a nyní to mám vystavené doma.:)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 vestec vestec | Web | 12. ledna 2012 v 15:05 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama